Windows 11 sesle Arapça yazdırma mümkün mü?

Daha fazla  
İyi günler. Çalıştığım firmadaki bir yönetici Arapça konuşup Word'e Arapça yazdırmak istiyor. Baktığım kadarıyla Windows sesli yazdırmada Arapça'yı desteklemiyor. Office uygulamalarının ayrı olarak böyle bir özelliği var mı acaba? Ya da bu işi nasıl yaptırtabilirim? Çünkü bu yönetici bu olayın yapıldığına şahit olmuş ve benden de bunu bekliyor. Teşekkür ederim şimdiden.

Arapça konusunda kesin bir şey diyemem ama şimdi W11 de Türkçe konuşup yazdırmayı denedim.
Notepad uygulamasını açtım. Win + H ile sesli konuşarak yazdırmayı dedim. Benim konuşma şeklim veya mikrofon kalitesi de olabilir. Bazı cümlelerimde hece hatası yaptı. Ama çalışıyor.

Şimdi Arapça konusuna gelir isek;
Ya W11'in Arapça temelli bir serisini indirip kurulum yaparak Türkçe klavye destekli olarak bunu deneyebilirsiniz. Ya da işletim sisteminin dilini Arapça yaparak bunu deneyebilirsiniz.

Yazdırma konusunda ise; XP zamanından beri fontlar Arapça olarak mevcut idi ama daha sonra utf yapısına geçildiği için XP'den sonraki Windows'ların hiçbirinde Arapça yazdırma sorunu bulunmamaktadır.

Bu arada denemelerimde şu şekilde çalışıyor.
Ben konuşurken 2-3 saniye süren bir duraklamadan sonra Notepad'e konuştuklarımı yazdı.

Yani buna birçok arkadaşımız seninle benzer sorunu yaşamadıkça net olarak cevap veremez.

Kullanacağınız Mikrofon'un gürültü azaltma özelliği olsun ve sistem ayarlarından da bunu aktifleştirdiğinizden emin olarak denemeler yapınız.

Hatta Windows'a Arapça dil desteği verdikten sonra "maaşallah" gibi bilindik Arapça kelimeleri söyleyerek deneyebilirsiniz.
Ama şunu belirteyim, ülkemizde Arapça olarak bildiğimiz birçok kelimenin araplarda okunuşu farklıdır. En basit örnek "vallahi" kelimesinde Türkçe v sesi değil ingilizceki W sesine yakındır.
Biz suudi deriz ama onlar kendilerine saudi derler.

Aynı işlemi Word 2016 da denedim Türkçe olarak sorunsuz yazdı. Word'ün seçenekler kısmında Arapça ekledim ama ya kaydetmediğim yada OS'un kendisi Türkçe olduğunda arapça yazdıramadım

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu ve benzer videolar ile sistemde ses tanıma özelliğini açmanız da gerekiyor. Maalesef şuan detaylı inceleme yapamıyorum.

Denemeniz gerekiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı