Windows 10'un düzgün kurulduğu nasıl anlaşılır?

• Konuyu başlatan w1B
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 953
Driverları kurdum bir sıkıntı olmadı ama yine de teyit edebilir miyim doğru kurduğumu?
Buyurun size doğru kurma ölçütleri:
Öncelikle sisteminiz destekliyorsa Windows kurulumunu UEFI olarak yapmalısınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kullandığınız bilgisayarın ya da anakartın destek sayfasından üreticinin sağlamış olduğu aygıt sürücülerini edinmeli ve eksiksiz kurmalısınız.
Bu işlemi de tamamladıktan sonra eğer harici bir ekran kartı varsa ekran kartınızın üretici sayfasından en güncel sürücüleri edinmeli ve kurmalısınız.
Bütün işlemleri tamamladıktan sonra Aygıt Yöneticisini açmalı ve bütün aygıtların sorunsuz olduğunu doğrulamalısınız. Eğer üzerinde uyarı bulunan bir aygıt varsa donanım kimliklerini alarak internette aratabilir ve aygıt sürücülerine erişebilirsiniz.
Bu adımları tamamladıysanız ve sorun yoksa gönül rahatlığıyla Windows'unuzu kullanabilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

Buyurun size doğru kurma ölçütleri:
Öncelikle sisteminiz destekliyorsa Windows kurulumunu UEFI olarak yapmalısınız.
Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kullandığınız bilgisayarın ya da anakartın destek sayfasından üreticinin sağlamış olduğu aygıt sürücülerini edinmeli ve eksiksiz kurmalısınız.
Bu işlemi de tamamladıktan sonra eğer harici bir ekran kartı varsa ekran kartınızın üretici sayfasından en güncel sürücüleri edinmeli ve kurmalısınız.
Bütün işlemleri tamamladıktan sonra Aygıt Yöneticisini açmalı ve bütün aygıtların sorunsuz olduğunu doğrulamalısınız. Eğer üzerinde uyarı bulunan bir aygıt varsa donanım kimliklerini alarak internette aratabilir ve aygıt sürücülerine erişebilirsiniz.
Bu adımları tamamladıysanız ve sorun yoksa gönül rahatlığıyla Windows'unuzu kullanabilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Bende kurtarma dosyası oluşmadı ve bu şekilde oldu. UEFI'den 2 tane oldu Partition 1'i seçtim. Yanlış mı bir şeyler? Şüphelendim biraz.
20210704_102211.jpg
20210704_102741.jpg

Bende kurtarma dosyası oluşmadı ve bu şekilde oldu. UEFI'den 2 tane oldu Partition 1'i seçtim. Yanlış mı bir şeyler? Şüphelendim biraz.Eki Görüntüle 1096266Eki Görüntüle 1096263
Merhaba,
Kusura bakmayın Sosyal'e giremediğimden cevabım biraz gecikti. Öncelikle BIOS üzerinde iki adet UEFI aygıtı bulunmasının sebebi USB belleğiniz takılı olduğu için. Bir UEFI bölümü Windows'un kurulu olduğu diskte, bir UEFI bölümü de USB belleğinizde bulunuyor. Dolayısıyla iki adet UEFI disk bölümü görmeniz normal. Diğer meseleye gelecek olursak; bilgisayarınızda iki adet SSD var ve bunların biri SATA ara biriminden biri de M2 yuvasından bağlı olmalı. SATA ara birimi üzerinden bağlı olan SSD 480 GB, M2 üzerinden bağlı olan SSD 1 TB olsa gerek.
Şimdi, eğer siz 1 TB olan SSD üzerine Windows kurmak istediyseniz, dediğiniz gibi yalnızca Recovery bölümü eksik. Derseniz ki ben Windows'u 480 GB olan SSD üzerine kurdum; o zaman işler değişir. Eğer Windows'u 480 GB olan SSD üzerine kurduysanız, Windows 480 GB olan SSD üzerine kurulmuş ancak UEFI bölümü 1 TB olan SSD üzerine yazılmış demektir.
İlk senaryoya gelecek olursak; sadece Recovery bölümü yok. Bu bölüm normalde kurulumun son adımında, bilgisayarın ilk açılışında C bölümü küçültülerek oluşturulur. Kurulum, Recovery bölümü oluşturma görevini bir şekilde yerine getirememiş olsa gerek. Yalnız bu durum Windows kullanımınızı etkilemez. Olması gereken bölüm şeklini aşağıya yazıyorum.
Not: çıktılar Diskpart aracından alınmıştır.
Başlatın arama satırına aşağıdaki komutu giriyoruz ve gelen "Komut İstemi" sonucuna sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" üzerine tıklıyoruz.
Kod:
cmd
Şimdi, aşağıdaki kodu cmd penceresine giriyoruz ve Diskpart aracını çağırıyoruz.
Kod:
diskpart
Bu komutla Diskpart aracını çağırmış olduk.
C:\WINDOWS\system32>diskpart

Microsoft DiskPart version 10.0.19041.964

Copyright (C) Microsoft Corporation.
On computer: TECHNOPAT
Kod:
list disk
Bu komutla bilgisayarımıza bağlı olan diskleri eşleştirildikleri numaralarına göre listelemiş olduk.
Disk ### Status Size Free Dyn Gpt
-------- ------------- ------- ------- --- ---
Disk 0 Online 167 GB 0 B *
Disk 1 Online 3726 GB 1024 KB *
Kod:
sel disk 0
Bu komutla 0 numaralı diski seçmiş olduk.
Disk 0 is now the selected disk.

Kod:
DISKPART> list part
Bu komutla 0 numaralı disk üzerindeki bölümleri listelemiş olduk.
Partition ### Type Size Offset
------------- ---------------- ------- -------
Partition 1 Reserved 16 MB 630 MB
Partition 2 System 100 MB 530 MB
Partition 3 Primary 167 GB 646 MB
Partition 4 Recovery 529 MB 1024 KB
Diskin olması gereken hali bu şekilde. Tabii bazı bölüm sıraları değişebilir. Örneğin; 16 MB olan bölüm sizin bilgisayarınızda bölüm 2 olarak oluşmuş olabilir.
Kolay gelsin.

Geri
Yukarı