Rehber Windows 11 kurulmalı mı?

doctorfabulous

Femtopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Windows 11, kurma konusunda kararsızsanız size yardımcı olmak için bir rehber hazırladım;

ilk öncelikle Windows 11 kurmak için bazı sistem gereklilikleri bulunuyor. Eğer TPM yoksa bunun bypass ederek çözüm yolu bulunuyor, ama işlemciniz gereksinimlere uymuyorsa kesinlikle yüklemenizi önermem, nedeni; TPM performans konusunda etkisi yok fakat işlemci bilgisayarın yapıtaşıdır bu yüzden bu gereksinim uymadığı halde yükseltme işlemi doğru olmaz. Aşağıdaki maddelere bakmanızı öneririm;
  1. 4 GB RAM'e sahipseniz ve RAM dışındaki diğer özellikleriniz mükemmel değilse Windows 11'e geçtiğinizde pek performans beklemeyin (özellikle oyunlarda).
  2. Bilgisayarınız mükemmel bir sisteme sahip olsa da temiz kurulumla geçmek size yarar sağlar.
  3. 7 yıldan fazla olan bilgisayarlara kurmanızı önermem.
  4. Windows 7 veya 8'den yükseltirken ekran kartınızın driver sitesine bakıp Windows 11'i destekleyip desteklemediğine bakın, temiz kurulumla geçerken sürücüler silinebilir.

Hala aklınızda sorunuz varsa yazmaktan çekinmeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
fakat işlemci bilgisayarın yapıtaşıdır bu yüzden bu gereksinim uymadığı halde yükseltme işlemi doğru olmaz.
Hayır, NT altyapısı tamamen Windows 10 ile aynı olduğundan sözde "desteklemeyen" işlemcilere yüklemekte hiçbir sakınca yoktur. Sorunsuz çalışacaktır.

Kurulumla geçerken sürücüler silinebilir.

Temiz kurulum format demektir. Silinebilir değil silinir.

7 yıldan fazla olan bilgisayarlara kurmanızı önermem.

Neye göre 7 yıl belirlediğinizi anlamış değilim. 4 yıl önce (tahmini) çıkmış Ryzen 1. nesil işlemciler ve Intel 7. nesil işlemciler "Microsoft'un belirttiği kriterlere" uymuyor.

kesinlikle yüklemenizi önermem, nedeni; TPM performans konusunda etkisi yok fakat işlemci bilgisayarın yapıtaşıdır bu yüzden bu gereksinim uymadığı halde yükseltme işlemi doğru olmaz.

Yine bunu neye dayanarak söylediğinizi anlamadım. Hem "nedeni" demişsiniz hem de nedenini belirtmemişsiniz. TPM'nin ne olduğunu bilmeyerek yazılmış bir cümle gibi geliyor bana.

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Windows 7 veya 8'den yükseltirken ekran kartınızın driver sitesine bakıp Windows 11'i destekleyip desteklemediğine bakın, temiz kurulumla geçerken sürücüler silinebilir.

Windows 10 destekleyen tüm ekran kartları Windows 10 sürücüsü ile 11'i desteklemektedir. Nedeni dediğim gibi NT altyapısının Windows 10 ile aynı olmasıdır.
Temiz kurulum format demektir. Silinebilir değil silinir.

Neye göre 7 yıl belirlediğinizi anlamış değilim. 4 yıl önce (tahmini) çıkmış Ryzen 1. nesil işlemciler ve Intel 7. nesil işlemciler "Microsoft'un belirttiği kriterlere" uymuyor.

Yine bunu neye dayanarak söylediğinizi anlamadım. Hem "nedeni" demişsiniz hem de nedenini belirtmemişsiniz. TPM'nin ne olduğunu bilmeyerek yazılmış bir cümle gibi geliyor bana.

Dedikleriniz doğru. Rehber amatörce hazırlanmış veya arkadaşın çok fazla bilgisi yok gibi. :)

Hayır, NT altyapısı tamamen Windows 10 ile aynı olduğundan sözde "desteklemeyen" işlemcilere yüklemekte hiçbir sakınca yoktur. sorunsuz çalışacaktır.

NT çekirdeği aynı olabilir ama kullandığı animasyonlar, yenilenmiş dwm için test edilen işlemciler öneriliyor. Microsoft kafadan sallamıyor yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı