Windows 10'dan Windows 8.1'e geçmek

Bruz

Kilopat
Yer
Antalya
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2013'ten beri Packard Bell oyun bilgisayarı kullanıyorum. Bilgisayarım normalde Windows 8.1 lakin ben 2017'de Windows 10'a geçtim. Bilgisayarımda fan ile alakalı sorun yüzünden teknik servise gittim ve tekniker arkadaş bana şunu dedi: "Eğer bilgisayarının işletim sistemi ne ise formattan sonra da aynı işletim sistemi olmalıdır ki işletim sistemin ekran kartını, RAM'ini, hatta ve hatta anakartını tanısın."

Tekrardan bilgisayarımı Windows 8.1'e taşısam bana yararı olur mu arkadaşlar?

Teknik servis elemanı bildiğin saçmalamış. Windows 8.1'de çalışıp da Windows 10'da çalışmayan donanım sayısı çok az. Zaten Aygıt Yöneticisi altında yüklü olmayan sürücüleri görebilirsiniz. Mesela her şey yüklü ise böyle bir tablo vardır:

370083

Burada üstünde soru işareti olan bir donanım varsa da bize onun Donanım Kimliği'ni yazarsınız ve biz de sürücüsünü buluruz.

Teknik servisteki arkadaşlar güzel sallıyor. İlla 8.1 aldık diye sonsuza kadar onu mu kullanmak zorundayız? Sürücüleri işletim sistemi kurulumdan sonra kendiniz elle kurun.

Teknik servis elemanı bildiğin saçmalamış. Windows 8.1'de çalışıp da Windows 10'da çalışmayan donanım sayısı çok az. Zaten Aygıt Yöneticisi altında yüklü olmayan sürücüleri görebilirsiniz. Mesela her şey yüklü ise böyle bir tablo vardır:

Eki Görüntüle 370083

Burada üstünde soru işareti olan bir donanım varsa da bize onun Donanım Kimliği'ni yazarsınız ve biz de sürücüsünü buluruz.
Aynısını diyecektim abi.
Birde MSI gibi firmaların Afterburner türü yazılımları var.
Eğer ki HP'ninde böyle bir yazılımı varsa ve bu Windows 10 desteklemiyorsa da olabilir diye düşünüyorum.

Bu teknik bilgiye sahip elemanların nasıl iş bulduğunu merak ediyorum. Sonra teknik servisin durumu kötü, firma satışı düşüyor gibi söylemlerde bulunuyorlar.

Orjinalde Windows XP ile gelse belki destek olmaz hani bir ihtimal, 8.1 ile gelip, 10 desteklemeyen bilgisayar daha görmedim. Varsa bile istisnadır herhalde.

Temiz bir güzel format atıldıysa tavsiyem 10 kullanmaya devam etmeniz. Onun haricinde driver problemi varsa paylaşırsınız yardımcı oluruz duruma göre.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı