Windows 11 Neden Çıktı?

Windows 11 ile Vista zamanından beri ellenmeyen çekirdekteki bug'ların düzeltileceğini zannedersin ama...

...karşına bootleg bir Windows 10 gelir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows 11 ile Vista zamanından beri ellenmeyen çekirdekteki Bug'ların düzeltileceğini zannedersin ama...

Karşına bootleg bir Windows 10 gelir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ve yeni menüler gelir. O kadar fazla menü tasarımı var ki Windows'un. Kesinlikle sadece menü tasarlayan bir ekip olduğunu düşünüyorum. Çekirdek konusuna gelirsek, yine çöp.

Ve yeni menüler gelir. O kadar fazla menü tasarımı var ki Windows'un. Kesinlikle sadece menü tasarlayan bir ekip olduğunu düşünüyorum. Çekirdek konusuna gelirsek, yine çöp.
Çekirdek namına hiçbir şey değişmemiş.

Bu adamlar bir iki ayda Win 11'i yapmadılarsa, adım Salih değil.

Her şey Win 10X'in iptalinin ardından oldu.

Dediğim gibi pazarlama hamlesi. Gerek var mıydı? Yoktu. İşte heyecan yaratmak istiyorlar. Veya pazara ben hükmediyorum falan gibi şeyler düşünüyorlar.

Bence bahsettiğin toplantı meselesi oldu Microsoft'ta dostum. Microsoft "maksat namımız yayılsın" mantığıyla geliştirici sürümü diye sızdırdı ve internette çatır çatır yayınlanmasına izin veriyor bence. Sorsan "oooo ne alaka" derler... Teknoloji gündemlerinde şimdi tanıtıma kadar durmadan görürüz Windows 11'i. Hoş tanıtım sonrası da içimiz dışımız Windows 11 olur. :D

Windows 11 Dev Build 21996.1'i sızdığı günden beri aktif olarak kullanıyorum. Yani laptopum hiç kapanmaz arada restart ederim o kadar.
Gözlemlerimi aktarayım:
1- Kurulum biraz daha hızlı (örneğin SSD'ye USB3 flash diskle 6 dk yerine 5 dk) (yüklenme süresinde gelinen nokta gerçekten harika bence, Windows 95, 98, XP hepsini kurduk ne saatler geçti kurarken :)
2- Görsel olarak bir tık daha derli toplu (Her taraf aynı temayla uyumlu olduğundan Windows 10 ilk çıktığı gibi orada farklı burada farklı saçma sapan bir durum yok. Yuvarlatılmış kenarlar her tarafa hakim, Dark mode daha güzel, hep dark kullanırım)
3- Windows Vista ve Windows 7 ilk önizleme sürümleri gibi yapım aşamasında olan bir build değil bu. Windows 10'un son kararlı sürümünden hemen hemen hiçbir fark yok. Yani çekirdek yapı aynı olduğundan oradaki deneyiminiz neyse bundakinde de odur. RAM kullanımı, uygulama uyumlu/uyumsuzluğu, oyun performansı orada neyse bunda da aynıdır. Şimdilik mavi ekran yaşamadım ve evet tüm oyunlar çalışıyor.
4- Control Panel (Denetim Masası) ve Command Prompt (CMD) yine olduğu gibi duruyor. Bunların işini gören zaten yenisi varken bunların komple kaldırılması lazım.
5- Sanırım güncelleye güncelleye Windows 10'dan sıyrılıp daha farklı bir konuma taşınacak ve 32 Bit uygulama ve donanım desteği kaldırılacak. (10 yıl bu projeyle uğraşacaz dediler, yani 2030'a kadar Windows 12 yok :)
6- Çok sık kullandığım ve Power Plan'ı çok hızlı değiştrebildiğim Windows Mobility Center çalışmıyor. (Daha doğrusu açılıyor ama sadece gri gölgesi görünüyor sadece arabirim uçmuş :) )
7- Yerelleştirme de kötü (yani Türkçe dil paketi yüklerseniz tarzancaya dönüyor, çünkü Windows 10'un dil dosyalarını kullandığı için henüz Windows 11'e uyumlu değil ama ilginçtir yüklemeye izin veriyor)
8- Widgets henüz geliştirme aşamasında (Ne kutuların yerini değiştirebiliyor ne ekleme-çıkarema yapabiliyor ne de tam ekran yapabiliyoruz)
9- Andoid uygulamaları henüz entegre edilmemiş (şu an için hiçbir andoid uygulaması çalışmıyor, en çok beklenen özellik bence :)
10- Windows yüklendikten sonra daha az güncelleme yaptı. (Bu da %40 güncellemeler azaltıldığından mıdır yoksa enn son sürüm olduğundan mıdır bilmem)
11- İlk sürüm için gayet iyi. (Windows Vista, 7, 10'un ilk sürümlerini kullanmış biri olarak onlara kıyasla buna stabil diyebiliriz)
12- Sistem gereksinimleri kolpa bence.. ne 4GB ram ne secure boot falan filan bunlar hikaye.. Laptopta secure boot kapalıyken kurdum. Sonraki güncellemelerde bunlar gerekebilir ama şu an Windows 10 yüklenen 64bit her PC'ye bi şekilde yolunu bulup yüklersiniz.
13- İlginçtir, msn hesabımı girince otomatik aktivasyonu yaptı. Genelde böyle deneme sürümleri 180 günlük filan olur ama bunda zaman sınırı yok.

Dosya Ekleri

• w11zen.JPG
    w11zen.JPG
    24 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba, az önce Windows 11'i inceledim ve açıkçası böyle bir işletim sisteminin neden çıktığına anlam veremedim. Daha birkaç ay önceye kadar asla çıkmayacak denilen işletim sistemi bir anda çıkıyor ve içinde ufak arayüz değiştirmeleri dışında çok bir şey göremedim. Windows 10'a güncelleme getirmek yerine neden böyle bir işletim sistemi çıktı?

Çok daha iyi olduğu için. Ve güncel kalmak için.

Görev yöneticisine siyah tema getirdiler 5 senedir bekliyordum harika Windows 11, harikasın Microsoft!

Yeni konular

Geri
Yukarı