Windows 11'e bakış

Windows 10'a göre kayda değer hız artışı var mı? Türkçe olmaması üzdü.
Sanal makinede 2 GB Ram ile deneyimledim. Berbat değildi. 4 GB Ram ile daha güzel olacaktır. Tabii sanal makinede ekran kartı sürücüsü vs. kurulamıyor. Bu yüzden de biraz yavaştı. Asıl hızı, direkt sisteme kurunca anlayabiliriz. Ama şunu söyleyebilirim ki Windows 10'un hantallığı yoktu. Yakın zamanda direkt sisteme kurup gözlemleyeceğim.
Dil olarak da sızdırılan tek ISO dosyası bu herhalde.
Herkese iyi günler. Bildiğiniz üzere geçen gün Windows 11'in ISO dosyası sızdırıldı. Ben de şu konudan ISO dosyasını indirip sanal makineye kurdum. Bu konuda birkaç SS ile görüşlerimi paylaşacağım. Bu sadece basit, şahsi bir değerlendirme. Bunu da belirteyim. Recep Baltaş'a ve Technopat'a sevgiler. Sızdırılma haberini alır almaz takipçisi oldum konunun.
Not: Microsoft, resmi olarak Windows 11'i duyurmadı. Gösterdiğim görseller, geliştirici sürümüne ait. Zaten bu yüzden bazı eksiklikler göze çarpıyor. Resmi çıkışta muhtemelen değişiklikler olacaktır.
ISO dosyasını Torrent bağlantısından indirdim.
Eki Görüntüle 1070280

Standart kurulum işlemlerinin sonunda böyle bir masaüstü ile karşılaştım. Başlat menüsü ve diğer uygulamalar, Görev Çubuğu'nda ortaya hizalanmış. Başlat Menüsü simgesi değiştirilmiş. Biraz farklılık iyidir. Güzel duruyor. Sağ alttaki bildirim alanında bulunan simgeler önceki Windows sürümlerinden aşina olduğumuz gibi. Masaüstü ekran görseli de gayet hoş duruyor. Tabii ki de masaüstünde Geri Dönüşüm Kutusu olmazsa olmaz. 😄

Eki Görüntüle 1070285

Dosya Gezgini'nde hızlı erişim klasörlerinin simgelerinde bir değişiklik mevcut. Hızlı Erişim Araç Çubuğu'nda pek bir değişiklik yok.
Eki Görüntüle 1070299

Ayarlar uygulaması Windows 10'dan kalma, pek bir değişiklik olmamış. Windows 10 lisansım sayesinde 11'in de etkinleşeceğini sanıyordum fakat işe yaramadı. Windows 10'daki lisansım Single Language sürümündeydi. 11'i kurarken Home seçmiştim. Belki bundan dolayıdır. Birkaç arkadaşım Windows 7 ve 8 anahtarlarının işe yaradığını söyledi. Bilgili arkadaşlar aşağıda belirtebilirler soruna neyin sebep olduğunu.
Eki Görüntüle 1070313

Burası da Hakkında bölümü. İşletim sistemi Windows 11 Home. Sızdırılan ISO geliştirici sürümü.
Eki Görüntüle 1070320

Winver komutu da burada.
Eki Görüntüle 1070322

Başlat Menüsü'nü de şöyle göstermek isterim. Windows 10'un menüsüne göre gayet güzel duruyor. Köşelerde değişiklik var. Sanırım ben bu Başlat Menüsü'yle yaşayabilirim. 😁
Eki Görüntüle 1070324

Sırada Denetim Masası var. Evet, hala yaşıyor. 😄
Fazla bir şey söylemeye gerek yok. Aynı bildiğimiz Denetim Masası işte. Simgelerde değişiklik var.
Eki Görüntüle 1070328

Görev Yöneticisi de aynı şekilde, değişiklik yok. Ben onu bu haliyle seviyorum. 😁
Eki Görüntüle 1070333

Burasını da beğendim. Özelleştiririm falan.
Eki Görüntüle 1070338

O kadar gelmişiz, foruma da gireriz yani. Burası da böyle. 😄
Eki Görüntüle 1070342

Bütün bunlara ek olarak Microsoft Store'u da denedim. Rahat bir şekilde mağazadan uygulama/oyun indirilebiliyor. Herhangi bir servis hatasıyla karşılaşmadım.
Eki Görüntüle 1070344

Uygulama olarak Netflix'i, oyun olarak ise Minecraft Windows 10 Edition'ı denedim. İkisi de sorunsuzca çalıştı.
Eki Görüntüle 1070348
Eki Görüntüle 1070350

Tüm bunlardan sonra Windows 11'i kapattım. Bugünlük bu kadar, diyeyim. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Tekrardan iyi günler dilerim.Eki Görüntüle 1070354

Not: Daha inceleyeceğim şeyler var. Konuya ekleyeceğim baktığım şeyleri. Takipte kalınız. 🙂
Birkaç saat önce işletim sistemini direkt PC'nin diskine kurdum. Biraz uzun sürdü fakat sonunda sistem açıldı.
İlk başta sürücüleri kurmaya çalıştım. Windows 10 kullanırken Windows Update bir türlü çalışmıyordu, bug'a girip iptal oluyordu. Burada da aynı şey olur diye sürücüleri manuel olarak yüklemeyi denedim. Fakat ne hikmetse bu sefer manuel yükleme çalışmazken Windows Update sorunsuz güncelledi. Sistem normal Windows 10 sürücülerini kullanıyor. Şu ana kadar herhangi bir sorun çıkmadı. Uygulamalara bakmaay devam ediyorum.

Screenshot 2021-06-16 202857.png

Screenshot 2021-06-16 203015.png

Sistem şu anda 4 GB Ram ile çalışıyor ve gayet güzel. Tabii ki oyun vs. zorlayıcı işlerde, Windows 10'da olduğu gibi zorlanacaktır.
Screenshot 2021-06-16 204452.png
Screenshot 2021-06-16 204459.png
Screenshot 2021-06-16 204444.png

Birkaç varsayılan masaüstü görseli.

Xbox uygulamasını soran bir arkadaş olmuştu. Uygulama, aynı Windows 10'daki gibi sağlam bir şekilde çalışıyor.
Screenshot_6.png

Aynı şekilde Microsoft Store da gayet güzel çalışıyor (çalıştığı kadar 😄).
Screenshot_7.png

Ayrıca pencere kenarları efsane. Hep köşelere alışmışız. Böyle bakınca baya değişik geldi bana. 😄

Screenshot_9.png
Screenshot_10.png

Bir de pencereyi ekrana yayma tuşunun üstünde biraz hareketsiz durunca şu menü açılıyor. Buradan da pencerenin konumu özelleştirilebiliyor. Bence güzel bir ayrıntı olmuş.
Screenshot_8.png

Sanırım daha da bakılacak bir şeyi yok. Oyun performansına bakılabilir fakat onu yapacak kişi ben olamayacağım maalesef. Okuduğunuz için tekrardan teşekkür ederim. İyi akşamlar dilerim.

Son düzenleme:
Hocalarım ben Discord'u bir türlü W11'e kuramadım :(. JavaScript hatası veriyor. Hız açısından daha iyi ve Windows 10'dan daha iyi bir görünüşe sahip olduğu için (en azından bana göre daha modern ve sade geldi) W11 kurdum. 2 gündür kullanıyorum. Sadece 1 Bug'la karşılaştım oda çok önemli bir şey değil. Sadece Discord'u kuramamam biraz üzdü. Yardım edebilecek var mı?

Hocalarım ben Discord'u bir türlü W11'e kuramadım :(. JavaScript hatası veriyor. Hız açısından daha iyi ve Windows 10'dan daha iyi bir görünüşe sahip olduğu için (en azından bana göre daha modern ve sade geldi) W11 kurdum. 2 gündür kullanıyorum. Sadece 1 Bug'la karşılaştım oda çok önemli bir şey değil. Sadece Discord'u kuramamam biraz üzdü. Yardım edebilecek var mı?
Daha yeni çıktığı için çoğu uygulamaya destek vermiyor. Windows 10 kullanmaya devam edip, 6 ay sonra geçmek mantıklı olacaktır.

O hata Windows sürümünden bağımsız olarak da gerçekleşebiliyor. Bir arkadaşımda da aynı sorun olmuştu ve Windows 10 kullanıyordu. Maalesef bir çözüm bulamadık. Siz Discord'u baştan yüklemeyi deneyin. Better Discord gibi 3. parti bir eklenti de kurmayın.

Geri
Yukarı