Windows 10'u dibini sıyırarak temizleme

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar merhaba. Ben bir hataya düştüm ve dandik bir bilgisayarcıya tamir için cihazımı verdim. Yazılım attı kendisi ama bulduğu kaçak Windows sanırım virüslü çünkü öyle saçma davranışlar sergiliyor ki cihazım anlatamam. Sanırım virüsten kaynaklı kameram da isteğim dışında kontrol ediliyor, bir iki kere flaşı kendi kendine yandı. Kameraya bant taktım şimdilik. İstediğim şu: Bu kaçak Windows'u dibini sıyırarak silmek. Hiçbir eser kalmasın istiyorum. SSD fabrikadan çıktığı hale gelsin, ben gerekirse lisans satın alana kadar Windows'un deneme sürümünü kullanırım. Bu temizlik için internetteki Windows silme işlemleri yeterli olur mu bilmiyorum. SSD'yi nasıl fabrikadan çıktığı o temiz haline getirebilirim?

Formattan önce Kaspersky ile tarama yaparak sonuçları bizimle paylaşır mısın? Tamirci bilerek virüs yüklemiş gibi gözüküyor. Muhtemelen de RAT var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diski farklı bir bilgisayara takarak komple biçimlendir/yak veya uygulamalar var bunlar için onları kullan. Sonrasında kendi bilgisayarına takarak fresh kurulum yap UEFI bir şekilde USB bellek ile.

Windows'u orjinal websitesinden indir. Rufus ile flash hazırla. Bilgisayar açılırken kurulumu görmüşsündür (UEFI tip kurulum). Kurulum ekranında diski seçmen gereken yerde buraya fotoğraf at. Söyleyeceğimiz birkaç disk bölümünü seçerek "sil" diyeceksin önce çünkü. Sonrasında ileri diyerek temiz kurulum yapabilirsin.

Fakat eğer Windows aynı diskteyse zor olur, kalıntı kalır muhtemelen. Bilgisayarcıya gidip onun bilgisayarını kurban olarak kullan bence 🥳
Windows format esnasında bütün diski siliyor. O yüzden kalıntı kalması sadece bios virüslerinde olabilecek bir durum. Bir format belleği bütün sorunu çözecektir ama bilgisayarda hangi virüsün olduğunu da merak etmedim değil.

Geri
Yukarı