Çözüldü Windows 11'de bazı uygulamalar sesleri değiştiriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MehmeSGR

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 940m - i7 6700HQ - 16GB
AsusX550VX
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Windows 11'in bir özelliğinden kaynaklandığını düşündüm bu durum bazı uygulamaları kullanırken gerçekleşiyor. Discord, Microsoft Teams ve twitchstudio. Bu programların ortak noktasını düşündüğümüzde iletişim için olması gözüme çarptı ve bu tür uygulamalar açıldığında bilgisayarın mod değiştirdiğini düşündüm ama bunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum yardımcı olur musunuz?
Not: Kulaklık kullanıyorum. Kullandığım kulaklık QCY T-13

Çözüm
Bahsedilen yerlere baktım ve maalesef kulaklığın "hands Free" modu ve normal modu ayrı ayrı bulunmuyor.
Bahsedilen çözümün anlaşılması için üçüncü fotoğrafı da ekledim. Bu pencereleri incelerken eski kulaklığım dikkatimi çekti. TaoTronics normal mod ve "hands Free" mod olarak ikiye ayrılmış şekilde gözüküyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-24 215037.png

Ekran görüntüsü 2023-11-24 215103.png

Ekran görüntüsü 2023-11-24 215449.png

Eğer kulaklığın mikrofonunu kullanmayacaksanız ve ses düzelsin istiyorsanız birinci fotoğraftaki gözüken kayıt sekmesinden kulaklığın mikrofonunu kapatmanız yetiyor. Bu video adım adım nasıl yapıldığını gösteriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm ve özet. Bahsedilen sorunun sebebi bluetooth kulaklıklarda bulunan "hands free" özelliği. Bluetooth mikrofonu kullanılmaya başlayınca bu moda geçer ve ses kalitesi oldukça düşer. Bu modun nasıl kapatıldığı bıraktığım linkte yer alıyor.
Redirecting
Adım adım takip ettiğinizde modu kapatabileceksiniz.
Edit : O modu kapatmak kulaklığın normal ve "hands free" modunu ayrı ayrı görmemi sağladı. Ses kalitesi düşmesin ve mikrofonu da kullanayım diyorsanız maalesef olmuyor. "Hands free" modu açık olmadan mikrofon kullanılamıyor.
Windows 11'in bir özelliğinden kaynaklandığını düşündüm bu durum bazı uygulamaları kullanırken gerçekleşiyor. Discord, Microsoft Teams ve twitchstudio. Bu programların ortak noktasını düşündüğümüzde iletişim için olması gözüme çarptı ve bu tür uygulamalar açıldığında bilgisayarın mod değiştirdiğini düşündüm ama bunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum yardımcı olur musunuz?
Not: Kulaklık kullanıyorum. Kullandığım kulaklık QCY T-13
Bu kulaklığın bir özelliği. Aslında mantık basit:
-Normalde müzik için uygun ses veriyor. Baslar ve tizler müziğe uygun halde. Ancak iletişim uygulaması aktif olduğunda kulaklık "hands free ag audio" adı verilen moda geçiyor. Bu modda dikkat edersen seslerde sanki bas kesilmiş gibi gibi etki var. Amaç biriyle iletişim kurarken onun sesini net duyurmak. Eğer müzik modunda olursa, karşı tarafın sesi araba radyosunda TRT FM sunucusu beyin o full baslı sesi gibi gelir ve boğuk ses hissi verir.

Yani bu bir problem değil.

Bu modu kapatmak istiyorum ama nasıl kapatacağımı bulamadım. Bir yolu var mıdır?

Bu modu kapatmak istiyorum ama nasıl kapatacağımı bulamadım. Bir yolu var mıdır?
Bildiğim kadarıyla yok. Mikrofon aktif olduğunda kulaklık otomatik olarak bu moda geçiyor. Ama denenebilir. Şu şekilde:

Ayarlar > Ses Diğer ses ayarları

Açılan pencere:
1700780897495.png

Burada muhtemelen kulaklık bağlıysa görünecektir. Bu listede normal olarak kulaklık ve buna ek olarak "hands free ag audio" olacaktır. Onu devre dışı bırakıp diğerini varsayılan olarak ayarlarsanız belki düzelebilir. Bunun dışında hiç buraya girmeden şu da denenebilir:

Sağ alt köşede ses ayarlarında
1700781002124.png

Burada "hands free ag audio" isimli olan seçenekten diğerine geçilerek denenebilir.

Denedikten sonra lütfen dönüş yap ki gören faydalansın.

Dosya Ekleri

• 1700781008727.png
    1700781008727.png
    20 KB · Görüntüleme: 7
Bahsedilen yerlere baktım ve maalesef kulaklığın "hands Free" modu ve normal modu ayrı ayrı bulunmuyor.
Bahsedilen çözümün anlaşılması için üçüncü fotoğrafı da ekledim. Bu pencereleri incelerken eski kulaklığım dikkatimi çekti. TaoTronics normal mod ve "hands Free" mod olarak ikiye ayrılmış şekilde gözüküyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-24 215037.png

Ekran görüntüsü 2023-11-24 215103.png

Ekran görüntüsü 2023-11-24 215449.png

Eğer kulaklığın mikrofonunu kullanmayacaksanız ve ses düzelsin istiyorsanız birinci fotoğraftaki gözüken kayıt sekmesinden kulaklığın mikrofonunu kapatmanız yetiyor. Bu video adım adım nasıl yapıldığını gösteriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm ve özet. Bahsedilen sorunun sebebi bluetooth kulaklıklarda bulunan "hands free" özelliği. Bluetooth mikrofonu kullanılmaya başlayınca bu moda geçer ve ses kalitesi oldukça düşer. Bu modun nasıl kapatıldığı bıraktığım linkte yer alıyor.
Redirecting
Adım adım takip ettiğinizde modu kapatabileceksiniz.
Edit : O modu kapatmak kulaklığın normal ve "hands free" modunu ayrı ayrı görmemi sağladı. Ses kalitesi düşmesin ve mikrofonu da kullanayım diyorsanız maalesef olmuyor. "Hands free" modu açık olmadan mikrofon kullanılamıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı