Windows 10'dan 11'e yükseltmek

LeonS.Kennedy

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
8GB
SSD veya HDD modeli
500GB SSD
Windows 11'e geçmek gibi bir düşüncem var.

Windows 10'u lisanslı kullanıyorum ve Windows 11 alma mecburiyetim var mı?

Windows 10'dan 11'e yükseltmek oluyor mu? Oluyorsa performans farkı olur mu yoksa temiz kurulum mu yapmalıyım?

Windows 10 lisansınızı 11 de kullanabilirsiniz. Evet güncelleme yoluyla da yükseltebilirsiniz ama temiz kurulum daha iyi olur. Sistemden sisteme performans farkları olabiliyor. 8GB RAM yetersiz gelebilir.

Öncelikle benimde SSD'm olmasına rağmen 11'den iyi performans alamadım. Ayrıca temiz kurulum yap. Hiç bir zaman yükseltme yapma.

Windows 10'dan 11'e yükseltmek oluyor mu? Oluyorsa performans farkı olur mu yoksa temiz kurulum mu yapmalıyım?

Hocam temiz kurulum daha iyi olacaktır. Ben de ilk başta yükseltme ile geçmiştim sonra formatlayınca asıl hızını gördüm. SSD olan bilgisayarlarda hız konusunda da daha performanslı Windows 10'a göre. Lisansınız var ise otomatik olarak lisans anahtarı sormuyor size, benim bilgisayar oem lisanslıydı, o adımı atlıyor direkt.

Lisans orjinal ise Windows 11'e ister yükseltme, istersen temiz kurulumla geçebilirsin.
Windows 10 temiz kullanılmış ve virüs vs yoksa yükseltmede performans farkı olmuyor. Temiz kurulum ile uğraşmamak için rahatlıkla yükseltme yapabilirsiniz. Ancak yükseltme işlemi bittikten sonra eski windows10 kalıntılarını kaldırın diskinizde gereksiz yer işgal etmeyecektir. nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz buraya yazın size temizleme yöntemini gösterebilirim veya technopat YouTube kanalında Recep Baltaş'ın rehber videosu var faydalanabilirsiniz.

Mevcut Windows 10 kullanımınızda yavaşlama veya virüs vs var ise Temiz bir kurulum yaparak geçebilirsiniz. Geçişiniz ve Performansınız bu manada daha sağlıklı olacaktır. Geçmenizi öneririm yeni her zaman yenidir ve iyidir.

Windows 10 lisansınızı Windows 11 de de kullanabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için aynı sürüm olmalıdır, örneğin Windows 11 Pro ürününü Windows 10 Home lisansıyla etkinleştiremezsiniz.

Yükseltme kurulumu yapabilirsiniz. Bazı kişiler performans farkı olduğunu iddia ediyor ancak ben hem yükseltme hem temiz kurulum yapmış biri olarak fark edilebilen bir performans farkı deneyimlemedim.

Windows 10 lisansınızı 11'de kullanabilirsiniz.
Temiz kurulum yapabilirsiniz. Performans kaybı olmuyor.

Geri
Yukarı