Çözüldü Windows 10'da masaüstü takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

seydi.bozyigit

Hectopat
RAM
16 Gb Crucial CL 15 3000 Mhz
SSD veya HDD modeli
James Donkey 240GB JD240
Ekran kartı
MSI MECH RX6600
Anakart
Asus H610M-D D4
İşlemci
İ3 12100F
Merhaba, benim şöyle bir sorunum var pek forumlarda bulabileceğim bir şey olduğunu düşünmüyorum o yüzden burada bu konuyu dile getirmek istedim.

i3 10100F, H410'lu bir sistemim vardı ve çok stabil bir şekilde çalışmaktaydı. Ve ben 12. nesile geçiş yaptım. i3 12100F ve bir ASUS'un H610M-D D4 anakartlı bir sistem aldım. Ekran kartım RX6600, elimde M.2 SSD bulunmamaktadır. SATA SSD vardır. Bilgisayarıma defalarca format attıysam da Windows özellikle Chrome ve Spotify gibi uygulamaları aynı anda kullandığımda sistemde takılmalar yaşamaktayım. Fakat oyunlarda hiçbir şekilde bir problemim yok, hatta çok memnunum oyun oynamak konusunda. 1080p monitörüm var zaten.

Fakat anlamadığım nokta şurası i3 10100F sistemimde de aynı işleri yapmaktaydım ve hatta oyunlarda şu anki 12100F'e göre yetersiz kalmaktaydı, besleyememekteydi fakat bahsettiğim Windows üzerindeki droplanma olsun işte farede takılma sorunu olsun ya da mesela Spotify alt sekmeye alırken animasyonda takılma gibi şeyler yaşamıyordum. Bunu anlayamadım anlayamıyorum. SSD testi yapıyorum fakat sağlık durumu iyi gözüküyor. Hani sebebi ne olabilir pek idrak edemedim. Bilgisayarlardan da çok iyi anlarım ama iş yazılımsal konulara binince pek bilgim yetmiyor. Diyebilirsiniz belki Windows 11 kur uyumlu olan sistem o diye fakat onu da denedim, sonuç pek fark yaratmadı. O yüzden sizlere danışmak istedim.

Merhaba dostum, sana yardım etmek isterim.

Chrome ve Spotify'da takılmalar var ama oyunlarda yok diyorsun, bunları yaşamıştım. Eğer yerel sitelerden yüklemediysen denetim masasından sil ve tekrar yükle. Bir virüs taraması yapmalısın, virüs olabilir bende 21 virüs bulmuştu ve ram kullanımı %15 azaldı virüs taramasından sonra.

Mouse eğer takılıyorsa mousede bir sıkıntı olabilir. Pilini değiştir veya kablosunu kontrol et (yada başka bir cihaz takarak dene) yine sorun varsa Driver kurabilirsin. Bir parçan eski kaldıysa sıkıntı çıkabilir. Umarım sorunu çözersin gerçekten insan kriz aşıyor böyle şeylerde.

Hocam şimdi RX6600 kartını 22.11.2 sürümünden 22.5.1'e düşürüyorum. Mouse kablolu takılma geçiş yaparken animasyon takılması gibi düşünebilirsiniz. Formatı daha dün attım sorun virüs kaynaklı olamaz diye düşünüyorum ayrıca virüs kaynaklı oluşabilecek siteleri uygulamaları asla kullnamıyorum bilinçli bir kullanıcıyımdır. Uygulamaları da yan sitelerden değil asıl sitelerden yüklerim hep o sebepten ötürü de olamaz fakat yine de ilginiz için teşekkür ederim. RX6600 ekran kartının sürüm notlarında buna yönelik bir şeyler okudum sorun ekran kartı sürücüsü ile alakalı olabilir deneyeceğim şimdi.

Hocam sürüm düşürdüm ve gerçekten sorun düzeldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şimdi RX6600 kartını 22.11.2 sürümünden 22.5.1'e düşürüyorum. Mouse kablolu takılma geçiş yaparken animasyon takılması gibi düşünebilirsiniz. Formatı daha dün attım sorun virüs kaynaklı olamaz diye düşünüyorum ayrıca virüs kaynaklı oluşabilecek siteleri uygulamaları asla kullnamıyorum bilinçli bir kullanıcıyımdır. Uygulamaları da yan sitelerden değil asıl sitelerden yüklerim hep o sebepten ötürü de olamaz fakat yine de ilginiz için teşekkür ederim. RX6600 ekran kartının sürüm notlarında buna yönelik bir şeyler okudum sorun ekran kartı sürücüsü ile alakalı olabilir deneyeceğim şimdi.

Hocam sürüm düşürdüm ve gerçekten sorun düzeldi.
Adına sevindim, hayırlı yıllar ve günler efenim.

Geri
Yukarı