Windows 11'de Windows 7 görüntüsü var

FazliBasturk

Hectopat
Daha fazla  
Bunu Windows 10 dada yaşamıştım, Windows 11'de de yaşıyorum. Bir uygulamayı, özellikle oyunlarda hızlıca tam ekran yaparken görüntü alırsanız aşağıdaki görüntüye ulaşıyorsunuz. Örneğin: Minecraft'ta hızlıca F11 yaparken ekran görüntüsü aldım ve aşağıdaki görüntü çıktı. Çok garip geldi bana bu neden oluyor?

1627552949813.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun sebebi Windows 11'in Windows Vista (NT 6.0) çekirdeği kullanması. O bahsettiğiniz pencere teması Windows Vista'da ve Windows 7'de yer alan Windows Basic teması olarak geçiyor. Windows 8 ve sonrasında normal bir şekilde açmak mümkün değil fakat bir şekilde Desktop Window Manager'ı devre dışı bırakırsanız Windows 8 ve sonrası oluyor size Windows Vista.

Hatta bununla ilgili 2 tane video atacağım;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk videoda Windows 11'de DWM devre dışı bırakılıyor. İkinci videoda ise Windows 10, DWM devre dışı bir şekilde gösteriliyor.

Her iki videoda da Windows 10 ve 11'de DWM kapalıyken pencere temasının Windows Vista stilinde olduğu açıkça görülebiliyor.

Microsoft bir türlü bu konuda akıllanmadı. Windows Vista çekirdeğini kullanmaya devam etmekte kararlılar ise de bari en azından Windows Vista çekirdeğini kullandığını gösteren bütün görsel kalıntıları kaldırsınlar. O zaman Windows Vista çekirdeği kullanıldığını çoğu insan anlayamazdı bile. Fakat bu şekilde iken Windows Vista çekirdeği kullanıldığı açıkça görülebiliyor.

Eğer Microsoft, sonraki Windows sürümlerini de yine Vista çekirdeği ile geliştirmeye devam ederse sonu Longhorn gibi olacak. Longhorn projesi zamanında o kadar büyük özelliği Windows 2000 (NT 5.0) çekirdeğine ekledikleri için proje patlamıştı. Gittiler o kadar para döktükleri projeyi bir gecede sıfırlayıp Windows Server 2003 (NT 5.2) çekirdeği ile baştan yazdılar ve ortaya Windows Vista çıktı. Fakat Vista da çok berbat bir şekilde çıktı. Windows 7 ile nihayet Vista (NT 6.0) çekirdeği adam oldu.

Fakat bugün Windows 10 ve 11 ile bu Vista çekirdeğine çok fazla özellik eklendiği için bu çekirdek bu yükü kaldıramıyor. Microsoft böyle devam ederse mecburen tamamen yeni bir çekirdek yazmak zorunda kalacak.

Linux çekirdeği Windows NT çekirdeğinden daha önce geliştirilmeye başlanmış fakat Linux çekirdeği en son büyük güncellemesini 2019 yılında aldı ve sonradan yine büyük güncellemeler gelecek. Fakat Windows NT çekirdeği 2006 yılından beri büyük ölçüde yenilenmedi. Bu yüzden de Windows 10 ve 11 eski sistemlerde çok kötü çalışıyor. Yeni sistemlerde bile zaman zaman saçma sapan hatalar verebiliyor.

Neyse bakalım, bu çekirdeğin sonunun ne olacağını ileride göreceğiz :)

Geri
Yukarı