Windows 11 fazla RAM tüketiyor

ülgenzade

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Ryzen7 6800h
Ekran Kartı: 3050ti
SSD: MTFDKBA512TFH-1BC1AABHA HPS0043
Anakart: HP-8A22 Sürüm: 19.72
Meslek
Lise Son Öğrenci
RAM
16
16 GB RAM var. 2.3'ü falan donanıma ayrılıyor. Bana 13 küsur kalıyor. Bu kalan kısmı da 5-6 arası Windows tüketiyor bana kalan 7 küsur. Otomatik başlayan uygulama sadece Windows Defender, AMD ve antivirüs var. Sanal bellek de verdim (16 GB ek). Performans ayarları deseniz hepsini yaptım. Lakin mübarek Fransa'nın Afrika'yı sömürmesi gibi Windows RAM tüketiyor. Oynadığım oyunlar da çok dert etmiyor ama GTA 5 satın aldım. Online gireceğim FiveM ile. Oyunu açıyorum sorunsuz 144 falan güzel iyi hoş lakin Discord falan açınca ya ikisi de çalışıyor ya da ikisinden birisi çöküyor. Gereksiz Windows özelliklerini falan kapatmanın yolu var mı? Kişiselleştirme yapılmış Windows ISO'ları falan gibi. Yoksa tek çarem RAM satın almak mı? Discord donanım ivmesini kapattım belki o fark yaratır ama yine de RAM kalmıyor işte. Başka şey açsam gidebilir yine. GTA açıkken bi' 2 GB'a yakın boş kalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
16 GB RAM var. 2.3'ü falan donanıma ayrılıyor. Bana 13 küsur kalıyor. Bu kalan kısmı da 5-6 arası Windows tüketiyor bana kalan 7 küsur. Otomatik başlayan uygulama sadece Windows Defender, AMD ve antivirüs var. Sanal bellek de verdim (16 GB ek). Performans ayarları deseniz hepsini yaptım. Lakin mübarek Fransa'nın Afrika'yı sömürmesi gibi Windows RAM tüketiyor. Oynadığım oyunlar da çok dert etmiyor ama GTA 5 satın aldım. Online gireceğim FiveM ile. Oyunu açıyorum sorunsuz 144 falan güzel iyi hoş lakin Discord falan açınca ya ikisi de çalışıyor ya da ikisinden birisi çöküyor. Gereksiz Windows özelliklerini falan kapatmanın yolu var mı? Kişiselleştirme yapılmış Windows ISO'ları falan gibi. Yoksa tek çarem RAM satın almak mı? Discord donanım ivmesini kapattım belki o fark yaratır ama yine de RAM kalmıyor işte. Başka şey açsam gidebilir yine. GTA açıkken bi' 2 GB'a yakın boş kalıyor.

Home mu Pro mu? İnternette var gereksiz RAM yiyenleri engelleme yolu.

bende ddr5 ile kullanıyorum win11pro ancak öyle bir problem yaşamıyorum internetten bir araştırın derim ayrıca arka planda neler çalışıyor bir bakın gereksiz şeyler varsa kapatın
Arka plana her zaman bakarım. Misal discord kullandım kapattım, hemen arka plandan kapatırım. Steam ve diğerleri için de aynı. Sadece Antivirüsü açık tutuyorum. Sende boş bir şekilde kaç gb ram yiyor sistem?

Home mu Pro mu? İnternette var gereksiz RAM yiyenleri engelleme yolu.
öneri program veya site söyler misin?

Arka plana her zaman bakarım. Misal Discord kullandım kapattım, hemen arka plandan kapatırım. Steam ve diğerleri için de aynı. Sadece Antivirüsü açık tutuyorum. Sende boş bir şekilde kaç GB RAM yiyor sistem?

Bende 1x16 RAM kullanıyorum ortalama 6 GB RAM yiyor boşta iken ancak sizin dediğiniz problemler bende yok, antivirüs kaç RAM yiyor bakabilir misiniz?

16x16 al ya da arka plan uygulamalarını kapa.

32 için param yok. Eğer bir çözüm bulamaz isem ya 24e çıkarmak zorunda kalacağım ya da Linux artık

Bende 1x16 RAM kullanıyorum ortalama 6 GB RAM yiyor boşta iken ancak sizin dediğiniz problemler bende yok, antivirüs kaç RAM yiyor bakabilir misiniz?
bakarım birazdan lakin bende de problem yok knk. Discord + Cs + Edge falan takır takır. Gtaya gelince sıkıntı. Ram canavarı çıktı 12 senelik oyun.

buna ram yiyor diyemem

Dosya Ekleri

• 20240518_180530.jpg
    20240518_180530.jpg
    191 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı