Çözüldü Windows 11 kullanılabilir RAM miktarı 5,94 GB

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YusufOzk00

Hectopat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
Samsung
Ekran kartı
Ryzen 3 2200G APU
Anakart
Biostar A320MH
İşlemci
Ryzen 3 2200G
Bilgisayarım APU. Evet biliyorum ve olması gereken RAM miktarı 12 GB. Sabahtan beridir bir sürü çözüm denedim ama olmuyor.

Dosya Ekleri

• 1696280615355.png
    1696280615355.png
    33,8 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bazen anakart ve RAM uyumsuzluğu da olabiliyor. XMP kapalı olarak elle değer girip deneyin.
Neleri denediniz? Gördüğüm kadarıyla RAM'in birisi tam olarak okunmuyor. APU olduğu için RAM ayırması normal ama normalde 14 GB gibi değerler olması lazım. RAM'lerin yerini değiştirmek, parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takmak, işlemciyi kontrol etmeyi falan denediniz mi?

Neleri denediniz? Gördüğüm kadarıyla RAM'in birisi tam olarak okunmuyor. APU olduğu için RAM ayırması normal ama normalde 14 GB gibi değerler olması lazım. RAM'lerin yerini değiştirmek, parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takmak, işlemciyi kontrol etmeyi falan denediniz mi?

Yok hayır fiziki olarak bir şey denemedim sadece sistemsel olarak sanal bellek kontrolü yaptım o ayarlardan bir tanesi açıktı kapattım ancak tekrardan işe yaramadı ama sizin dediğinizi de yapacağım şimdi.

RAM'lerin yerini değiştirdim ancak işe yaramadı özellikle yumuşak silgi ile silmem gerekiyor mu? @Yener K.

Yapabilirsiniz ama fişten çekik ve BIOS pili de sökük olsun.

Bazen format da atmak gerekebiliyor. Bir de format atıp deneyebilirsiniz.

Formattan önce son olarak msconfig üzerinden de kontrol edin. Bellek sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin. Yoksa format atarsınız.

Bellek üst sınırında tik yoktu bakmıştım onların hepsine ama format attım yine işe yaramadı 😟.
Başka var mı bunun çözümü sistemsel olarak baktım her şeye BIOS'tan bir çözüm var mıdır hocam? @Yener K.

AMD işlemcilerde pek bir şey değişmeyecek de olsa soğutucuyu sıkmayı deneyin. Bellek kontrolcüsü pini tam oturmamış olabilir. A ve B adında iki kontrolcü bulunur. Birisi düzgün çalışamazsa, okuduğu belleği kullanamazsın.

Bellekler arasında uyumsuzluk olabilir. Örneğin A belleği 16-20-20-36'da taş gibi çalışır, B belleği afallar. Böyle durumlarda iki bellek de tanımlanır, ama sadece A belleği adreslenir.

Bunlar benim kendi sistemimde deneyimlediklerim. Çözmek için soğutucuğu aç kapat yapıp belleklerin XMP profilini değiştirip geri alıyorum. Detaylı OC pırtıklaması yaptıysan da sıfırlamanı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı