Windows 11 vs Windows 10

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Böyle bir konu açmazdım ancak kafama takıldı. 12. nesil işlemciyle Windows 10 kullananların özellikle yazmasını istiyorum. 12. nesil işlemci Windows 11 ile daha iyi çalışıyormuş. Windows 11'i açıkçası kullanmak istemiyorum genel olarak sorunu yok ancak Defender buga giriyor ve nefret etmeye başladım ufaktan performans sorunu da var gibi. Windows 10'a alışmıştım. 12. nesil işlemciyle Windows 10 geçersem sorun yaşar mıyım? Okuduğum bir yerde öyle yazıyordu, uyumsuzluk ya da stabilsizlik olabiliyormuş.

Microsoft yeni nesil işlemciler için daha iyi hale getirdi 11'i, doğrudur. Ancak bu 11'i iyi yapmaz hocam. 10 devam.

Sadece işlemci bakımından daha iyi performans almak için sorunları olan bir işletim sistemine geçmek ne kadar mantıklı tartışılır. 12. nesil işlemciler nadiren performans sorunu yaratabiliyor. Ancak Microsoft yama yapacaktır. 2025'e kadar destek vermeye devam ediyor sonuç olarak.

Kendi deneyimlerimi yansıttığım konuyu bırakıyorum;

Şu temiz ve akıcı deneyimi 11'e değişmem ben.
Çünkü sadece arayüze abanmışlar. Yeni özellikler getiriyorlar 11'e, doğru. Ama stabilite ve akıcılık düşüyor. Ben performansa önem veren biriyim. 10 hem hızlı, hem de stabil çalışıyor.

1681009686707.png

Son düzenleme:
Tek RAM değil ki; CPU, Disk kullanımlarını da azaltıyor.
Windows 11 gibi bir işletim sistemi boşta sanki yük alıtında çalışıyor.
arındırmazsan bir şeylerden verim alamazsın güzelce.
Üşenmedim, uzun bir aradan sonra Windows 11'i NTLite ile düzenledim. Microsoft Defender, Store ve bütün UWP uygulamaları kaldırdım. Telemetriler, birçok hizmet devre dışı bırakıldı ve gizlilik ayarları yapıldı.

Kaspersky Standart ile birlikte durum böyle:

1681111312060.png

Bir süre kullanıp, sonrasında her şeyi kapatıp öyle baktığımda 1.9 ile 2 GB arasında.

NTLite ile düzenleme öncesi 2.5 GB'dan aşağıya düşmüyordu.

Slayt geçişleri arasındaki ani beyaz ışık patlaması, bir türlü düzelmek bilmeyen saçma sapan sağ tık menüsü bile Windows 10'da kalmak için neden olabilir.
Bunlara tarayıcıdaki anlık kasmaları da ekleyebiliriz. Sanki ekran kartı sürücüsü yüklü değil gibi davranıyor.

Son düzenleme:
Amd yeni nesil sistemle windows 11 kullanıyorum bir bug vardı güncellemeyle yok oldu onun dışında gayet memnunum arayüzü daha kullanışlı daha az karmaşık

Böyle bir konu açmazdım ancak kafama takıldı. 12. nesil işlemciyle Windows 10 kullananların özellikle yazmasını istiyorum. 12. nesil işlemci Windows 11 ile daha iyi çalışıyormuş. Windows 11'i açıkçası kullanmak istemiyorum genel olarak sorunu yok ancak Defender buga giriyor ve nefret etmeye başladım ufaktan performans sorunu da var gibi. Windows 10'a alışmıştım. 12. nesil işlemciyle Windows 10 geçersem sorun yaşar mıyım? Okuduğum bir yerde öyle yazıyordu, uyumsuzluk ya da stabilsizlik olabiliyormuş.
Hocam eskiden defender bende de sıkıntılıydı. 22H2 sürümünde düzelmiş olması lazım. Son sürümlerde 10'a göre kesin olarak daha iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı