Windows 11 vs Windows 10

Kağan Can Şit

Decapat
Yer
Turkey
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar Herkese;
Arkadaşlar son zamanda bildiğimiz gibi Windows 11'in piyasaya sürülmesiyle "Geçilmeli mi? Geçilmemeli mi?" soruları her gün eksiksiz forumda soruluyor. Kendim de çevremde bir çok soru alıyorum. Bu sebepten ötürü bu durum içi bir anket tipi bir yazı oluşturmaya ve artık bu soruyu soranları buraya yönlendirme kararına vardım. Amacım ise bu kararı vermeye çalışan arkadaşlara yardımcı olmak. (Anket sanırım bu konuda desteklenmiyor. O sebepten dolayı yorumlarda kısaca ne düşündüğünüzü belirtirseniz. Çok sevinirim.)

Kişisel Görüşüm;
Genellikle yenilikleri takip eden ve bunları önden denemeyi seven birisiyim. Fakat Windows 11 için şu an stabil olarak deneyimlemek birçok kullanıcı için problem teşkil ettiğini okuyor ve görüyorum. Bunun yanı sıra test süreçleri de göze alındığında şu an için Windows 10'a karşı çok büyük bir üstünlük sağlamadığını düşünüyorum. (Performans konusunda) Bunun için Windows 11 ile Windows 10'un karşılaştırmalarına göz atabilir ve durumu değerlendirebilirsiniz.
Windows 11 / Windows 10 - Resmi Microsoft Sayfası
Burada bu şekilde düşünmemin sebebi henüz sistemin yeni piyasaya sürülmesi ve vaat edilen hizmetlerin tam olarak kullanılamaması. Önümüzde zaman var. Bu gelişmelerin yerli yerine oturması ve daha az hata ile karşılaşmak için bir süre daha beklenmesi çok daha doğru bir karar olacaktır. Kişisel olarak benim katkım olsun raporlama ile bunu Windows'a bildiriyim veya yeniliklere hızlıca adapte olayım gayesi taşımıyorsanız. Bu kadar uğraş ve sıkıntıya değmeyebileceğini düşünüyorum.

Özellikle yeterli sistem özelliklerine sahip olmadan "bypass" yöntemleri ile veya sıfırdan kurulum yapmayan arkadaşlar daha fazla hata ile karşılaşıyor gibi görülüyor. Başlangıçta AMD tabanlı CPU'lar içinde birçok arkadaşımız problem yaşasa da bunun son güncellemeler ile çözüldüğü de aşikar. Şimdi genel olarak sosyal medya ve forum içerisinde denk gelen bazı hataları listeleyeceğim. Bazıları çözülmüş olabilir. Yorumlarda belirtirseniz, sevinirim.
  • Temiz kurulum ve yükseltme arasındaki hata sayısı değişiyor. Yükseltme yapan arkadaşlar genel anlamda daha fazla hata alıyor.
  • Sistem gereksinimlerini paypas etmek de aynı şekilde hata ile karşılaşma oranınızı arttırıyor.
  • Temel sistem gereksinimleri bulunmayan donanımlar için güncelleştirme problemleri yaşanabilir. Liste sonu video da 1:10'a göz atın. (Kısa süre önce test süreçlerine katılan arkadaşların Windows 10'a geri döndürülmesi gibi ihtimal dahilinde sizlerde bu durum ile karşılaşabilirsiniz.)
  • Şu an için Windows 11'in sağlamış olduğu büyük bir ezici üstünlük Windows 10'a karşı bulunmuyor. (Test Video Örneği)
  • TPM'den dolayı ve bazı markalarda BOOT ve Siyah Ekran hatası ile karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor.
  • Görsel bug ve hatalar. Simgelerin ve bazı ögelerin ekranda kalması gibi benzer olaylar ile karşılaşabilirsiniz.
  • Görev çubuğuna herhangi bir iconu sürükleyerek ekleyemezsiniz!
  • Pencereler arası sürükle bırak ile dosya taşınımı şu an için yapamıyorsunuz!
  • Görev çubuğu üzerinden sağ tık ile görev yöneticisine ulaşamazsanız.(Ctrl+Shift+Esc bu durum için en hızlı çözüm)
  • Ekran kartı sürücülerinde problem çıkabiliyor. (Düşük ihtimal)
  • MSQL üzerinde bazı problemler (Çevremde çok yaşayan oldu.)
  • Özellik genişlemelerini ve büyük paketleri yıllık güncelleme ile alma kararı (Windows 11 için)
  • Hatalara Dair
Kabaca birkaç hata burada yer alıyor. Forum üzerinde daha fazla bu konuya dair bilgi alabilirsiniz.

Sonuç;
Elbette bu durumlar bir noktada şans işi (Her sistemin bileşen farklılıkları, kullanım süreleri, kalan ömürleri vb.)
Fakat kişisel günlük bilgisayarında iş yapan bir kişi iseniz. İşlerinizin aksaması veya sürücü sorunları gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz.
Bunun yanı sıra Windows 11 henüz çok yeni. Sadece biraz sabır ederek daha az hata ile yine de erken süreçte kullanabilirsiniz.
Eğer ortalama bir kullanıcı değil, belirli sorunları çözmeyi ve araştırmayı seviyorsanız geçmeyi düşünün.
Sistem gereksinimlerini karşılıyor, ortalama üzerinde bir donanıma sahipseniz şu an için denemek amacıyla kullanabilirsiniz.
(Bypass ile yapmak uzun vadede sıkıntılar çıkarabilir.)
Fakat temiz kurulumu yükseltmeye tercih etmeye çalışın. Yükseltme yapacaksanız bile dosyalarını yedekleyin!
Windows 11'in şu an için dediğim gibi çok fazla bir üstünlük kazandırdığı bir durumun olmadığı günlük işlerinizi aksatmanıza değmeyeceğini düşündüğümü belirtmek isterim.

Anket oluşturma bu konu için açık değildi. Bu sebeple Twitter üzerinden açtım. Forum kurallarında link içeriklerine baktım. Herhangi bir uyarı göremedim. Aksi bir durum varsa lütfen bana bildirin!
Anket

Elbette bunlar benim kişisel düşüncelerim birçok noktada farklı düşünen veya farklı problemler yaşan arkadaşlarım olacaktır. Bunun için lütfen güzel bir dille yorumlarda belirtin, tartışalım.

Ben ilk çıktığında AMD tabanlı bir CPU ile geçtim. Performans açısından bir tık daha iyi diyebiliriz. Şahsen ben hiçbir sorun yaşamadım. Tasarımsal açıdan olsun, günlük kullanım olsun beni mutlu etti. Tabii ki günün sonunda Windows 10'dan pek bir farkı yok. Geçmemdeki önemli sebeplerden birisi Amazon Appstore idi. Çünkü Bluestacks gibi emülatörlerle uğraşmak istemiyordum. O da ertelendi.

Microsoft Mağazasın öve öve bitiremiyorlardı. Lâkin Amazon sistemine bağlı olacak dendi.(Hala da bir şeyler göremedik) :D
Bir de Terminal gelecek dendi. CMD sağ tık paneline getirdiler. :D
Eski sistemlere kurdurmayıp, daha az mavi ekran hatası ile karşılaşsınlar. Markamıza hakaret etmesinler mi dediler acaba?

Faydalı bir konu elinize sağlık.
Çok teşekkür ederim, okuduklarımı derlemeye çalıştım.
Ben ilk çıktığında AMD tabanlı bir CPU ile geçtim. Performans açısından bir tık daha iyi diyebiliriz. Şahsen ben hiçbir sorun yaşamadım. Tasarımsal açıdan olsun, günlük kullanım olsun beni mutlu etti. Tabii ki günün sonunda Windows 10'dan pek bir farkı yok. Geçmemdeki önemli sebeplerden birisi Amazon Appstore idi. Çünkü Bluestacks gibi emülatörlerle uğraşmak istemiyordum. O da ertelendi.
Performans artışı yaşayan arkadaşlar var fakat genellikle orta/orta-üst segment bilgisayara sahip arkadaşlar ama ihtiyaç değilse şu an için biraz daha beklenebileceğini düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkürler bu arada.
Microsoft Mağazasın öve öve bitiremiyorlardı. Lâkin Amazon sistemine bağlı olacak dendi.(Hala da bir şeyler göremedik) :D
Bir de Terminal gelecek dendi. CMD sağ tık paneline getirdiler. :D
Eski sistemlere kurdurmayıp, daha az mavi ekran hatası ile karşılaşsınlar. Markamıza hakaret etmesinler mi dediler acaba?
Açıkçası bende terminal ve Store'a dair ilk zamanda beklentilerim vardı. Fakat kısa süre de olsa deneyimledim. Dediğiniz gibi beklenebilir yönünde oldu kanaatim.
Ekleme: Sadece bu ay içerisinde düzeltilme yapılacak alanlar/ güncelleme notları

Son düzenleme:

Geri
Yukarı