Windows 11'e format atarken disk bölünüp yedek alınabilir mi?

BerkayBilgin1

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, benim laptopa Windows 11 format atmayı düşünüyorum da aklıma takılan bir soru var. Cihazımda 500 GB tek SSD bulunuyor. Benim ortalama 4-5 GB gibi bir yedeğim var(video, PDF vs.). Formattan önce disk yönetimi ile diskimi C ve D olarak ikiye bölsem ve mesela yedeklerim için 6 GB'lik bir alan ayırsam ve Windows kurulumunda özel yükseltme seçeneğiyle Windows için kalan 496 GB'yi kullansam ve Windows'u oraya yüklesem bir sorun olur mu? Kurulumdan sonra 6 GB'lik ayırdığım bölüntüdeki yedeklerimi 496 GB'lik ilk bölünüye alıp diski tekrar birleştirebilir miyim? Umarım anlatabilmişimdir çünkü biraz karışık yazmış olabilirim affola.

Anladığım kadarıyla diski 2'ye bölüp fotoğraflarını ve dosyalarınızı D diskine yedekleyeceksiniz. Eğer ki format sırasında D diskini silmez iseniz bir sıkıntı olmayacaktır.

Birimi küçülttükten sonra oluşan D diskine yedeklerinizi atın. C diskine Windows'u kurun. Kurulumdan sonra yedeklerinizi C diskine geri taşıyıp D diskini "birimi sil" deyip silin. Tekrar disk yönetiminden C diskine sağ tıklayıp "birimi genişlet" deyin. :)
Biraz uzun oldu sanırım. :)

Not: Bu temiz Windows kurulumu için geçerli.

Geri
Yukarı