Windows 10'da HDD kilitleniyor

Akira_MR

Decipat
Makaleler
4
Merhaba, 5400 RPM Toshiba HDD kullanıyorum. Windows 8.1'de herhangi bir sorun yaşamazken Windows 10 kullanırken bir süre sonra 'kilitleniyor' diyerek sistem kendini kapatıyor. Sorunun HDD'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

1. Windows + R -> "services.msc" ile hizmetler bölümüne girin.
2. SysMain ve Windows Search hizmetlerine sağ tıklayın ve özellikler deyin.
3. İki hizmetin de başlangıç türünü "devre dışı" olarak ayarlayın.
4. Sistemi yeniden başlatın.

Ayrıca 5400 RPM'le Windows 10'dan memnun kalacağınızı hiç zannetmiyorum. 7200 RPM minimum sınır denebilir Windows 10 için. Onun dışında:
Bakım rehberinde 4A ve 7. adımları uygulamayın.

Şimdi, konuya dönersek, kilitleniyor derken kapanma ekranı mı geliyor?

Zaten cevabı kendiniz vermişşiniz.
HDD'nin Windows 10'da yavaş çalıştığını biliyorum fakat neden kilitlendiğini anlamadım.
1. Windows + R -> "services.msc" ile hizmetler bölümüne girin.
2. SysMain ve Windows Search hizmetlerine sağ tıklayın ve özellikler deyin.
3. İki hizmetin de başlangıç türünü "devre dışı" olarak ayarlayın.
4. Sistemi yeniden başlatın.

Ayrıca 5400 RPM'le Windows 10'dan memnun kalacağınızı hiç zannetmiyorum. 7200 RPM minimum sınır denebilir Windows 10 için. Onun dışında:

Şimdi, konuya dönersek, kilitleniyor derken kapanma ekranı mı geliyor?
Microsoft Edge'yi kullanırken 'Windows kilitleniyor' yazısı geliyor, sistem kendini soğutuyor ve ardından sistem kapanıyor. Sistem geri açıldığında ise, Windows Edge'de kaldığım sekme dahil her şey devam ediyor.

Dün fan temizliği ve termal macun işlemi yaptım, bilgisayarda ısınma yok.

HDD'nizin test sonuçlarını atar mısınız?

Güç seçeneklerinde hangi plan seçili? Aşağıdaki ayarı edilgen yapın. Eğer ısınma kaynaklı bir problemse anlaşılır bu ayarı yapınca. Bu ayar yüksek frekanslara çıkmayı engelleyerek sistemin daha serin çalışmasını sağlıyor.

Güç planı - Etkin - Edilgen.png

HD Tune Pro'daki Bad sector testinde tüm kutular yeşil renkte.
Isınma da yok diyorsanız termal macun da doğru sürülmüştür. BIOS ayarlarını sıfırlayın, otomatik OC yapan veya frekans yükselten bir ayar var mı kontrol edin.

Zararlı taraması yaptınız mı? Aşağıdaki araçla tam tarama gerçekleştirir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı