Windows 11 USB'de kaç GB yer kaplar?

• Konuyu başlatan drea
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 250

drea

Hectopat
Daha fazla  
FreeDOS bilgisayarıma yüklemek amacıyla Windows 11'i USB'me atacağım. İnternette USB'nin en az 8 GB hafızasının olması gerektiği söyleniyor. Ne yazık ki benim USB belleğim 7,48 GB. :D Sizce bir sorun çıkartır mı? Yeni bir USB bellek alınır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
FreeDOS bilgisayarıma yüklemek amacıyla Windows 11'i USB'me atacağım. İnternette USB'nin en az 8 GB hafızasının olması gerektiği söyleniyor. Ne yazık ki benim USB belleğim 7,48 GB. :D sizce bir sorun çıkartır mı? Yeni bir USB bellek alınır mı?

Hocam işi garantiye al 16 GB al hem sonra da kullanırsın yani riske atma boşuna :D

FreeDOS bilgisayarıma yüklemek amacıyla Windows 11'i USB'me atacağım. İnternette USB'nin en az 8 GB hafızasının olması gerektiği söyleniyor. Ne yazık ki benim USB belleğim 7,48 GB. :D Sizce bir sorun çıkartır mı? Yeni bir USB bellek alınır mı?

6 - 6.5 GB kaplıyordu ve benim de flash belleğimin boyutu düşüktü bir sorun yaşamadım.

dün kurdum iso 6.5 gb

8 GB Flash bellekte kapladığı alan bu şekilde.

1706633400973.png

FreeDOS bilgisayarıma yüklemek amacıyla Windows 11'i USB'me atacağım. İnternette USB'nin en az 8 GB hafızasının olması gerektiği söyleniyor. Ne yazık ki benim USB belleğim 7,48 GB. :D sizce bir sorun çıkartır mı? Yeni bir USB bellek alınır mı?

ISO dosyalarınızı USB belleğe imaj olarak kurulum yapmayın.

Bunun yerine UEFI olarak Ventoy ile USB belleklerinizi formatlayın bunun ile ilgili net de çok fazla yerli yabancı doküman var.

USB belleğinizi bootable olarak MBR/EFI olarak formatlayınca Ventoy isimli peylaşım alanına istediğiniz ISO ve dosyalarınızı kolaylıkla ve hızlıca kopyalayabilirsiniz.
USB belleğinizden kaybınız 100 MB civarında olabilir ama her yerde sorunsuz okuma yazma hakkınız olur ve Rufus gibi imaj yazılımlarının hem uzun yazma sürelerinden - hata yapma ihtimalinden hem de büyük kapasiteli USB belleğinizin tamamını kaybetmemiş olursunuz.

Farklı ihtiyaç'larınıza göre dosya taşıma sorunlarınız gider.

Kişisel olarak 16 GB kapasiteli bellekler yerine daha yüksek kapasiteli ve de teorik bile olsa yazma hızlarının 40 MB üstü olan, mikro boyutda olmayan ve de anahtarlık gibi bağlantı sağlayabileceğiniz boyutları tercih edin.

Ben 3-4 adet 64 GB kapasiteli mikro boyutlu USB'lerimi kaybettim.
Artık anahtarlık ve ip-boyun askısı vs bağlanabilen büyük boyutları tercih ediyorum. Taşıması zor olsa bile kaybolma riski daha az. Düştüğünde gürültü de çıkartıyor. 😇

Geri
Yukarı