Windows 10'un önizleme derlemelerinde yeni görev çubuğu menü tasarımı tespit edildi

Microsoft, bir süredir Sun Valley isimli bir arayüz projesi üzerinde çalışıyor. Bu arayüz projesi ile Windows 10'un arayüzünde büyük iyileştirmeler yapılacak ve Windows 10'un 21H2 sürümü ile bizlere kavuşacak.
Uzun süredir Sun Valley arayüzü ile ilgili sadece sızıntılar ve resmi olmayan konseptler vardı. Fakat yeni çıkan bir haber ile bu arayüzün gerçekten geleceği doğrulandı.

En son Windows 10 Insider Preview derlemelerinde görev çubuğu menüleri için yeni bir arayüz bulunduğu tespit edildi. Bu arayüz "JumpListRestyledAcrylic" adlı deneysel bir değişkene bağlı olarak çalışıyor. Bu arayüzü etkinleştirmek için Visual Studio ile ShellExperienceHost.exe dosyasında hata ayıklama (Debug) işlemi yapılması ve "JumpListRestyledAcrylic" özelliğinin açılması gerekiyor.

Yeni menü arayüzü şu şekilde görünüyor; (Resimler bana ait değildir. En altta kaynağını belirttiğim haberden aldım)
Floating-taskbar-1.jpg

Floating-taskbar-2.jpg

Elbette şu anda önizleme aşamasında olduğu için bazı sorunları var. Örneğin, aşağıdaki GIF görselde olduğu gibi bir kenarlık ve gölge hatası mevcut;
Floating-taskbar-3.gif

Ancak yine de yeni arayüzü yavaş yavaş görmeye başlıyor olmamız gerçekten güzel. Umarım Başlat menüsü gibi diğer arayüzlerde de bir yenilik görebiliriz.

Siz bu yeni arayüzü nasıl buldunuz?

Kaynak;

Çöp yığını Windows'u daha büyük bir yığın haline getirmeye devam edin...
Henüz performans ve kararlılık ile ilgili bir güncelleme geleceğini sanmıyorum. Çünkü 21H2 "Sun Valley" güncellemesi tasarım odaklı bir güncelleme. Asıl sonrasını düşünmek lazım.
Ki Microsoft, Windows 10'a para makinesi olarak bakmaya devam ettiği sürece bu tarz bir iyileştirme geleceğini hiç sanmıyorum.
Artık yaşlı NT 6.0 (Vista) çekirdeği de ömrünün sonuna yaklaşıyor. Microsoft'un zaten Windows 10'u 50 yıl geliştirecek hali yok. İllaki yeni bir ana Windows sürümü gelecektir diye tahmin ediyorum.
Ancak bütün bunların olabilmesi için oyun tarafında Windows'a darbe vuracak bir yenilik gelmesi lazım. Yani Linux ve macOS'un oyun anlamındaki gücü çok artarsa o zaman Windows'ta büyük değişiklikler görebiliriz. Şu anda DirectX nedeniyle Windows 10 şu anda resmen tekel. İnşallah Linux'un oyun tarafı güçlenir ve Linux'un pazar payı da artar da Windows'ta büyük değişiklikler görebilir hale geliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı