Windows 10'da planlı eskitme yapılıyor mu?

SunSet

Megapat
Son zamanlarda Windows 10 animasyonlarında yavaşlama veya görev çubuğu yenilenmesi gibi şeyler gözüme batmaya başladı. Ses çubuğu barı açınca geç tepki vermesi, veya klasör, tarayıcı aşağı alıp kapatırken görev çubuğu yenileniyor. Masaüstü sağ tık yenileme yapınca bazen hiç yenileme yaptığımı anlamazken sanki masaüstü simgeler dolmuş gibi yenile yapınca yavaşlık oluyor. Bunları Windows 11 ilk çıktığında animasyon yavaşlığı, görev çubuğu yenilenmesi gibi sıkıntıları vardı sanki 10'da başladı gibi artık zamanla 11'e kullanıcıların geçmeye zorlaması için mi yapılıyor bu tip şeyler gözüme batmaya başladı? Önceden 11 deneyip 10'a dönünce 10'da animasyonlar ve tepkisi daha iyi idi şimdi öyle değil gibi göze batıyor hantallığı yavaştan. Güncelleme ile bozuyorlar mı artık yoksa eskisi gibi önemsemiyor mu Microsoft Windows 10'u? Cihazım oyun bilgisayarı yani performanslı bilgisayar, oyunlarda problemim yok sadece günlük takılırken böyle şeyler gözüme batıyor artık.

@hhnoire senelerce format mı? 🤣 Daha 10 gün önce format atıp yorum yapıyorum. Eş, dost ve akraba format atıyorum benim formattan memnunlar. Bilgisayarcıya attırınca 3 aya yavaşlıyor diyorlardı benim formatla senelerce çökmemiş şekilde kullanıyorlar. Burada rehber ve çözüm sundum insanlara çok gereksiz mesajlar da yazmam yani katkımda var sosyal'e. Bir yerden uydurup konuşmuyorum acaba genel bir şey mi merak ettim sadece daha önce Windows 10'u senelerce kullanıyorum yaşamadım böyle şeyleri.

@hhnoire senelerce format mı? 🤣 Daha 10 gün önce format atıp yorum yapıyorum. Eş, dost ve akraba format atıyorum benim formattan memnunlar. Bilgisayarcıya attırınca 3 aya yavaşlıyor diyorlardı benim formatla senelerce çökmemiş şekilde kullanıyorlar.

Psikolojik onlar. Ne kadar şey yüklersen ve arkada açık olursa o kadar hantallaşır. Ayrıca ben format atamıyorsun demedim uzun süredir atmadıysan yavaşlamıştır dedim.

Gözle görülür şeyler mevcut fakat bunu bilerek mi yapıyorlar bilmiyorum. Bana daha çok sistemden dolayı gibi geliyor. Mesela Far Cry 5 açıkken tarayıcıda animasyon kaymaları vs. oluyor fakat sistem boştayken olmuyor.
Psikolojik onlar. Ne kadar şey yüklersen ve arkada açık olursa o kadar hantallaşır. Ayrıca ben format atamıyorsun demedim uzun süredir atmadıysan yavaşlamıştır dedim.
Yavaşlamakla bahsedilen sorunun alakası nedir?

@hhnoire bu ara BIOS ile uğraşıyorum TPM meselesinden BIOS sürümleri deniyorum ve sonra sağlamı olarak BIOS Recovery yapıyorum ondan mı?

NOT: Anakart bozulur BIOS yongası ömrü bitmez tabiri var. Fiziksel veya elektriksel hasar almadıktan sonra BIOS yazılımın olduğu yer yazılıp ömrü kolay bitecek yongalar değildir. Öyle olsa üreticiler, yazılma yapıp ömrü kolay biten BIOS yongalara sahip olsaydı birden fazla BIOS güncellemeleri yayınlamazlardı. Sadece işi bilenleri yapmasını öneririm.

@die işte ben de sistemden mi diye merak ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı