Windows 10 yükseltme ya da temiz kurulum seçimi

Ali Oğulcan

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ben eski bir bilgisayar kullanıyorum ve ilk geldiğinde sanırım vista kuruluydu bilgisayarda. Sonraları çok format yedi tabi. En son windows 7 formatı atılmıştı fakat bir sene önce falan windows 10 için yükseltme yapabileceğimi söyledi bilgisayar, ben de ''yükselttim'' yeni iyidir diye. Başta arayüz falan iyi gibi gelmesine rağmen bilgisayarım windows 7'den daha yavaş çalışmaya başladı, normal dosyalara girerken bile kasmalar, oyun kuramama vs.
Bir iki hafta öncesinde ise güncelleme geldi windows 10'a fakat güncellemeleri indirmeme rağmen bir türlü kurmadı, yeniden başlatma gerekiyor dedi hiçbir seferinde yükleyemedi. Ben de dayanamadım ve tekrar windows 7 formatı attım. Lakin sorun şu ki bu format için kullandığım usb'de yüklü olan dosya ile daha önce sorunsuz format atmışken bu seferki formatımda benden lisans anahtarı girmemi istiyor. Daha önce de aynı şekilde format atmıştım fakat ürün anahtarı istememişti normal orjinal olarak yüklenmişti bu sefer neden böyle yaptığını anlayamadım.
Şimdi de ürün lisans anahtarı bulamıyorum ve açıkçası windows 7 lisansı da almak istemiyorum zaten desteği de bitti. İllegal programlar ile bir şeyler yapılıyormuş sanırım ama denemedim. Eğer windows 7'yi orjinalleştirmek için bir yol varsa söylerseniz sevinirim. Yoksa lütfen aşağıyı okumaya devam edin.

Şimdi eğer ücretsiz bir şekilde yükseltme ile değil de sıfırdan Windows 10 kurabileceksem bunun yolu nedir? Temiz UEFI kurulum denilen şeyde sanırım bilgisayarım uefi desteklemiyor. Zaten onun için de lisans gerekli galiba. Ben bilgisayarıma nasıl ücretsiz şekilde format atacağım? Windows 8.1'de öğrenciler için ücretsiz bir şeyler varmış W10'da da var mıdır böyle bir şey ? Şu anda bu halinde sağ altta W10 için bildirim var ücretsiz yükseltmenizi rezerve edin diye. Ama ben yükseltme istemiyorum yükseltme yapınca bilgisayar kafayı yiyor. Ücretsiz şekilde nasıl temiz windows 10 kuracağım? Recep Baltaş okuduysanız siz de yardımcı olursanız sevinirim.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi forumlar hepinize.

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Lakin sorun şu ki bu format için kullandığım usb'de yüklü olan dosya ile daha önce sorunsuz format atmışken bu seferki formatımda benden lisans anahtarı girmemi istiyor.
Bunu yaz.
Windows 10 Home build 10240 - TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99

Öncelikle korsanı bırak. Orijinal kullan.
Öğrenciler için Windows 10 yok, 8.1 alıp 10a yükseltiliyor ama her öğrenci için değil. Bulunduğun okulun Dreamspark üyeliği olmalı ve sana hesap verilmeli diye biliyorum. Sıfır yani temiz kurulum istiyorsan Windows'un Media Creation Tool aracını indir onun içinden istediğin sürümü indirip USB'ye yazdır formatla. Key falan istemez kurarken ama kurduktan sonra tabiki lisans alıcaksın.

Lisede okuyorsanız e-okul fotosunu felan atıp alabiliyorsunuz galiba Dreamspark hesabı. Ben 2-3 sene öyle yapıpalmıştım. Üniversitede iseniz de okulunuz için alınabiliyor mu okuldan bi araştırın. Bu arada ben üni.deyim Windows 10 var katalogta

Lisede okuyorsanız e-okul fotosunu felan atıp alabiliyorsunuz galiba Dreamspark hesabı. Ben 2-3 sene öyle yapıpalmıştım. Üniversitede iseniz de okulunuz için alınabiliyor mu okuldan bi araştırın. Bu arada ben üni.deyim Windows 10 var katalogta
Tam olarak anlatabilir misiniz acaba bu olayı bana ?

Lakin sorun şu ki bu format için kullandığım usb'de yüklü olan dosya ile daha önce sorunsuz format atmışken bu seferki formatımda benden lisans anahtarı girmemi istiyor.
Bunu yaz.
Windows 10 Home build 10240 - TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99
Şuan windows 7 olduğu için bunu kabul etmiyor. İlk kurduğumda anahtar istemedi şimdi neden istiyor biliyor musunuz ?

Şuan windows 7 olduğu için bunu kabul etmiyor. İlk kurduğumda anahtar istemedi şimdi neden istiyor biliyor musunuz ?

Geç cevap veriyorum kusra bakma hocam. Ben dreamspark alalı 3 sene oldu galiba. Sonra üni.ye başlayınca okul da verdi. Dreamspark'a hotmail hesabıyla giriş yapınca Windows gibi programları indirmen için senden hesabını onaylatmanı istiyor. Bunun da birkaç yolu var. Hepsini hatırlamıyorum. Bi tanesi de öğrenci olduğunu kanıtlayan bir şeyin fotoğrafını atman. Ben e-okulun ss'sini alıp yollamıştım beni onayladılar. Eğer siz üniversitede okuyorsanız Bilgisayar Mühendisliği bölümünde birilerine sorun mesela asistanlara. Eğer Dreamspark hesabı alabiliyorsanız okulunuzda size verirler. Ayrıca donanımhaberde şu ve şu konuyu inceleyin hatta oradakilere sorun onlar daha iyi biliyorlardır.

Öğrenci isen üniversiteler her öğrenciye e-posta adresi verir ben e postam ile direk kayıt olup ücretsiz 8.1 kullanımımı sürdürüyorum mesela, e postan yoksa veya liseli vs isen öğrenci kimliğinin,belgenin fotoğrafını çekip gönderiyorsun dreamspark'a.
Neden şimdi istiyor soruna ise şöyle yanıt vereyim ilk bilgisayarını aldığında içinde windows yüklü geldi ise key anahtarı bios'a kayıt oluyor ve sen aynı sistemi formatlayınca kendisi otomatik giriyor key'i. Yalnız 10 gibi ap ayrı bir sistem ve biostaki keyi kabul etmeyen sistem yüklediğin için bios keyin uçmuş olabilir tekrar senden key istiyor. Tabi şuan söylediklerim kesin olmayabilir tam emin değilim ama yüksek ihtimal bu yüzden.

Ali kardeş sen neyap biliyormusun win10 orjinal sitesinden iso olarak indir, hangisi sürüm ise ama senin bilgisayara 32 bit gider ondan sonra windows orjinal sitesinde usb ye yazma programı var adnı unuttum onu indir ücretsiz yada rufus indir.İndiğin orijinal windows 10 iso sunu rufus ile flasa yazdır ve bilgisayar başlatırken biosa gir boot et flası yükle

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı