Windows 11'den Windows 10'a geri dönüş hikayesi

Az önce 1 el dereceli LoL oynadım Windows 10 ile. Windows 11'de drop giriyordu, durduk yere FPS düşüyordu. Şu an Windows 10 ile yağ gibi akıyor, FPS düşmüyor.

Ek olarak Riot Games, kendi sitesinde Windows 11 için LoL optimize edilmemiştir diyor.

Bundan 3 hafta önce Windows 11'e geçmiştim. Hatalar pek gözükmüyordu. Sonra geliştirdiğim yazılımların bellek kullanımını, diğer ayrıntılarını yanlış gösterdiğini fark ettim.

Tabii bu dediğim şey Görev Yöneticisi üzerinde geçerli. Ardından Microsoft Edge tarayıcısı üzerinde YouTube ve Technopat Sosyal aynı anda açık olduğu sırada YouTube üzerinde oynayan videoyu ileriye alınca tarayıcı takılıyor ve kapatıp açmadan düzelmiyor.

Dosya gezgini o kadar yavaş ki kanser etti beni.

Sağ tık menüsü aşırı yavaş ve hantal. Bazen durduk yere masaüstü buga giriyor. Dosya seçmeme izin vermiyor.

Sonra saçma sapan bir Görev Yöneticisi çökme hatası var. Görev Yöneticisi kendi kendine kapanıp geri açılıyor.

Bugün sabah kafam attı ve Windows 10 22H2'ye geçtim. Size tek kelimeyle şöyle anlatabilirim;
Dünya varmış. Yağ gibi akıyor, çok akıcı çalışıyor, problemsiz.

Edge sorunsuz çalışıyor, Görev Yöneticisi sorunsuz çalışıyor, mis gibi.

Eki Görüntüle 1698564

Hakkını ödeyemeyiz Windows 10 Görev Yöneticisi.

Uzun lafın kısası eşekten inip ata bindim.

Windows 11 pişmanlıktır benim için.

Bazen bende de çalıştırdığımda kasmalar oluyor sonra tekrar reset atınca düzeliyor. Çok stabil değil. Dosya gezginide arada çöküyor, çok sık olamasada.

11'e hayatta geçmem. Windows 10'un 2025'de desteği kesildiğinde Kaspersky kurarım devam ederim.
Windows 12 gelir o zamana kadarda. 😂 Söylenti çıkmış.

Bazen bende de çalıştırdığımda kasmalar oluyor sonra tekrar reset atınca düzeliyor. Çok stabil değil. Dosya gezgini de arada çöküyor, çok sık olamasada.

Windows 12 gelir o zamana kadar da. 😂 söylenti çıkmış.

Hocam onunda optimize olması 1-2 yıl sürer 2027-28 gibi geçeriz. @Megumi Lisa :)

Bundan 3 hafta önce Windows 11'e geçmiştim. Hatalar pek gözükmüyordu. Sonra geliştirdiğim yazılımların bellek kullanımını, diğer ayrıntılarını yanlış gösterdiğini fark ettim.

Tabii bu dediğim şey Görev Yöneticisi üzerinde geçerli. Ardından Microsoft Edge tarayıcısı üzerinde YouTube ve Technopat Sosyal aynı anda açık olduğu sırada YouTube üzerinde oynayan videoyu ileriye alınca tarayıcı takılıyor ve kapatıp açmadan düzelmiyor.

Dosya gezgini o kadar yavaş ki kanser etti beni.

Sağ tık menüsü aşırı yavaş ve hantal. Bazen durduk yere masaüstü buga giriyor. Dosya seçmeme izin vermiyor.

Sonra saçma sapan bir Görev Yöneticisi çökme hatası var. Görev Yöneticisi kendi kendine kapanıp geri açılıyor.

Bugün sabah kafam attı ve Windows 10 22H2'ye geçtim. Size tek kelimeyle şöyle anlatabilirim;
dünya varmış. Yağ gibi akıyor, çok akıcı çalışıyor, problemsiz.

Edge sorunsuz çalışıyor, Görev Yöneticisi sorunsuz çalışıyor, mis gibi.

Eki Görüntüle 1698564

Hakkını ödeyemeyiz Windows 10 Görev Yöneticisi.

Uzun lafın kısası eşekten inip ata bindim.

Windows 11 pişmanlıktır benim için.

Bende sizin aldığınız tarzda hatalar aldım kafayı yedirtti, en son RAM'lerdemi sorun var diye Memtest yapmıştım ama sorun çıkmadı önümüzdeki hafta Windows 10'a geri döneceğim.

Windows 10 hala performans konusunda en iyi konumda kim ne derse desin. 11'in güzel tasarımının arkasında getirdiği bir ağırlık var, o ağırlık çözülene kadar 10'un yanından geçememeye devam edecek bana göre. En basitinden sağ tık menüsünü örnek vermişsin, o sağ tık menüsü 11 ilk çıktığından beridir öyle ve son sürümde de anladığım kadarıyla hala devam ediyor... Çıkalı 1.5 yıl olmuş şu saatten sonra da düzelteceklerini pek düşünmuyorum düzeltseler en başında düzeltirlerdi. 12 iddiası dolaşırken ve bir sürü haberler atikmisken ben zaten 11'in iyice performans konusunda hayal kırıklığı olduğunu düşünmeye başladım. 11'i bir şekilde geçiştirecekler yani.

Her şey tasarimsal değil. Bir şeyin dışının güzel olduğu kadar içinin de ne olduğu önemli. Windows 11'in dışı güzel ama içini leş götürüyor.

Son düzenleme:
22H2 sürümünü kullanıyorsanız pişmanlık, 21H2 kullanıyorsanız ipek kumaştır benim için Windows 11. bende 22H2 sürümüne geçince görev yöneticisi filan çok saçma geldi geri 21H2'ye geçtim.

22H2 sürümünü kullanıyorsanız pişmanlık, 21H2 kullanıyorsanız ipek kumaştır benim için Windows 11. bende 22H2 sürümüne geçince Görev Yöneticisi filan çok saçma geldi geri 21h2'ye geçtim.

22H2 sürümü başlarda çok kasiyordu bende :)
Ancak şu anda bile 22H2'den daha çok seviyorum 21h2'yi Windows 10 havası var sistemde.

Yeni konular

Geri
Yukarı