Windows 11'de 8 GB RAM yetmiyor

Ekran kartını nerede test ettiğinize göre değişir bence. Yoğun GPU kullanan bir oyunda bakmanız lazım.

Hocam FH4'te denedim. Minecraft'ta shader açıp shader ayarlarını yükseltip chunkları 32'ye alıp denedim. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de denedim. Valorant ve CS:GO gibi oyunlarda da denemeler yaptım. Hepsinde sonuç aynı. Ayrıca hepsini Ultra ayarlarda test ettim.

Hocam FH4'te denedim. Minecraft'ta shader açıp shader ayarlarını yükseltip chunkları 32'ye alıp denedim. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de denedim. Valorant ve CS:GO gibi oyunlarda da denemeler yaptım. Hepsinde sonuç aynı. Ayrıca hepsini Ultra ayarlarda test ettim.
Hocam mobility centerdan laptopu yüksek performansa alabilirsiniz. Herhangi bir pil uygulaması kuruluysa laptopla gelen orayı da kontrol edebilirsiniz, tüm sistemi tam performansa çekin. Windows Grafik ayarlarında oyunun exesini bulup ekran kartınızı seçebilirsiniz (İşlemciniz APU sanıyorum o yüzden 2. ekran kartınız vardır) Şarja takılı değilse (sanmıyorum ama söyleyeyim) şarja takıp oyunlara bakın. Bunlar dışında maalesef bilgim yok yardımcı olamayacağım. Umarım çözülür işiniz.

Hocam Mobility Center'dan laptopu yüksek performansa alabilirsiniz. Herhangi bir pil uygulaması kuruluysa laptopla gelen orayı da kontrol edebilirsiniz, tüm sistemi tam performansa çekin. Windows grafik ayarlarında oyunun exesini bulup ekran kartınızı seçebilirsiniz (işlemciniz APU sanıyorum o yüzden 2. ekran kartınız vardır) şarja takılı değilse (sanmıyorum ama söyleyeyim) şarja takıp oyunlara bakın. Bunlar dışında maalesef bilgim yok yardımcı olamayacağım. Umarım çözülür işiniz.

Mobility Center yüksek performansa ayarlı zaten. Laptop ile gelen bir pil uygulaması göremedim ben. NVIDIA Denetim Masası'ndan NVIDIA GPU'ya ayarlı zaten oyunlar kendini belli ediyor zaten RTX 3050 kullanılmadığı zamanlarda. Şarja takılı olma durumunda biliyorum sürekli şarjda duruyor. Bazen çekmek zorunda kalırsam o da GeForce Experience'de 45 FPS'ye ayarlı. Yani şarjda sürekli laptop. Dediğim gibi açtığım başka bir konuda öyle demişlerdi. RAM ekleyebildiğim zaman buraya da yazarım yine bilgi veririm. Teşekkür ederim uğraştığınız için.

Arkadaşlar 2023 yılında 8 GB RAM pek yeterli değil farkındayım. Fakat merak ettiğim bir konu var. 8 GB kullanan bir arkadaşım var oyuna girsin arkada Discord açsın Chrome'e girsin hiç tık demiyor bilgisayar. Fakat bende RAM hemen tıkanmaya başlıyor. Oyuna giriyorum kullanım zaten %90'ın üstüne çıkıyor hemen. Bir de Discord, Spotify falan derken süreki bellek read olamadı, bellek yetersiz, out of Memory gibi hatalar almaya başlıyorum. Tek fark benim laptopum Windows 11 onunki 10. Bende mi sorun var acaba aydınlatabilir misiniz?
16 da yetmiyor 32 aldırtacak bu Windows 11 en son.

Çok garip bir durum. Bende de 8GB RAM var. Ama gayet de akıcı HDD olmasına rağmen.
Hocam bir format filan atsanız, belki sorun yüklü Windows'ta dır.

Çok garip bir durum. Bende de 8 GB RAM var. Ama gayet de akıcı HDD olmasına rağmen.
Hocam bir format filan atsanız, belki sorun yüklü Windows'ta dır.

Bilmiyorum ama sanmıyorum. Laptopu ilk aldığımda yaptığım bir hatadan dolayı Windows çöktü ve zaten gelen Acer kurtarma diski ile sıfırlama yaptım hala aynı sorun devam etmekte.

Arkadaşlar 2023 yılında 8 GB RAM pek yeterli değil farkındayım. Fakat merak ettiğim bir konu var. 8 GB kullanan bir arkadaşım var oyuna girsin arkada Discord açsın Chrome'e girsin hiç tık demiyor bilgisayar. Fakat bende RAM hemen tıkanmaya başlıyor. Oyuna giriyorum kullanım zaten %90'ın üstüne çıkıyor hemen. Bir de Discord, Spotify falan derken süreki bellek read olamadı, bellek yetersiz, out of Memory gibi hatalar almaya başlıyorum. Tek fark benim laptopum Windows 11 onunki 10. Bende mi sorun var acaba aydınlatabilir misiniz?
Arka planda 2gb ram yiyor windows 11. Bende böyle.

Arka planda 2 GB RAM yiyor Windows 11. bende böyle.

Anlık olarak boştaki RAM kullanımım.

1681891197308.png

Arkadaşlar 2023 yılında 8 GB RAM pek yeterli değil farkındayım. Fakat merak ettiğim bir konu var. 8 GB kullanan bir arkadaşım var oyuna girsin arkada Discord açsın Chrome'e girsin hiç tık demiyor bilgisayar. Fakat bende RAM hemen tıkanmaya başlıyor. Oyuna giriyorum kullanım zaten %90'ın üstüne çıkıyor hemen. Bir de Discord, Spotify falan derken süreki bellek read olamadı, bellek yetersiz, out of Memory gibi hatalar almaya başlıyorum. Tek fark benim laptopum Windows 11 onunki 10. bende mi sorun var acaba aydınlatabilir misiniz?

Yavaşlamaya sebebiyet veriyorsa RAM değiştir. Bu çok pahalı geldiyse SSD'yi Samsung veya Kingston marka SSD ile değiştirebilirsin.

Geri
Yukarı