Windows 11 Home mu yoksa Pro mu?

Aşırı bir fark yok, eğer RAM'ınız az ise Home veya Home Single Language tercih edin.

Peki, Home ile Home Single Language arasındaki fark nedir?

- BitLocker'e özel bir ihtiyacınız yok ise.
- Ağ ve ağdaki bilgisayarları yönetmek gibi bir durum sözkonusu değil ise.
======> Kesinlikle Home.

Home versiyonu daha stabil ve sorunsuzdur. Pro versiyon ek özellikler içerir ama bu özelliklere ev kullanıcılarının ihtiyacı yoktur. Bu özellikleri kullanmadığımız halde hem kaynak harcarlar hem de bu özelliklerden kaynaklanan sorunların çıkması ihtimali vardır.

Ev kullanıcıları Pro versiyonun bazı ek özelliklerine nadiren ihtiyaç duyulabilir ama değmez.
Home versiyonun Pro versiyona göre hiçbir dezavantajı yoktur.

(Yukarıdakiler tüm Windows sürümleri için geçerlidir.)

ÖZELLIKWINDOWS 11 HomeWINDOWS 11 PRO
BitLocker cihaz şifrelemesi
Cihaz şifreleme
Cihazımı bul
Güvenlik Duvarı ve Ağ Koruması
İnternette Koruma
Ebeveyn Kontrolü ve Koruması
Güvenli Önyükleme
Windows Merhaba
Windows Bilgi Koruması (WIP)
Windows Güvenliği
Atanan Erişim
Dinamik Sağlama
Azure ile Kurumsal Durum Dolaşımı
Grup İlkesi
Bilgi noktası modu ayarı
İşletmeler için Microsoft Store
Mobil Cihaz Yönetimi
Active Directory desteği
Azure Active Directory desteği
Windows İş Güncelleştirmeleri
Maksimum RAM128GB2 TB
Maksimum işlemci sayısı12
Maksimum işlemci çekirdeği sayısı64128

Peki, BitLocker nedir?

Peki, Home ile Home Single Language arasındaki fark nedir?
Home'de her dil varken, Home Single Language'de Tek bir dil görüntüleyebiliyor. Klavyenizde başka dil isterseniz kullanabiliyorsunuz ama tek bir dil görüntüleyebilirsiniz ve seçtiğiniz dilden başka dil görüntüleyemezsiniz. Örneğin: Türkçe seçtiyseniz: Ayarlar İngilizce seçtiyseniz: Settings gibi.

Home'de her dil varken, Home Single Language'de tek bir dil görüntüleyebiliyor. Klavyenizde başka dil isterseniz kullanabiliyorsunuz ama tek bir dil görüntüleyebilirsiniz. Örneğin: Türkçe seçtiyseniz: Ayarlar İngilizce seçtiyseniz: Settings gibi.

Peki Home diskte kaç GB yer kaplıyor?

Benim önceden Windows 7 kullanıyordum ama Windows 10 Pro daha iyi herkes Pro seçiyordur bilgisayarcılar bile 10 Pro kullanıyor Home'ya da Enterprise kullandım kendim kullanmadım format sonrası sıkıntı oldu ama kullanılmaz yani Enterprise hiç kullanılmaz Pro daha iyi.

Benim önceden Windows 7 kullanıyordum ama Windows 10 Pro daha iyi herkes Pro seçiyordur bilgisayarcılar bile 10 Pro kullanıyor Home'ya da Enterprise kullandım kendim kullanmadım format sonrası sıkıntı oldu ama kullanılmaz yani Enterprise hiç kullanılmaz Pro daha iyi.

Tam olarak ne dediğinizi anlamadım ama, ben güncellik her zaman daha iyidir tarafındayım.

Abim bir deneyin siz yine de uğraşmak istiyorsanız ama önerim Pro yani sen yine dene istersen Home'yi Pro'yu hangisi kullanışlı ise ona devam edebilirsin.

Home'a karar verdim.

Çok iyi sistemde Pro kurarsanız Home ile Pro arasındaki kaynak kullanımını çok göremezsiniz hocam. Arada gpedit falan işim düştüğü için ben Pro OEM lisansı alıp etkinleştirdim. Eğer bu tarz şeyler hiç lazım olmayacaksa Home kurun geçin.

Yeni konular

Geri
Yukarı