Windows 11 Hyper-V ile Ubuntu çalıştırmak

ayktgnhn

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Mühendislik amacıyla açık kaynaklı yazılımlar kullanmam gerekiyor. Bunun için daha önce Dual-start yapmıştım ancak sonrasında SSD'den düzgün verim alamadım. Daha sonrasında Ubuntu terminali kullanmıştım ancak kapsamlı projeler olacağı için Ubuntu arayüzüne erişim sağlamak daha verimli olacağını düşünüyorum. Şu an aklımda iki seçenek var;
1. Hyper-V ile sanal makine kurup çalıştırmak
2. Depolama olarak kullandığım 2. diski :)D diskini) bölerek bir kısmını Ubuntu'ya ayırmak (sistem diski dışındaki disklerden çalıştırmak mümkünse tabii)
Yukarıda bahsettiğim seçeneklere ek olarak ekleyebileceğiniz bir şey varsa ya da bu yollarla alakalı bilgi ve tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.
Bilgisayarın tam kapasitesini kullanmam özellikle çoklu çekirdek analizleri yapabilmem için gerekli tavsiyelerinizde bunu da göz önünde bulundursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkür eder,

İyi Sosyaller dilerim.

Sistem Bilgisi:
- Windows 11 Pro
-İşlemci 12th Gen Intel(R) Core(TM) i7-12700H 2.70 GHz
-Takılı RAM 16,0 GB (kullanılabilir: 15,7 GB)
-Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci

Depolama olarak kullandığım 2. diski :)D diskini) bölerek bir kısmını Ubuntu'ya ayırmak (sistem diski dışındaki disklerden çalıştırmak mümkünse tabii)
Sanal makine disk dosyası da kullanabilirsiniz, disk dosyasını gerçek aygıta da yönlendirtebilirsiniz. Partition için bilgim yok.

Kod:
VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename C:\disk.vmdk -rawdisk \\.\PhysicalDrive1

1 kısmına disk ID'si gelecek. Diskpart'da list disk komutuyla görebilirsiniz.

Sanal makine yerine Linux altsistemi şeyini kullanmak daha verimli olur diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı