Windows 11 24H2 Resmen Duyuruldu

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Windows 11 24H2

Microsoft tarafından yapılan bir duyuru ile Windows 11 24H2 artık resmileşmiş oldu. Tam değişiklik listeleri ve kesin tarihler hala gizemini korusa da Microsoft, işletim sisteminin bu yıl içinde “sürüm 24H2” adı altında büyük bir yıllık özellik güncellemesi alacağını söyledi ve resmi belgelerde 24H2 sürümüne yapılan son referansı doğruladı. Şirket duyuruyu 8 Şubat 2024 tarihinde Dev […]

Devamı: Windows 11 24H2 Resmen Duyuruldu
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Win 11 kullanıcılarının aklındaki soru "Acaba bu sefer neyi bozmayacaklar?"
Win 10 kullanıcılarının aklındaki soru "Tekrar kurup silmeye değer mi?"
Linux kullanıcılarının aklındaki cevaplı soru "Arch mı gentoo mu... ubuntu ya."
MacOS kullanıcılarının aklındaki soru "Üsttekilerin aklında ne var acaba?"

Win 11 kullanıcılarının aklındaki soru "Acaba bu sefer neyi bozmayacaklar?"
Win 10 kullanıcılarının aklındaki soru "Tekrar kurup silmeye değer mi?"
Linux kullanıcılarının aklındaki cevaplı soru "Arch mı gentoo mu... ubuntu ya."
MacOS kullanıcılarının aklındaki soru "Üsttekilerin aklında ne var acaba?"
10 kullanıcısı olarak cidden doğru :D

Windows 11 ilk çıktığı zamanlar güzeldi. İyice bozdular. Windows 11'e geçmek akıl kârı değil.

macOS kullanıcılarının aklındaki soru "Üsttekilerin aklında ne var acaba?"

macOS kullanıcılarının övünebileceği tek şey "Isırılmış Elma" logosu, ki aslında bununla övünmeleri de bir hata, başka bir şey değil. Hayatımda bu kadar işlevsiz başka bir işletim sistemi görmedim.

macOS kullanıcılarının övünebileceği tek şey "Isırılmış Elma" logosu, ki aslında bununla övünmeleri de bir hata, başka bir şey değil. Hayatımda bu kadar işlevsiz başka bir işletim sistemi görmedim.
macOS, Apple ürünlerini kullanan (iPad, iPhone, Apple Watch vs.) kişiler için gayet yararlı ve işe yarar bir işletim sistemi. Daha önce "Neden bu uygulama sadece macOS'a özel yahu?" dediğim bir sürü şey oldu. Örneğin Safari gayet şık tasarımlı hoş bir web tarayıcısı. (eklentileri saymazsak) Bunun dışında macOS Ventura ve Sonoma'nın Ayarlar kısmıda gayet hoş ve ne yaptığın nereye gittiğin çok açık bir şekilde belli oluyor. Maalesef Windows'ta bir ayarı değiştirmek için bin bir türlü yoldan gidiyorsunuz. Windows 11'de tasarımı değiştirmeleride cabası.

macOS, Apple ürünlerini kullanan (iPad, iPhone, Apple Watch vs.) Kişiler için gayet yararlı ve işe yarar bir işletim sistemi. Daha önce "Neden bu uygulama sadece MacOS'a özel yahu?" dediğim bir sürü şey oldu. Örneğin Safari gayet şık tasarımlı hoş bir web tarayıcısı. (eklentileri saymazsak) Bunun dışında macOS Ventura ve Sonoma'nın Ayarlar kısmıda gayet hoş ve ne yaptığın nereye gittiğin çok açık bir şekilde belli oluyor. Maalesef Windows'ta bir ayarı değiştirmek için bin bir türlü yoldan gidiyorsunuz. Windows 11'de tasarımı değiştirmeleride cabası.

Windows'un da iyi olduğunu söylemiyorum, işime yaradığı için kullanıyorum.

En basitinden macOS'te pencere yönetimi rezalet. Uygulamayı elle boyutlandırmak nedir, taş devrinde yaşıyoruz galiba.

Uygulamanın "Kapat" tuşuna basıldığında kapanmaması zaten ayrı bir olay. O butona programı "Kapatmak" için basılır, alta almak için değil. Alta almak istesem zaten alta alma tuşuna basarım.

Daha çok sayarım da konunun akışı bozulmasın. Özetle, macOS kullanmanın bir artısı yok.

Windows'un da iyi olduğunu söylemiyorum, işime yaradığı için kullanıyorum.
Konumuz bu değil.

En basitinden macOS'te pencere yönetimi rezalet. Uygulamayı elle boyutlandırmak nedir, taş devrinde yaşıyoruz galiba.
Doğrudur. Bunun için bir uygulama var, gayet güzel bir şekilde Windows 11 pencere yöneticisi gibi çalışıyor. Kısayolları da var. Alışırsan çok rahat bir şekilde pencereleri yönetebiliyorsun.

Uygulamanın "Kapat" tuşuna basıldığında kapanmaması zaten ayrı bir olay.
Doğrudur. Bu ayarlardan değiştirilebilen bir özellik. Tek bir ayarla yine çarpıya tıklayınca uygulamanın tamamen kapanmasını sağlayabiliyorsun.

Daha çok sayarım da konunun akışı bozulmasın. Özetle, macOS kullanmanın bir artısı yok.
Yukarıda sana artılarını anlattım. Anlattıklarıma rağmen çıkıp kullanmanın bir artısı yok neden diyorsun? Senin için olmayabilir, başkası için olmayabilir, başkası için olabilir ki oluyorda.

Konumuz bu değil.

Maalesef Windows'ta bir ayarı değiştirmek için bin bir türlü yoldan gidiyorsunuz. Windows 11'de tasarımı değiştirmeleride cabası.

Windows'tan bahsetmişsiniz. Windows'un ayarlar kısmı ile ilgili herhangi bir şey söylemedim. Performans ve stabilite açısından ilk zamanlar iyi olduğundan bahsettim.

Yukarıda sana artılarını anlattım. Anlattıklarıma rağmen çıkıp kullanmanın bir artısı yok neden diyorsun? Senin için olmayabilir, başkası için olmayabilir, başkası için olabilir ki oluyor da.

Safari'yi bir artı olarak mı nitelendiriyorsunuz? Ventura kurduğum zamanlar animasyonu bile olmayan bir tarayıcıydı 😀

Tasarımı hoş ise Safari yerine Firefox kurarım üstüne bu temayla kullanırım. Yine gerekli değil.

Ayarlar kısmından bahsetmişsiniz, ayarlar uygulamasının genişliği bile değiştirilmiyor. Yukarı aşağı büyütülen ayarlar uygulaması mı olur?

Yazılımcılar için zaten artı bir yönü yok. Spesifik olarak Apple ekosistemi için uygulama geliştirecek insanların işine yarar anca. Onun dışında diğer programlama alanlarında Linux'un kullanılması bin kat daha iyi.

Render işiyle uğraşan kişilerin anca Mac, MacBook cihazları varsa işlerine yarar. Onun haricinde yine önemli bir şeyi yok.

Geri
Yukarı