Çözüldü Windows 11 ISO dosyası nereden indirilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CptSpork

Hectopat
RAM
16GB, CL16, 3200MHz
SSD veya HDD modeli
Fury Renegade
Ekran kartı
3060Ti
Anakart
B550-A Pro
İşlemci
R5 5600
Üstteki ISO dosyasını doğrudan Microsoft'un sitesinden indirdim. Alttaki ISO dosyasını ise Windows 11 medya oluşturma programından indirdim. Aralarında yaklaşık 1GB'lik boyut farkı var. Hangisini kurmamı önerirsiniz?

1691960689604.png

Bir de Rufus ayarları nasıl yapılmalı? Olduğu gibi bırakıp yazdırmalımıyız yoksa ekstra yapmamız veya değiştirmemiz gereken bir şey var mı?
1691961445524.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Siteden indirdiğiniz ile kurun. Medya oluşturma aracı hatalı oluşturabiliyor.

Sisteminiz UEFI ise bu ayarlar ile yazdırabilirsiniz.
Hocam kurulduktan sonra ne anlamı var? UEFI olarak kurman gerekiyorsa GPT yaparsın. UEFI desteklemiyorsa MBR olarak kurarsın.
Hocam zaten bilgisayar UEFI kurulum desteklemiyorsa Windows 11 kurulamıyor fazladan bir işlem yapmadığınız sürece. Kurma yolları var ancak ne kadar sağlıklı olur bilemem.

https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/all/uefi-olmayan-bir-anakartla-windows-11/67f6cb98-e42d-4177-9b7d-d7e1e8029ee4#:~:text=Üzgünüz%2C%20UEFI%20olmadan%20Windows%2011,önyükleme%20de%20gerekli%20işlevlerden%20biridir.

Siteden indirdiğinizi Rufus ile USB belleğe yazın. Penceredeki disk bölüm düzenini şuna göre seçin:
Aramaya "msinfo32" yazıp uygulamayı açın ve BIOS moduna göre MBR/GPT'yi seçin.
(BIOS/Eski = MBR, UEFI = GPT)

Hocam zaten bilgisayar UEFI kurulum desteklemiyorsa Windows 11 kurulamıyor fazladan bir işlem yapmadığınız sürece. Kurma yolları var ancak ne kadar sağlıklı olur bilemem.

https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/all/uefi-olmayan-bir-anakartla-windows-11/67f6cb98-e42d-4177-9b7d-d7e1e8029ee4#:~:text=Üzgünüz%2C%20UEFI%20olmadan%20Windows%2011,önyükleme%20de%20gerekli%20işlevlerden%20biridir.
Windows 10 kurmak isteyen biri ne yapacak? Ayrıca dediğiniz araçta "Ayırma birimi boyutu." gibi gelişmiş detaylar yok.

Siteden indirdiğinizi Rufus ile USB belleğe yazın.
Aramaya "msinfo32" yazıp uygulamayı açın ve BIOS moduna göre GPT/MBR'ı seçin.
Direkt olarak Anakart'ının UEFI destekleyip desteklemediğine bakması daha mantıklı değil mi? Örneğin diyelim ki konu sahibinin Anakart'ı UEFI ancak bunu bilmeyerek MBR olarak kurmuştur. Ayrıca Windows 11 sadece GPT olarak kuruluyor zaten.

@CptSpork hocam hiç kafa yorma sorunun bu tarz videolarda
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoda yoksa Windows 11 kurulumu yaz YouTube izle çok basit zaten 5 dk bile sürmüyor.

@CptSpork hocam hiç kafa yorma sorunun bu tarz videolarda
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoda yoksa Windows 11 kurulumu yaz YouTube izle çok basit zaten 5 dk bile sürmüyor.
Hocam varsayılan ayarlar ile yazdırması ve USB diskten boot etmesi yeterli. Gerisini bilmesi gerekir bence. Bilmiyor ise konu açsın yardımcı oluruz.

Direkt olarak anakartının UEFI destekleyip desteklemediğine bakması daha mantıklı değil mi? Örneğin diyelim ki konu sahibinin anakartı UEFI ancak bunu bilmeyerek MBR olarak kurmuştur. Ayrıca Windows 11 sadece GPT olarak kuruluyor zaten.
En başta BIOS moduna bakarsa ve sonuç UEFI çıkarsa araştırmasına gerek yok zaten, açıkmış.
Eğer sonuç BIOS/Eski çıkarsa o zaman anakarttaki UEFI desteğini araştırabilir. İlk önce BIOS moduna baksın.

En başta BIOS moduna bakarsa ve sonuç UEFI çıkarsa araştırmasına gerek yok zaten, açıkmış.
Eğer sonuç BIOS/Eski çıkarsa o zaman anakarttaki UEFI desteğini araştırabilir. İlk önce BIOS moduna baksın.
Evet.

Doğru. Ama bunu bilmiyor olabilir. Aslında adımları takip etmek yeterli ama bazıları yapamıyor.
Disk kısmında da, hepsini silip kalan diski seçip ileri demesi yeterli. Bence aklında soru işareti kalmamıştır konu sahibinin.

Donanım bilgilerimi konuyu açarken yazdım sistem UEFI. Format atmayı, Windows kurmayı felan elbette biliyorum ama W11 ISO dosyasını iki farklı yerden indirdim, aralarında yaklaşık 1GB'lik boyut farkı vardı orasını anlamadım. Hangisini kurmak daha sağlıklı olur diye konu açayım dedim. Rufus ayarlarını da biliyorum ama konuyu açmışken hazır sorayım emin olayım doğru ayarları bildiğimden diye onu da sordum.

Siteden indirdiğiniz ile kurun. Medya oluşturma aracı hatalı oluşturabiliyor. Sisteminiz UEFI ise bu ayarlar ile yazdırabilirsiniz.
bu videodan izleyebilirsin üsttekini kur bu arada.
Siteden indirdiğinizi Rufus ile USB belleğe yazın. Penceredeki disk bölüm düzenini şuna göre seçin:
Aramaya "msinfo32" yazıp uygulamayı açın ve BIOS moduna göre MBR/GPT'yi seçin.
@CptSpork hocam hiç kafa yorma sorunun bu tarz videolarda bu videoda yoksa Windows 11 kurulumu yaz YouTube izle çok basit zaten 5 dk bile sürmüyor.
Disk kısmında da, hepsini silip kalan diski seçip ileri demesi yeterli. Bence aklında soru işareti kalmamıştır konu sahibinin.

Herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Son bir sorum olacak. Şu konudaki şekilde kurulum yapacağım ancak benim indirdiğim ISO dosyası Türkçe. Herhangi bir sorun olur mu? (Bu kurulum yönteminde bölgeyi İngilizce/Dünya olarak seçiyoruz.)

Son düzenleme:
Donanım bilgilerimi konuyu açarken yazdım sistem UEFI. Format atmayı, Windows kurmayı felan elbette biliyorum ama W11 ISO dosyasını iki farklı yerden indirdim, aralarında yaklaşık 1GB'lik boyut farkı vardı orasını anlamadım. Hangisini kurmak daha sağlıklı olur diye konu açayım dedim. Rufus ayarlarını da biliyorum ama konuyu açmışken hazır sorayım emin olayım doğru ayarları bildiğimden diye onu da sordum.

Herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Son bir sorum olacak. Şu konudaki şekilde kurulum yapacağım ancak benim indirdiğim ISO dosyası Türkçe. Herhangi bir sorun olur mu? (Bu kurulum yönteminde bölgeyi İngilizce/Dünya olarak seçiyoruz.)
Sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı