Windows 10'u eski SSD'den yeni SSD'ye taşıma

ThroWNN

Decapat
Arkadaşlar SATA 3 128 GB SSD ve 1.5TB'lik HDD bulunan sistemime M.2 SSD taktım ve Windows 10'u oraya atmak istiyorum. Technopat videosundaki gibi Macrium Reflect uygulamasını kullandığımda bütün dosyaları M.2'ye atıyor ancak Windows 10 simgesi hala eski SSD'de. Format attığımda Windows 10'u nereye kuracağımı seçtirtmedi ve yine eski SSD'ye kurdu. Ne yapmam lazım?

Anladığım kadarıyla diski klonladınız ancak sistem hala eski SSD'den Boot ediyor. BIOS'tan önceliğini değiştirmeniz gerekiyor.
BIOS'a girin.
Boot sekmesine girin.
Boot device priority sekmesine girin.
1ST Boot device olarak yeni aldığınız SSD'yi yön tuşlarını kullanarak seçin.
F10 ile kaydedip çıkın ve kontrol edin.
Eğer hala Windows yeni SSD'den Boot etmiyorsa. Klonlamada bir hata olmuş olabilir.

Anladığım kadarıyla diski klonladınız ancak sistem hala eski SSD'den Boot ediyor. BIOS'tan önceliğini değiştirmeniz gerekiyor.
BIOS'a girin.
Boot sekmesine girin.
Boot device priority sekmesine girin.
1ST Boot device olarak yeni aldığınız SSD'yi yön tuşlarını kullanarak seçin.
F10 ile kaydedip çıkın ve kontrol edin.
Eğer hala Windows yeni SSD'den Boot etmiyorsa. Klonlamada bir hata olmuş olabilir.

Hocam ASUS TUF B450 anakartım var Boot sekmesinde zaten #1 numaralı satırda yeni aldığım SSD gözüküyor. İki SSD'de de aynı dosyalar var ama Windows 10 hala eski SSD'de çalışıyor. Ekteki görseller belki daha açıklayıcı olabilir. Bu arada yeni SSD 500GB ama klonlayınca eski SSD ile boyutu aynı oldu.

Dosya Ekleri

• resim_2020-12-09_112140.png
    resim_2020-12-09_112140.png
    17,4 KB · Görüntüleme: 24
  • foto.PNG
    foto.PNG
    12,8 KB · Görüntüleme: 25
SATA SSD'yi çıkarıp sistem M.2 SSD'den Boot ediyor mu kontrol edin. Sistem sıkıntısız şekilde Boot ediyorsa bilgisayarı kapatıp SATA SSD'yi takın. Eğer SATA SSD'nizde Windows kullanmayacaksanız içinde klonlanma dışında kıymetli bir bilginiz yoksa. SATA SSD'yi biçimlendirin.

SATA SSD'yi çıkarıp sistem M.2 SSD'den Boot ediyor mu kontrol edin. Sistem sıkıntısız şekilde Boot ediyorsa bilgisayarı kapatıp SATA SSD'yi takın. Eğer SATA SSD'nizde Windows kullanmayacaksanız içinde klonlanma dışında kıymetli bir bilginiz yoksa. SATA SSD'yi biçimlendirin.

Tamam hocam deneyeyim sonuçları yazarım. İyi günler.

Geri
Yukarı