Çözüldü Windows 11 boşta 7 GB RAM kullanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

MeanIt

Centipat
Daha fazla  
RAM
2x8 GB DDR5 4800MHz
Ekran kartı
RTX 4060 140W
İşlemci
Ryzen 7 7735HS
Selam. Sistem özelliklerini de ekledim. Bundan önce Windows 8 4 GB RAM'li bir PC kullandığım için bu konulara biraz uzağım. Yaklaşık 2 aydır bu laptopu kullanıyorum ve ilk aldığımdan beri kullanımlar bu şekilde. Bilgisayarımda virüs vs olduğunu düşünmüyorum. Defender, Kaspersky ve MBAM'de tam tarama yaptım ve hiçbir şey bulunamadı ki zaten dediğim gibi ilk aldığımda da böyleydi. Anormal bir durum mu? Baktım bazıları normal diyor, bazıları benimki 4 GB kullanıyor diyor.
Ben de kendi konumu açayım dedim.
Not: Bilgisayar boşta, sadece Opera GX'te 1 tane sekme açıkken aldım fotoğrafı.

resim_2023-07-26_102700032.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Selam. Sistem özelliklerini de ekledim. Bundan önce Windows 8 4 GB RAM'li bir PC kullandığım için bu konulara biraz uzağım. Yaklaşık 2 aydır bu laptopu kullanıyorum ve ilk aldığımdan beri kullanımlar bu şekilde. Bilgisayarımda virüs vs olduğunu düşünmüyorum. Defender, Kaspersky ve MBAM'de tam tarama yaptım ve hiçbir şey bulunamadı ki zaten dediğim gibi ilk aldığımda da böyleydi. Anormal bir durum mu? Baktım bazıları normal diyor, bazıları benimki 4 GB kullanıyor diyor.

Eki Görüntüle 1876861

Hocam Windows raminze göre optimizasyon yapar. Yani sizin 8 gbli bir PC'niz olsaydı 2 GB RAM tüketirdi. Benim de 32 GB'li bir laptopum var aynı sekilde.
Şimdi baktım. Tek sekme technopat açık bende de 700MB kullanıyor. Haklıymışsın. Ama Opera GX'te 900MB olarak gördüğümü hatırlıyorum.
Benim GX 1 GB kullanıyor. Ayrıca şuan spotify açık bir de o da 400 MB kullanıyor.
Şuan kullanım 7-7.2 gidip geliyor.

O zaman normaldir. Bende her şey kapalıyken 5.2-6 GB arası kullanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka bir RAM tüketen uygulama açtığınızda Windows otomatik olarak optimize olacaktır ve RAM kullanımı Windows'un düşüp kullandığın uygulamaya göre ayarlanacaktır. Boştaki tüketim o kadar önemli değil.
Evet böyle bir şey duymuştum. FH5 ve CS:GO girdiğimde de kullanımları bir kontrol edeceğim.
Bir de bana garip gelen bir şey var onu da yazmış olayım sizi bulmuşken.
FH5 oynarken Ultra ayarlarda + RTX ON + DLSS 3.0 Quality de oynuyorum.
Sabit 144 FPS alıyorum ama GPU kullanımı ne zaman görsem %30 civarlarında. Normal midir?

Evet böyle bir şey duymuştum. FH5 ve CS:GO girdiğimde de kullanımları bir kontrol edeceğim.
Sabit 144 FPS alıyorum ama GPU kullanımı ne zaman görsem %30 civarlarında. Normal midir?
Ekran kartınızı bilmiyorum ama FPS'in sabiylediğiniz için GPU kullanımının yüksek olmaması normal.

Eki Görüntüle 1876861

Ben Microsoft Edge kullanıyorum Opera'yı nadiren kullanıyorum ve Opera Edge'den daha yüksek RAM kullanımına sahip. Opera 1 sekmeyle 700 800 MB RAM kullanırken Edge 200 300 MB RAM kullanıyor. Hiçbir program açık değilken %20 22 Arası kullanayım oluyor.

Şimdi baktım. Tek sekme Technopat açık bende de 700 MB kullanıyor. Haklıymışsın. Ama Opera GX'te 900 MB olarak gördüğümü hatırlıyorum.

Evet Opera aşırı RAM tüketiyor.

Bilgisayarınızın kontrol merkezinden performans moduna alırsanız veya 144 FPS sınırlamasını kaldırırsanız kullanımın arttığını göreceksiniz. Demek ki RTX 4060 mobilin %30'u Forza'da sizin ayarlarınızda 144 FPS almaya yetiyormuş ki DLSS 3 açık demişsiniz bu kullanımı azaltmaya yardımcı olur. Zaten eğer Windows arkada 7GB kullanmaya devam etseydi siz oyun açamazdınız doğru düzgün.

Yani normaldir.

Bilgisayarınızın kontrol merkezinden performans moduna alırsanız veya 144 FPS sınırlamasını kaldırırsanız kullanımın arttığını göreceksiniz. Demek ki RTX 4060 mobilin %30'u Forza'da sizin ayarlarınızda 144 FPS almaya yetiyormuş ki DLSS 3 açık demişsiniz bu kullanımı azaltmaya yardımcı olur. Zaten eğer Windows arkada 7GB kullanmaya devam etseydi siz oyun açamazdınız doğru düzgün.

Yani normaldir.
Zaten oyun oynarken Armoury Crate'den performansa alıyorum onun dışında silent kullanıyorum.
Zaten az kullanması benim için daha iyi.
Kasma olmuyor, görüntü çamur gibi değil, bir de kullanım az olduğundan sıcaklık düşük zaten tadından yenmez durumda.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı