Windows 10'da Yüksek Bellek Kullanımı

rawkid

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

4 gün önce Windows 10 1909 sürümünü kurdum ve Windows Update üzerinden (18363.752) derleme numaralı sürüme kadar güncelledim. Tüm çipset ve donanım sürücülerini kurdum. Ardından 2 gün normal şekilde bilgisayarı kullandım. Bu süreçte bilgisayarımı açtıktan sonra sadece Spotify uygulamasını açarak 10 dakika kadar beklediğimde kullanılan bellek miktarı hızlıca 3 GB'a kadar yükseldi. Sadece Steam ve Battle.Net uygulaması açıkken bellek kullanımım 4 GB oldu. Bu da oyunlarda belleğimin çabuk dolmasına ve FPS takılmalarına sebep olmaya başladı. Bu bellek kullanımını nasıl düşürebilirim?

Sistem özelliklerimi ve yardımcı olacağını düşündüğüm fotoğrafları ekte görebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    364,7 KB · Görüntüleme: 57
  • Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    100,6 KB · Görüntüleme: 57
  • Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    74,3 KB · Görüntüleme: 57
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    77,8 KB · Görüntüleme: 55
Bellek kullanımında bir anormallik görünmüyor. Tek tek bütün servisleri kapatarak da mantıklı bir iş yapmış olmazsın zaten. Yetersiz geldiği noktada ya Ubuntu gibi işletim sistemlerine geçiş yap ya da belleği artır.

Şahsen belleği artırıp Windows 10 son sürüm ile devam etmeyi tercih edenlerdenim. Ryzen 3. nesil gibi işlemciler kullanıyorsanız hele; bellek kapasitesi - hızı ve son sürüm Windows 10 daha da önem kazanıyor, taviz verilemez bir hal alıyor.

Bellek kullanımı bir sorun değil avantajdır. Ne kadar çok bellek kullanılırsa o kadar hızlı işlem gerçekleştirisiniz. Bellek alanı yetersizse bu kullanımı azaltmaya çalışarak değil bellek kapasitesini yükselterek çözülür. Windows’unuzu optimizasyonla geçici bir çözüm oluşturulabilir ama kapasite yetersizse 2 gün sonra eski haline döner. Iphone
telefonların androide göre az belleğe sahip olmalarının en büyük nedeni iosun androide göre stabil, optimizasyonu yüksek, kendi marketindeki uygulamaları kullanmasıdır. Ama 2 gb ramli bir iPhone’a 1 gb ram takarsanız o da düzgün çalışmaz. En iyi optimizasyon sağlansa dahi ihtiyaç kadar bellek alanı olması gerekir.

Bellek kullanımında bir anormallik görünmüyor. Tek tek bütün servisleri kapatarak da mantıklı bir iş yapmış olmazsın zaten. Yetersiz geldiği noktada ya Ubuntu gibi işletim sistemlerine geçiş yap ya da belleği artır.

Şahsen belleği artırıp Windows 10 son sürüm ile devam etmeyi tercih edenlerdenim. Ryzen 3. nesil gibi işlemciler kullanıyorsanız hele; bellek kapasitesi - hızı ve son sürüm Windows 10 daha da önem kazanıyor, taviz verilemez bir hal alıyor.
Parayı basıp bir 8 GB RAM daha koymak benim de işime gelir ama şu zamanda 300 lirayı bilgisayar parçasına vermek mantıklı gelmiyor. O yüzden beklemek zorundayım.

Bir de oynadığım oyunlar öyle sistem sömüren cinsten de değil. Ben senelerdir aynı işleri yapıyorum ama neden RAM kullanımı artıyor buna anlam veremiyorum. Benim işime yaramayan şeyler arkaplanda çalışmasın isterim o yüzden.

İhtiyacın olan alanı, bu program ve servisleri kapatarak sağlayamazsın zaten. İlle de bir şeyleri kapatacağım dersen Windows Defender ile başlayabilirsin. Oyun esnasında disk ve CPU üzerinde kaynak tüketebilir. Windows servislerinden ise ihtiyacın olan alanı sağlayamazsın. Ama bu da güvenlik anlamında doğru bir adım olmayacaktır.

Windows 10 kullanıyor ve CS:GO gibi oyunları oynuyorsan 8 yetersiz gelmeye başlıyor artık. Ben de yakın zamanda 12'ye yükseltme yaptım bu sebeple.

Güvenliği etkilemeden birkaç hizmeti devre dışı bıraktım, umarım bir nebze işe yarar.

2016'dan beri mutlu mesut işimi gören sistemime RAM ve işlemci güncellemesi şart oldu o zaman. Şu kötü günler geçsin de kendime yeni masraflar açayım. 😃

Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı