Windows 10'dan Windows 11'e geçince dosyalar kaybedilir mi?

Sobarlas

Picopat
Daha fazla  
RAM
2x8 GB RAM
Ekran kartı
RTX 3050 Ti
İşlemci
Intel i5 12500H
Öncelikle selam. Ben yakın zamanda HP Victus 16 adlı bir laptop aldım ve içine manuel olarak Windows 10 kurdum. Bir web siteden key alarak etkinleştirdim ama HP'nin sitesinde yalnızca Windows 11 için sürücü desteklediğini gördüm ve birkaç gün sonra Windows Update ile Windows 11 güncellemesi geldi ama kararsız kaldım. Ben Windows 11'i orijinal satın almadım key ile etkinleştirdim. Ben Windows Update ile bu 11'i kurarsam herhangi bir sıkıntı olur mu lisans sıkıntısı ve dosyalarımı kaybeder miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki yükselttiğimde yeniden key ister mi?

Zaten etkin olduğu için istemez ayrıca eğer lisansınız Microsoft hesabınıza bağlıysa format atsanız dahi Microsoft hesabınızı girdiğinizde otomatik olarak etkinleşecektir. Etkinleşmezse Lisans anahtarını tekrardan girerek etkinleştirebilirsiniz. Yükseltme yerine sıfırdan format ile kurmanızı öneririm.

Zaten etkin olduğu için istemez ayrıca eğer lisansınız Microsoft hesabınıza bağlıysa format atsanız dahi Microsoft hesabınızı girdiğinizde otomatik olarak etkinleşecektir. Etkinleşmezse Lisans anahtarını tekrardan girerek etkinleştirebilirsiniz. Yükseltme yerine sıfırdan format ile kurmanızı öneririm.

Bu konuda pek bir bilgim yok format ile yükseltme arasında ne fark var çünkü dosyalarımın silinmesini istemiyorum

Bu konuda pek bir bilgim yok format ile yükseltme arasında ne fark var çünkü dosyalarımın silinmesini istemiyorum
Format attığınızda sıfırdan kuruyorsunuz, bütün diski silip yeni Windows verisiyle dolduruyorsunuz. Yükseltmede ise sistem dosyaları yenileri ile değiştiriliyor, geri kalan her şey aynı kalmaya devam ediyor, dosyalarınız, programlarınız, sistem tercihleriniz vb. yükseltme yapmanın bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum. Eskiden olsa format atın derdim ama Windows son yıllarda yükseltme kaynaklı sorunları çözmüş gibi görünüyor.

Yükseltme sonrası problemler çıkabiliyor hantal çalışması programların açılmaması gibi şeyler ama sorunsuzda çalışabilir problem çıkarsa sıfırlarsınız Windows'u C diskine kuruyorsunuz zaten önemli dosyalarını vs. D diskine taşırsınız Format kısmında C diskini biçimlendirirsiniz D diskini ellemezsiniz ben hep böyle yapıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı