Çözüldü Windows 11 Insider NI_RELEASE ve RS_PRERELEASE farkı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MuhammedA

Hectopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bugün Windows 11 Yapı 22557 yayınlandı. Bu yapı ile birlikte nihayet Nickel tabanının son aşamalarına geçildi. Bunu yapının "RS_PRERELEASE" yerine "NI_RELEASE" olmasından anlayabiliyoruz. Yapı ile epey yenilik geldi. Fakat Microsoft bu yapı ile öyle saçma bir hamleye gitti ki gerçekten sinirimi bozdu.

Windows 11 ile birlikte bildiğiniz gibi Home sürümünde ilk kurulumu bitirmek için internet bağlantısı ve Microsoft hesabı zorunlu hale gelmişti. Elbette bu zorunluluk bypass edilebiliyordu fakat normal şekilde kurarken zorunluluk karşımıza çıkıyordu. Ben de sırf bu yüzden Windows 11 Home yerine mutlaka Pro sürümünü tercih etmeye başladım. Home sürümüne birazcık olan olumlu bakışım tamamen bitmişti. Bu zorunluluğun da Home sürümünden kaldırılmayacağı gayet ortadaydı.

Windows 11 Yapı 22557 ile birlikte artık Pro sürümünde de ilk kurulumu bitirmek için internet bağlantısı ve Microsoft hesabı zorunlu hale geldi. Bypass edilebilir mi, onu denemedim. Fakat Microsoft'un işi bu kadar abartacağını hiç düşünmemiştim.

Ben bilgisayarımı tamamen yerel hesapla kullanmak istiyorum. Hatta kurulumu bile yerel hesapla yapmayı tercih ediyorum (sonradan Microsoft hesabı kullanacaksam bile). Çünkü eğer ilk kurulum Microsoft hesabı ile yapılırsa yerel profil ismi Microsoft hesabı e-posta adresinin ilk 5 hanesi oluyor. Değiştirmek de tam bir işkence. Yerel hesapla kurulum yapınca ismi istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Sonradan Microsoft hesabı ile giriş yapsanız bile koyduğunuz yerel profil ismi değişmiyor. Yani kafanız rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Ancak bu Windows 11'in çıkışı ile birlikte Home sürümünde zorlaştı. Şimdi de Pro sürümünde de bu dayatma başladı. Gerçekten anlam veremiyorum.

Kaynak:

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hocam NI_RELEASE tam olarak nedir? RS_RELEASE ile farkı ne?

Çözüm
Pre-Release, sürüm öncesi anlamına gelmektedir. Genellikle çoğu yenilik Pre-Release yapılarında gelmekte. RS'in açılımı ise Redstone'dur.

Release ise sürüm anlamına gelmektedir. Release yapılarında artık yenilikler azalmakta ve onun yerine hata düzeltmelerine odaklanılmakta. Ni'nin açılımı Nickel'dir.
Ancak artık Release yapılarında da yenilikler azalmayacakmış. En azından Windows 11 Yapı 22557'nin blog yazısında öyle yazıyor.

Buradaki Nickel, bu yapının ait olduğu geliştirme dalının ismidir. Ni ise nikel (Nickel) elementinin sembolüdür.

Redstone ismi ise artık sadece Pre-Release yapılarda kullanılan genel bir ön ektir. Redstone, Minecraft'ta yer alan hayali bir mineraldir. Eskiden Redstone ismi Windows 10 1607-1809 arası sürümlerin Release (sürüm) yapılarında da kullanılmıştı. Fakat artık Release yapılarında kullanılmamaktadır. Sadece Pre-Release yapılarında kullanılıyor.
Pre-Release, sürüm öncesi anlamına gelmektedir. Genellikle çoğu yenilik Pre-Release yapılarında gelmekte. RS'in açılımı ise Redstone'dur.

Release ise sürüm anlamına gelmektedir. Release yapılarında artık yenilikler azalmakta ve onun yerine hata düzeltmelerine odaklanılmakta. Ni'nin açılımı Nickel'dir.
Ancak artık Release yapılarında da yenilikler azalmayacakmış. En azından Windows 11 Yapı 22557'nin blog yazısında öyle yazıyor.

Buradaki Nickel, bu yapının ait olduğu geliştirme dalının ismidir. Ni ise nikel (Nickel) elementinin sembolüdür.

Redstone ismi ise artık sadece Pre-Release yapılarda kullanılan genel bir ön ektir. Redstone, Minecraft'ta yer alan hayali bir mineraldir. Eskiden Redstone ismi Windows 10 1607-1809 arası sürümlerin Release (sürüm) yapılarında da kullanılmıştı. Fakat artık Release yapılarında kullanılmamaktadır. Sadece Pre-Release yapılarında kullanılıyor.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı