Rehber Windows 11'de UAC'yi tamamen kapatma

Merhaba arkadaşlar. Bu rehberde Windows 11'de UAC'yi nasıl tamamen devre dışı bırakabileceğinizi anlatacağım.

UAC özelliği Windows Vista ile geldi. UAC'nin amacı zararlı yazılımların veya diğer istenmeyecek yazılımların doğrudan yönetici yetkileriyle çalışmasını engellemek. XP döneminde yönetici hesabıyla çalıştırılan tüm işlemler yönetici yetkilerine sahip oluyordu ve bu da bir güvenlik açığı oluşturuyordu. Windows Vista ile gelen UAC sayesinde hiçbir program doğrudan yönetici yetkileriyle çalıştırılmıyor. Sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" deyince program yönetici yetkileriyle çalışmaya başlıyor.

Bu ne kadar güvenlik için güzel bir özellik olsa da bazı eski yönetici yetkisi isteyen yazılımlarda sorunlara sebep olmuştu. Windows 8'den önce bu özellik kolaylıkla tamamen devre dışı bırakılabiliyordu. Bu sayede aynı XP'de olduğu gibi çalıştırılan her program yönetici yetkileriyle çalışır hale geliyordu. Fakat Windows 8'den beri UAC, Denetim Masası'ndan tamamen kapatılamıyor. Aynı durum Windows 8.1, 10 ve 11 için de geçerli.

Windows 8 ve 8.1'de UAC'yi tamamen kapatınca Metro uygulamaları hiç çalışmaz hale geliyordu. Fakat Windows 10'un güncel sürümlerinde ve Windows 11'de UAC'yi tamamen kapatmanın daha az güvenlik dışında hiçbir yan etkisi yok. Ben de bu yöntemle UAC'yi tamamen kapattım ve UWP uygulamaları (Microsoft Store ve Ayarlar da dahil) hiçbir sorun olmadan çalışıyor.

Eğer bilgisayarınızda sürekli yönetici yetkileri gerektiren işlemler yapıyorsanız ve her seferinde çalıştıracağınız programa sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" demekten bıktıysanız UAC'yi tamamen kapatabilirsiniz. Şimdi nasıl kapatacağımıza geçelim.

İlk olarak Windows arama kutusuna regedit yazıp Enter'a basarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açıyoruz;
windows 11 uac'yi tamamen kapatma rehberi 1.png

Sonra ise HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System yoluna gidiyoruz;
windows 11 uac'yi tamamen kapatma rehberi 2.png

Buradan EnableLUA değerini bulup çift tıklıyoruz. Karşımıza gelen pencerede değer verisi kutucuğuna 0 yazıp Tamam diyoruz;
windows 11 uac'yi tamamen kapatma rehberi 3.png

Bunu yapar yapmaz Windows size "UAC'yi kapatmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın" diye bir bildirim gönderecek. Ardından Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda UAC tamamen kapanmış olacaktır.

Ben bu işlemin herhangi bir yan etkisini göremedim. Ayarlar, Microsoft Store, Hesap Makinesi ve diğer UWP uygulamalarının tamamı UAC kapalı olsa da çalışabiliyor. Yani tek yan etkisi daha az güvenlik gibi görünüyor.

Bu rehberim bu kadardı. Bu rehber sayesinde Windows 11'de UAC'yi tamamen kapatabilirsiniz.

Bunun ne gibi bir artısı var?
Bazı yönetici yetkileri isteyen programlar doğrudan yönetici olarak çalışacak şekilde ayarlanmamış olabiliyor. O yüzden de düz çift tıklayınca hata veriyor. Sadece sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" denildiğinde çalışıyor. Bu işlem o sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" deme gereksinimini kaldırıyor. Tüm programlar (UWP uygulamaları da dahil) istisnasız olarak yönetici yetkileriyle çalışıyor.

Denetim Masası - Kullanıcılar - Kullanıcı Hesabı Denetiminden de kolayca kapatılabiliyor.
Maalesef yanlış! Denetim Masası'ndan kapatınca tamamen kapanmıyor. Sadece yönetici olarak çalıştırırken çıkan sorular devre dışı bırakılıyor.

Mesela Windows + R tuşuna basıp Çalıştır'ı açın. Oraya cmd yazıp Enter'a basın. Karşınıza çıkan CMD penceresinin başlık çubuğunda alttaki resimdeki gibi "Administrator" ibaresi geçiyorsa UAC tamamen kapalı demektir. Eğer sadece "C:\WINDOWS\system32\cmd.exe" gibi bir şey yazıyorsa UAC tamamen kapalı değil demektir.
Bu da resmi;
windows 11 uac kapalıyken cmd.png

Bu rehber ile tamamen kapatılabiliyor.

Her uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak sıkıntılı bence. Mesela Discord'u yönetici olarak çalıştırınca dosya sürükleme olayı devre dışı kalıyor.

Maalesef yanlış! Denetim Masası'ndan kapatınca tamamen kapanmıyor. Sadece yönetici olarak çalıştırırken çıkan sorular devre dışı bırakılıyor.

Mesela Windows + R tuşuna basıp Çalıştır'ı açın. Oraya cmd yazıp Enter'a basın. Karşınıza çıkan CMD penceresinin başlık çubuğunda alttaki resimdeki gibi "Administrator" ibaresi geçiyorsa UAC tamamen kapalı demektir. Eğer sadece "C:\WINDOWS\system32\cmd.exe" gibi bir şey yazıyorsa UAC tamamen kapalı değil demektir.
Bu da resmi;
Eki Görüntüle 1203534

Bu rehber ile tamamen kapatılabiliyor.
İyi de kullanıcı hesabı denetiminin amacı zaten kullanıcıya soru sormak. Sen sorduğu soruyu kaldırmakla kalmayıp, tüm uygulamaları yönetici olarak çalıştırıyorsun. Kullanıcı zaten böyle bir şey istese sağ tıklayıp yapabiliyor. Yine de konu için teşekkürler.

Her uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak sıkıntılı bence. Mesela Discord'u yönetici olarak çalıştırınca dosya sürükleme olayı devre dışı kalıyor.
Bahsettiğiniz olay Discord ile alakalı değil. Windows'un kısıtlı yetkiler ile başlatılan programlardan yönetici yetkileriyle başlatılan programlara sürükle bırak yapmaya izin vermemesinden kaynaklı. Yani Discord yönetici olarak çalışıyorsa masaüstünden Discord'a dosya atmak için Windows Explorer'ın da yönetici olarak çalışması gerekiyor. UAC'yi tamamen kapatınca hiçbir program kısıtlı yetkilerle çalışmıyor, doğrudan yönetici olarak çalışıyor. Mesela ben UAC'yi tamamen kapattıktan sonra Discord'a sürükle bırak yapmayı denedim, sorunsuzca çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı