Windows 11 vs Windows 8.1

Windows 8.1 HDD dostu 11 ise tam tersi HDD düşmanı olsa bile HDD ile kullanılabilir.
Kullanılabilmesi konusunda sıkıntı yok zaten kullanabiliyorum şuan ama bilgisayarımdaki hantallığı hissedebiliyorum ayrıca, biraz takıntılıyım kasma konusunda o yüzden mi bilmiyorum. Eğer Windows 8.1 Windows 11 e göre genel performans artışı sağlayacak diyorsanız, ben de geçmeyi düşünürüm.
Windows 8.1 HDD dostu.
Bir de şöyle bir sorun var bilgisayarım eski yani genel olarak bütün sürücüleri Windows 8.1 destekli mesela ekran kartı, Windows 8.1 üstünde bir işletim sistemi kurarsam eğer ve ekran driveri yüklersem ilk açılışta hep mavi ekran hatası veriyor.

Kullanılabilmesi konusunda sıkıntı yok zaten kullanabiliyorum şu an ama bilgisayarımdaki hantallığı hissedebiliyorum ayrıca, biraz takıntılıyım kasma konusunda o yüzden mi bilmiyorum. Eğer Windows 8.1 Windows 11'e göre genel performans artışı sağlayacak diyorsanız, ben de geçmeyi düşünürüm.

HDD kullandığın için 8.1'e geçersen o hantallığın çok daha azaldığını hissedeceksin.

Merhabalar, Windows 11 Home kullanıyorum ve tabii ki şu anda sahip olduğum bilgisayara göre fazla. Yaklaşık 8 senelik bir bilgisayar aşağıda da özelliklerini sıralarım. Benim sorum şu eğer winwows 11'den Windows 8.1'e ( bilgisayar için önerilen işletim sistemi) dönersem oyun ve genel performans bakımında iyileşmeler alır mıyım?
Bilgisayar özellikleri:
Model: Lenovo g510.
İşlemci: i7 4.nesil
Ekran kartı: AMD R7 265m.
RAM: 8 GB.
Başka sorunuz olursa bilgisayarla ilgili cevaplarım. Bu konuda bana yardım ederseniz sevirim.
Windows 8.1 daha az kaynak tüketen bir sistem boşta 1.8 bellek tüketimi var. Windows 11 de ise boşta 2.8 gibi bir tüketim var. Oyun anlamında ise Windows 11 daha başarılı görünüyor. Biraz FPS kaybedip hızlı bir masaüstü kullanmak istiyorsan W8.1 eğer biraz daha yüksek bir FPS almak için belleği ve işlemci tüketimini gözden çıkarırım dersen W11. Tabi bunu güncel sistemleri baz alarak söylüyorum. Yani senin sisteminde nasıl performans alırsın bunu senin gözlemlemen gerekli.

Windows 8.1 daha az kaynak tüketen bir sistem boşta 1.8 bellek tüketimi var. Windows 11 de ise boşta 2.8 gibi bir tüketim var. Oyun anlamında ise Windows 11 daha başarılı görünüyor. Biraz FPS kaybedip hızlı bir masaüstü kullanmak istiyorsan W8.1 eğer biraz daha yüksek bir FPS almak için belleği ve işlemci tüketimini gözden çıkarırım dersen W11. Tabi bunu güncel sistemleri baz alarak söylüyorum. Yani senin sisteminde nasıl performans alırsın bunu senin gözlemlemen gerekli.
Açıkçası gözlemlerim sonucu aşırı bir fark göremedim aynen dediğiniz gibi sistem güncel değil. Ayrıca sistem driverları da genel olarak windows 8.1 uyumlu, ekran kartı driverini doğrudan kuramıyorum mesela. Radeon software kurulu sadece. Direkt düz driver kurmaya çalışırsam donuyor bilgisayar. Yani sonuç olarak sanırım windows 8.1'e geçmem daha iyi olur gibi duruyor.

Açıkçası gözlemlerim sonucu aşırı bir fark göremedim aynen dediğiniz gibi sistem güncel değil. Ayrıca sistem driverları da genel olarak windows 8.1 uyumlu, ekran kartı driverini doğrudan kuramıyorum mesela. Radeon software kurulu sadece. Direkt düz driver kurmaya çalışırsam donuyor bilgisayar. Yani sonuç olarak sanırım windows 8.1'e geçmem daha iyi olur gibi duruyor.
Eski bir masaüstü sisteminiz olsa birkaç optimizasyon yapıp Windows 10 kurmanızı tavsiye ederdim. Laptop kullanıcısı olduğunuz için Windows 8.1 öneriyorum. Bunun sebebi termal anlamda sistem rahatlayacak ve akıcılık üst seviye olacaktır. Eski bir laptop sahibiyim o yüzden bunu rahatça söyleyebilirim.

Hard Disk varsa 8.1 Daha iyi olacaktır. Ama SSD ilave ederseniz veya azıcık yavaşlığa alışıksanız Windows 10 olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı