Windows 11'de az-çok FPS düşüşleri

Acemi Kaşif

Hectopat
Mesela bazı oyunlardan çıktıktan sonra Windows 11 garip bir hal alıyor, dosya gezginini tam ekran yaparken sistem %70'lik bir şekilde donuyor sadece farenin hareket ettiği görünüyor ve fare kontrol edilemez bir şekilde kendiliğinden kayıyor, sistemde farenin hareketi ediyor olması ile geriye kalan her şey donmuş kalıyor. Ki bir süre sonra kendiliğinden düzeldiği oluyor ve bazen hemen düzelmiyor biraz bekletiyor.

Başlarda oyunlarda AMD'nin FPS göstericilerini vs açmak bir sıkıntı çıkarmıyordu ama şimdi oyunlarda başka bir şey ekleyince ekrana oyunlar bir anda arıza vermiş gibi donmaya kasa kasa hareket etmeye başlıyor, bir çakışma oluyor ve neyin çakıştığını da pek anlayabilmiş değilim.

Sanırım Windows 11'e geçmekle hata ettim ki sistemim öyle çok yeni ve ileri sayılmaz bu tür bir geçiş için ( tabii sadece sistemimi suçlamayayım, her şeyi sorunsuz halledememiş olmam ile full optimize bir işçilik yapamadığımdan bende büyük bir etkenim ). Windows 11 kurulumum son kısmına kadar sorunsuz geçmişti, temiz kurulumu tamamlarken bir ara monitörüm açılıp kapanır olmuştu birkaç kez, bende monitör yine kapanmadan kurulumu bitirdim o anda, Windows 11'in en son ayarlarını yaptığımız kısımda yaşandı bu.

Sistemim şöyle;

Ekran kartı - Sapphire RX590 Nitro+ SE 8 GB GDDR5 256bit AMD Radeon DX12 RGB.

İşlemci - AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 35MB cache soket am4.

Anakart - ASUS Prime B450M-K socket AM4, DDR4 3200Mhz(O.C.), M.2, USB 3.1 gen2, DVI, VGA m-ATX.

RAM - Adata DDR4 16 GB(8gbx2) 3000MHz XPG Gammix D10 Dual red.

Güç kaynağı - High Power 500W 80+ Bronze kırmızı fanlı aktif PFC.

SSD - Adata SU650 240GB 520-450MB/s.

HDD - Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 210MB/s 64MB cache SATA3.

Monitör - AOC 24.5" G2590VXQ 75Hz 1ms VGA 2X HDMI FHD FreeSync.

Windows 10'a geri dönersem diye son bir sorum olacak, üstüne Windows 11 yazdığım USB'ye Windows 10 nasıl yazabilirim ve bunda herhangi bir sıkıntı olur mu?

( Bu yaşadığım problemler dışında oyunlarda ki yükleme ekranlarında bayağı bir hızlanma gördüm, Cyberpunk 2077'i denedim ve FPS - grafik ayarlarım o kadar yüksek olmasa da oyun 1-2 saniyede yüklenir oldu. )

Son düzenleme:

Geri
Yukarı