Windows 11 Hakkında Bazı Sorular ve Cevapları

AirWick

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Meslek
Odaları Pis Kokulardan Arındırmak!
Merhaba, değerli Sosyal sakinleri,
Son ISO dosyasından sonra çok fazla soru sorulmaya başlandı. Ben de olabildiğinde bildiğim bazı soruların cevabını sizlere vermek istedim. Sizin de bildiğiniz soru/cevap varsa belirtirseniz sevinirim.
Ayrıca Recep Baltaş'ın ben bu konuyu yazarken yayınladığı
canlı yayına göz atmanızı önemle öneririm. Microsoft belki telif atar, kaçırmadan bakın derim :D.

1) Windows 11 Çıktı mı?

Windows 11 henüz çıkmadı. Haziran sonu gerçekleşecek etkinlikte tanıtımı yapılacak ve resmi olarak duyurulacak.

2) Madem çıkmadı bu dosya da neyin nesi?

Bu dosya Wİndows 11'in geliştirici sürümü. Yani çok eksiklikleri/hataları olan, geliştirilmeye ihtiyaç duyan sürümü. Stabil değil, sadece sızdırılmış.

3) Windows 10 üzerinden ücretsiz geçiş sağlanacak mı?

Bu konu hakkında kesin bir bilgimiz yok fakat stratejik olarak bu hamlenin olacağına inanıyorum.

4) Windows 11'de Denetim Masası kaldırılacak mı?

Bildiğimiz üzere Microsoft bunu yapmak istiyor ancak şu an tam anlamıyla kalmış değil. Sızdırılan geliştirici sürümünde denetim masası halen duruyor ama konu belirsiz.

5)RTM sürüm ne zaman çıkar?

Doğal şartlarda Sun Valley diye adlandırdığımız güncellemenin 21H2 olarak Ekim-Kasım gibi çıkması bekleniyordu ancak Windows 10X'in iptal edilip 21H2'ye entegre edilerek Windows 11 çatısı oluşturulmasıyla beraber sürümün daha da gecikebileceği olası.

6) Gözlemlenen bazı yenilikler nelerdir?

• Öncelikle görev çubuğu ortalanmış fakat ayarlardan konumunu değiştirebilmek mümkün.
  • "Rounded Corner" diye adlandırılan yuvarlatılmış köşeler pencere çerçevelerine entegre edilmiş.
  • Internet Explorer kaldırılmış ancak Media Player halen duruyor gözüküyor.
  • Notepad gibi bazı Win32 uygulamalar artık Mağazadan temin edilebilecek.
  • Sızdırılan sürümde ilk kurulum ekranında Microsoft Hesabı ile giriş zorunlu hale getirilmiş.
  • Başlat menüsü tamamen değiştirimiş.
  • 21H1 ile gelen News&Feed sol kısımda daha büyük olarak durmakta.
  • 21H1 ile kaldırılan zaman tüneli yerine başlat menüsünde son kullanılanlar eklenmiş.
  • Xda üzerindeki görsellerde arayüzün daha "Fluent" tasarıma uyarlandığı görülmekte.
  • Görev çubuğu tamamen saydam (?) olabilmekte. (Recep abi kullanırken bir hata olmuş olabilir belki bugdur özellik olmayabilir özellikse TaskbarX'e elveda).
  • 4GB RAM'li bilgisayarlarda ortalama 2.5-3GB arası kullanım söz konusu. (Recep Baltaş canlı yayından not: Windows mevcut RAM'e göre kendini adapte ettiğinden ötürü RAM boyutu çok fazla dert edilmemeli.
  • Yeni disk yönetim kısmı var. Ayarlar-Depolama kısmında.
  • Alt-Tab yaptığınız takdirde Wİndows 10'daki pencereler arkası hafif gölge kaldırılmış.
  • Ayarlar uygulaması ve dosya gezgini çok da değişmemiş.
Bunun gibi birçok özellik elbette var fakat daha büyük ve kapsamlı değişiklikler geleceğini hepimiz ümit ediyoruz. Zaten RTM sürümünden tahminen aşağı yukarı en az 5-6 gerisinde gibi duruyor. Daha fazla özelliği Haziran sonundaki Windows 10 etkinliğinde göreceğiz ve birçok sorumuz daha cevap bulacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sızdırılan sürümde ilk kurulum ekranında Microsoft Hesabı ile giriş zorunlu hale getirilmiş.
Hocam Recep Baltaş ethernet kullandığı için sanal makine de internete bağlandı. Eğer internet yoksa Microsoft hesabı zorunlu olmuyor ve Windows aktifleştirilmiş olarak geliyor.

Hocam Recep Baltaş ethernet kullandığı için sanal makine de internete bağlandı. Eğer internet yoksa Microsoft hesabı zorunlu olmuyor ve Windows aktifleştirilmiş olarak geliyor.
İnternet bağlı olsa bile zorunlu olmaması lazım bence. İşte silikon vadisi şirketlerinin klişeleşmiş dayatmaları.

Gorev cubugu GPU driveri kurulunca tam saydam olmuyor. Keske tam saydam olsa. 2.Monitorde Taskbar gozukmuyor hata mi degil mi bilemiyorum.

İnternet bağlı olsa bile zorunlu olmaması lazım bence. İşte silikon vadisi şirketlerinin klişeleşmiş dayatmaları.
Zorunlu değil. Ben internete bağlı kurulum yaptım. Çevrimdışı hesapla kurdum.

Geri
Yukarı