Windows 11 boşta %60-65 RAM kullanımı normal mi?

esat179

Hectopat
Selam dostlar. bilgisayarı ilk açtığımda boşta %65-70 arası RAM kullanımı görebiliyorum fakat bilgisayarı restartladığımda ise aşağıdaki sonuçları görmekteyim. Çok ilginç, çözümü bir türlü bulamadım. Bilgisayarı ilk açtığımda kullanacak olursam Wise Care'nin RAM temizleyicisini falan kullanıyorum. %65'te olan RAM %40'a falan düşüyor. Fakat restart attığımda olması gibi çalışmasının nedenini çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Kısaca bilgisayara res atmadığım sürece yüksek RAM kullanımı yapıyor.

Screenshot_2.png

-

Screenshot_3.png

-

Screenshot_4.png

Son düzenleyen: Moderatör:
başlangıç uygulamalariniz neler acaba? arkaplanda çalışan gereksiz uygulamaların hepsini devre dışı bırakın. bende sadece defender açık.

16GB bellek için 5GB gibi kullanımlar normal ve çoğu kullanıcıda bu civarda, dahili GPU'lu bir sistemse daha yukarısı da normal bir kısmı VRAM'e atandığı için. Bunun üstündeki değerler bilgisayarınızdaki programlarla alakalı. Öncelikle şunu bilmelisiniz RAM temizlemek diye bir şey yoktur, RAM gereksiz yere doldurulan bir şey değil programlar ve işletim sistemi ihtiyaç duyduğunu kullanır. RAM temizleme diye kullandığınız şeyler muhtemelen önbellekleri vs. sıfırlayıp sistemden alacağınız verimi de düşürüyorlar. Arka plan programlarınıza dikkat edin bir daha %60 kullanıma ulaşırsa hangi programın kullandığına bakın.

En çok kullanan programlara bakın, çalışmasını istemediğinizi arkaplandan kapatın ve başlangıç uygulamalarından da devre dışı bırakın. Onun dışında normaldir, gerektiğinde Windows otomatik olarak kısıyor kullanımı, oyunlara ve aktif olan programa adıyor RAM'i.

Yarın bilgisayarı ilk açtığımdaki sonuçları da atayım inşallah çünkü o haliyle oyunlarda %90 ram vb görüyordum.

Resimlerden görebileceğiniz gibi oyunda %95-100 arasında bir değer görmekteyim. Eğer ki wisecleaner'den rami temizlemezsem o değerlerde kalıyor temizlersem 70'e felan düşüyor.
Screenshot_2.png

-
Screenshot_3.png

-
Screenshot_4.png

Son düzenleme:
Herhangi bir RAM temizleme uygulaması kullanmayın, bilgisayar otomatik olarak ayarlıyor zaten. Kalan %10'luk kısım ise ani bir uygulama açılışında kullanılmak içindir muhtemelen :)

Geri
Yukarı