Windows 11'den Linux'a geçilir mi?

Bu iki oyunu da açar. Bu iki oyunu da Lutris üzerinden indirmelisin.

Burada kullandığın Lutris terimini bilmiyorum açıklar mısınız? Normalde direkt Google'dan indriliyor biliyorsunuz Linux'ta çalışması için başka bir yer mi bu dediğiniz acaba.

Linux'a geçilir mi diye sorduğuna göre Linux hakkında çok fazla bilgin yok. Geçme. Linux ilgi ister, araştırma ister. Başta güzel gelir ama sonra bunalırsın. Arabada otomatikten manuele geçmek gibi bir şey bu. Zevkli gelir başta ama trafik olunca küfür edersin. Özel bir kullanım yok ise geçmeye gerek görmüyorum.

Merak ediyorsan arkadaşların da dediği gibi yanına kur. Veya önce sanal makine kurup değişik dağıtımları dene.

Ha yok ben uğraşırım diyorsan geç. Oyunların optimizesi konusunda çok sıkıntı yaşamazsın eskisi gibi değil artık. At bir tane Ubuntu, öğren.

Mint Cinnamon atmıştım USB'ye onu kullanmak istiyorum. Aralarındaki farklar neler acaba. Cidden kullanıp öğrenmek istiyorum sıkılmam. Bu zamana kadar Windows kullandım bir kez de olsa farklı bir işletim sistemini kullanmak istiyorum.

Burada kullandığın Lutris terimini bilmiyorum açıklar mısınız? Normalde direkt Google'dan indriliyor biliyorsunuz Linux'ta çalışması için başka bir yer mi bu dediğiniz acaba.
Lutris'i Linux Mint'in mağazasından bulabilirsin. Lutris, Steam gibi bir launcher. Lakin Lutris'in en önemli özelliği tüm launcherlardaki oyunları tek bir launcherda toplaması. Lutris'i indirdikten sonra oradan League of Legends ve Teamfight Tactics'i indirebilirsin.

Yorumları okudum ve şunu belirtmek istiyorum. Bir kişi Linux'a geçti diye alışması için distro önermek bana çok saçma geliyor. Konu sahibi arkadaşım, sen direkt Fedora kur. Fedora komünitesi çok geniş ve her yerde çözüm bulabilirsin. Fedora ile Linux'un direkt içine atıl ve ilk bir kaç hafta sadece kurcala. İnan bana insan en iyi kurcalayarak öğreniyor. GUI den çok CLI ye alışırsın ve kısa zaman içinde çok fazla şey öğrenirsin. Oyunlarını da Linux ile çok iyi hatta Windows kadar bloatware ile dolu olmadığı için Linux, bazı oyunlarda daha iyi bile çalışır. Tek sıkıntısı olan oyunlar Valorant, Rainbow Six Siege gibi anti-cheat e sahip oyunlar. LoL'ü de Lutris ile açarsın. Steam Proton'dan zaten konuşmuyorum bile. Linux eski Linux değil şuan taş gibi tam %100 mükemmel olması için (oyun anlamında) bir kaç yıla daha ihtiyacı var ama şuan bile taş çıkartır.

Şu anlık memnun musunuz hocam?

Memnundum ama bir tane program kurmak için ne zorluklar çekiyorum. Bugün itibarıyla tekrar Windows 11'e döndüm. Windows'tan Linux'e geçtiğimde attan eşeğe binmiş hissiyatı verdi. Ha kullananlara saygım sonsuz ama bana göre bir işletim sistemi olmadığını anladım.

Geri
Yukarı