Windows 10 yüksek RAM kullanımı

O işlemci ile gelen ekran kartı 2 GB RAM kullanmaz. Laptop için genelde Intel HD ekran kartları BIOS'dan 256 MB olarak ayarlı gelir. Geriye 3.75 GB RAM kalır. RAM kullanımını azaltabilmek için 32 bit işletim sistemine geçilebilir. 64 bit işletim sistemi 32 bit işletim sistemini de içinde barındırdığı için 64 bit işletim sistemi 32 bit işletim sistemine göre ortalama 500-750 MB daha fazla RAM tüketir. 32 bit işletim sistemi RAM desteğinde ortalama 3.25 GB'lar kaldığı için 32 bit işletim sistemine geçmek de pek bir fayda sağlamaz. 2 GB bile olsa bir RAM takviyesi yapmakda fayda var. Yinede 32 bit işletim sistemini bir deneyim derim.

Bu durum da mantıklı.
Fakat uğraştırıcı.

Şimdi şöyle bir durum da var. Ben de 4 gb ram'li güncel bir laptop varken içerisine Ssd ve Ram takviyesi yaptım. Taktığım Ram 8 Gb ve toplam 12 Gb oldu. Hızlanma var mı? Evet, fakat yine de arkadaşın dediği droplar bende hala mevcut. Bunun nedeni aynı zamanda notebook işlemcilerinden kaynaklanıyor. Eğer oyun için yapılmış dizüstü bir bilgisayar değilse işlemciler taşınabilirlik ve az güç tüketimi amacıyla bayağı hantal çalışıyorlar.

Sanırım ortak kanı tabii ki Ram takviyesi ama geçici çözüm olarak fazla ram kullanımı olmayan bir işletim sistemi. Bu da Windows 7'yi gösteriyor.

Son düzenleme:
Bu durum da mantıklı.
Fakat uğraştırıcı.
Güncel bilgisayarların bioslarında dahili ekran kartının hafıza kullanımı esnek (otomatik) olarak ayarlı. Bende HP 250 G5 de öyle ayarlıydı. Aynen 4 GB RAM ile gelmişti. Görev yöneticisinde Performans sekmesini izlediğimde sistemin %100 olarak kullandığı RAM 2 GB görünüyordu. 8 GB RAM takviyesi yaptım.
Arkadaşın da kaynak kullanımına bakmasında fayda var.

Donanım pahalı ama Windows'ta ısrar edilecekse grafik ve oyun için RAM takviyesi şart o bilgisayara. 32bit işletim sisteminde birçok yazılımın desteği yok artık. Ve bu sayı giderek artacak. Kapitalizm, tüketime mecbur bırakıyor tabi ki. Kökten çözüm, Windows'tan kurtulmak.

10-15 yıl önce grafik hocaları şunu derdi: "Dizüstü bilgisayarla grafik tasarım yapılmaz." Şimdi çok güçlü dizüstü oyun bilgisayarları var ama dizüstü bilgisayarların asıl amacı bu değil tabi ki. Yani hocanın sözü hemen hemen hala doğru.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı