Çözüldü Windows 11 etkinleştirme penceresi açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bogazitchy

Kilopat
Yer
Sakarya/Akyazı
Daha fazla  
Meslek
Teknisyen.
Windows 11 kurulumdan sonra key girmek için ayarlardan etkinleştirme kısmına girmek istediğimde ayarlar penceresi donuyor ve bir süre sonra kendisini kapatıyor. Sistemi yeni yükledim. Technopat sayfasında paylaşılan en yeni ISO ile kurulum yaptım. SFC /scannow ve DISM komutları ile onarım denedim ama herhangi bir şekilde düzelme olmadı.

1664530038464.png

Çözüm
Etkinleştirme penceresi olmadan CMD ekranından da etkinleştirmek mümkün.

Etkinleştirme ile ilgili genel bilgilendirme yazım. İncelemeni öneririm.

Sorunum etkinleştirme değil. Cihazım zaten etkin ama bu şekilde oluyor.

BIOS ayarlarınızı bir Resetleyin, kurcalayın, güvenlik ve TPM ayarlarından birinde sorun var diye tahmin ediyorum.
BIOS resetledim Upgrade,Downgrade denedim. TPM kapalı açık denedim ama bir çözüm olmadı.

Şuanda sorunu çözdüm ama bu geçici mi yoksa kalıcı bir çözüm mü onu deniyeceğim. Dediğim gibi 2 gün önce böyle bir sorun yoktu. Bu yüzden sistem geri yükleme yapmayı denedim. O güne ait bir geri yükleme noktası buldum. Geri yükleme noktası Nvidia GeForce Experience programı güncelleyince oluşmuş. Geri yükleme yaptıktan sonra sorunum düzeldi. Benden Experience'ı kaldırdım. Şuanda herhangi bir sorun olmadan kullanabiliyorum. Oyunlardaki aldığım hatalar gitti. Etkinleştir penceresi açılıyor. Bir daha bozulucak mı bakıp görücem ama anlam veremedim. Experience neden bu şekilde hata verdirsin?
1664530834113.png

Komut yöneticisini (CMD) yönetici olarak çalıştırdıktan sonra,

Kod:
slmgr /ipk yourlicensekey

Komutunda "yourlicensekey" kısmına etkinleştirme anahtarınızı girerek etkinleştirebilirsiniz.
Malesef olmadı.

Önemli verilerinizi yedekleyip bağlantıdan tekrar kurulum yapın.

Yukarıdaki yöntemden bağımsız, bazı ayarlar açarken çökme kurulumda sorun olduğunu gösteriyor. Fazla veriniz yokken temiz kurulum yapmanızı öneririm.
Yeni kurulum yapmıştım oysaki. Bir güncelleme indiriyor şuan olmaz ise yeniden sistem yükleyecem.

Daha önceden de bu sorunum hakkında bir konu açmıştım. Sistemden kaynaklı bir sorun olabileceği söylenmişti. Windows 11 olan işletim sistemimi Windows 10'a düşürüp denedim ve ilk başlarda sorun düzelmişti ama ne bir sürücü güncellemesi ne Windows güncellemesi olmamasına rağmen 4-5 gün sonra yine aynı sorun oldu. Bende en güncel Windows 11 sürümünü tekrardan kurdum ve yine ilk başlarda herhangi bir sorun yoktu. Aradan 1 hafta kadar bir süre geçti ve yine aynı şekilde etkinleştirme menüsü açılmıyor. Ve bu sorun ne zaman olsa şunu fark ettim ki Valorant, RDR2 oyunlarını açamıyorum hata veriyorlar. Valorant -82 hatası veriyor ve bu hata hakkında herhangi bir çözüm bulamadım. RDR2 oyun dosyalarınızı doğrulayıp tekrardan deneyin diyor ama ne kadar doğrulasam da ne kadar kaldırıp yeniden kursamda bir çözüm olmuyor. Bu konu hakkında bir çözüm bulamadım ve kafayı yemek üzereyim.
Intel i5 6600 - H270a Pro anakartlı sistemim vardı ve hiç bu şekilde sorun yaşamıyordum. 2.5 hafta önce Ryzen 5 5500 - Gigabyte B450M Gaming X alıp sistemi güncelledim. O günden beri bu sıkıntıyı yaşıyorum. BIOS sürümü en güncelde denedim sıkıntı yaşıyorum BIOS sürümü düşürüp deniyorum aynı sorunu yaşıyorum. Sürücülerim güncel.
Sistem özellikleri:
Ryzen 5 5500.
Gigabyte B450 Gaming X
8x8 16 GB 3600MHz Kingston Fury RAM ( XMP Açık/Kapalı denendi çözüm olmadı)
1050 Ti ekran kartı.
Hata ile alakalı görseller:
Ürün etkinleştirmeye bastığımda o butona basma animasyonu basılı kalıyor ve ayarlar donuyor. Sadece etkinleştirme menüsüne girdiğimde bu şekilde sorun oluyor.

1665860597068.png

RDR2 açmaya çalıştığımda aldığım hata:

1665860662068.png

Experience üzeirnden ekran kartını güncellediğimde de bu hatayı alıyorum yeni fark ettim.

1665860730503.png

Valorant'ta aldığım hata:

1665860743866.png

@Recepbaltaş - @aligüngör birisi bir çözüm bulsun kafayı yemek üzereyim. Bu güne kadar Intel kullandım bir AMD deneyeyim dedim o günden beri bu sorunlarla uğraşıyorum.

Söylemeyi unutmuşum ekleme yapayım. Herhangi bir crackli uygulama bir şey yoktur. Windows, oyunlar hepsi orijinal.

Son düzenleme:
Etkinleştirme penceresi olmadan CMD ekranından da etkinleştirmek mümkün.

Etkinleştirme ile ilgili genel bilgilendirme yazım. İncelemeni öneririm.

BIOS ayarlarınızı bir Resetleyin, kurcalayın, güvenlik ve TPM ayarlarından birinde sorun var diye tahmin ediyorum.
BIOS resetledim Upgrade,Downgrade denedim. TPM kapalı açık denedim ama bir çözüm olmadı.

Şuanda sorunu çözdüm ama bu geçici mi yoksa kalıcı bir çözüm mü onu deniyeceğim. Dediğim gibi 2 gün önce böyle bir sorun yoktu. Bu yüzden sistem geri yükleme yapmayı denedim. O güne ait bir geri yükleme noktası buldum. Geri yükleme noktası Nvidia GeForce Experience programı güncelleyince oluşmuş. Geri yükleme yaptıktan sonra sorunum düzeldi. Benden Experience'ı kaldırdım. Şuanda herhangi bir sorun olmadan kullanabiliyorum. Oyunlardaki aldığım hatalar gitti. Etkinleştir penceresi açılıyor. Bir daha bozulucak mı bakıp görücem ama anlam veremedim. Experience neden bu şekilde hata verdirsin?

Çözüm
Sistemde internet bağlantısı temelli bir sorun var anlaşılan, sunuculara erişimde, DNS'lerde ya da başka bir noktada GeForce Experience ya da Microsoft sunucularına ulaşımı engelleyen sistem ayarı, uygulaması, bir şeyleri var. Saat ayarı bile hatalı olsa güvenlik sertifikası hatası alınabiliyor, ne alaka diye düşünmeyin, bir yerde denk gelip bulacaksınız sorunu.

Bilgisayarda acayip sorunlar ve çözümler olabiliyor :)
Bulduğunuza göre sorun fix olana kadar GeForce Experience uygulamasını kurmazsınız. Belki ilerde dönütlere bağlı olarak sorun çözülür.

Geri
Yukarı