Windows 11'e geçilmeli mi?

3070ti/5600x var bende ne gibi sıkıntılar var bende geçsem mi diye düşünüyorum.
Yeşil ekran hatası veriyor sürekli ve Windows 11'e geçtikten sonra sonra işlemci çok ısınmaya basladi. CPU tempereuded hatası alıyorum. Assasins Creed gibi oyunlarda açılmama sorunu oluyor ve açmak için Windows insider programına katılmak gerekiyor. Vs vs şuan için geçme derim.

Windows 10 Pro kullanıyorum ve Windows 11 için güncelleme isteği geldi.
Sizce geçmeli miyim? Oyun performansı çok fazla düşer mi veya da etkisi olur mu? Yoksa stabil değil mi?
Sizin düşünceleriniz neler?
Laptop ise geçmeni öneririm. Masaüstülerde optimizasyon ve performans sorunları olduğu söyleniyor ama laptopta bir sorun yok sanırım. Masaüstü ise de win11 çıkalı baya oldu belki düzelmiştir o tarz durumlar. Sonradan geçmek paralı oluyor bedava iken geçmeni öneririm.

Yeşil ekran hatası veriyor sürekli ve Windows 11'e geçtikten sonra sonra işlemci çok ısınmaya basladi. CPU tempereuded hatası alıyorum. Assassin's Creed gibi oyunlarda açılmama sorunu oluyor ve açmak için Windows Insider programına katılmak gerekiyor. Vs. şu an için geçme derim.

Insider sürümü kullanıyorsunuz büyük ihtimal. Yeşil ekran Insider derlenmesinde meydana geliyor. @yusuf6554

Yeşil ekran hatası veriyor sürekli ve Windows 11'e geçtikten sonra sonra işlemci çok ısınmaya başladı. CPU temperature hatası alıyorum. Assassin's Creed gibi oyunlarda açılmama sorunu oluyor ve açmak için Windows İnsider programına katılmak gerekiyor.
Insider sürüm mü kullanıyorsunuz? Ayrıca yapı numaranız nedir?

Eğer 22000.xxx, 22621.xxx veya 22622.xxx ise o zaman sorun sisteminizin Windows 11 ile tam uyumlu olmaması veya farklı bir sorun olabilir. Tabii 22000.xxx yapıları zaten benim gözümde bozuk yapılar, orası ayrı konu. Fakat 25xxx yapılarını kullanıyorsanız bu sorunları yaşamanız normal.

Konuya gelirsek, Windows 11 21H2 sürümüne geçmeyin. Çünkü sorunlu bir sürüm. Fakat Windows 11 22H2 Yapı 22621'e geçebilirsiniz. Gerçekten 21H2 sürümünde olan epey bir sorun ve eksik giderilmiş.

Şu anda 22621 yapısında birkaç ufak bug mevcut fakat ciddi bir hata yok. Mesela yeni Görev Yöneticisi'nde Performans sekmesine ilk geldiğinizde bazı alt sekmelerde alttaki yazıların bazıları tam çıkmıyor, genişlik sorunu oluyor. İşlemler sekmesine tekrar gelip tekrar Performans sekmesine gelince sorun gidiyor.
Bir de bazen tam ekran bir oyun açtığınızda, ekran kartı sürücüsünü güncellediğinizde veya DWM'nin bir şekilde kapatılmasına neden olan bir işlem yaptığınızda bilgisayarınız masaüstü bilgisayar veya standart bir dizüstü bilgisayar olsa bile Windows cihazınızı tablet olarak algılayabiliyor. Bu olunca görev çubuğu simge aralıkları genişliyor, Dosya Gezgini'nde Compact mod kullanıyor olsanız bile göz ardı ediliyor ve dosya onay kutuları kapalı olsa bile görünüyor. Sorunu çözmek için explorer.exe işlemini yeniden başlatmak gerekiyor.

Onun dışında 22H2 sürümü gerçekten epey stabil. Elbette hala Windows 10 kadar iyi ve taş gibi stabil değil fakat artık iyi denmeyecek kadar kötü de değil.

Windows 11 22H2 sürümüne geçilir. :)

Insider sürüm mü kullanıyorsunuz? Ayrıca yapı numaranız nedir?

Eğer 22000.xxx, 22621.xxx veya 22622.xxx ise o zaman sorun sisteminizin Windows 11 ile tam uyumlu olmaması veya farklı bir sorun olabilir. Tabii 22000.xxx yapıları zaten benim gözümde bozuk yapılar, orası ayrı konu. Fakat 25xxx yapılarını kullanıyorsanız bu sorunları yaşamanız normal.

Konuya gelirsek, Windows 11 21H2 sürümüne geçmeyin. Çünkü sorunlu bir sürüm. Fakat Windows 11 22H2 yapı 22621'e geçebilirsiniz. Gerçekten 21H2 sürümünde olan epey bir sorun ve eksik giderilmiş.

Şu anda 22621 yapısında birkaç ufak bug mevcut fakat ciddi bir hata yok. Mesela yeni Görev Yöneticisi'nde performans sekmesine ilk geldiğinizde bazı alt sekmelerde alttaki yazıların bazıları tam çıkmıyor, genişlik sorunu oluyor. İşlemler sekmesine tekrar gelip tekrar performans sekmesine gelince sorun gidiyor.
Bir de bazen tam ekran bir oyun açtığınızda, ekran kartı sürücüsünü güncellediğinizde veya Dwm'nin bir şekilde kapatılmasına neden olan bir işlem yaptığınızda bilgisayarınız masaüstü bilgisayar veya standart bir dizüstü bilgisayar olsa bile Windows cihazınızı tablet olarak algılayabiliyor. Bu olunca görev çubuğu simge aralıkları genişliyor, dosya gezgini'nde compact mod kullanıyor olsanız bile göz ardı ediliyor ve dosya onay kutuları kapalı olsa bile görünüyor. Sorunu çözmek için explorer.exe işlemini yeniden başlatmak gerekiyor.

Onun dışında 22H2 sürümü gerçekten epey stabil. Elbette hala Windows 10 kadar iyi ve taş gibi stabil değil fakat artık iyi denmeyecek kadar kötü de değil.

Windows 11 22H2 sürümüne geçilir. :)

@yusuf6554 abi yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.

Arkadaşlar konuyu açan kişi olarak tekrardan söylüyorum bakın bazı arkadaşların oyun performansı daha da gelişmiş veya da bir şey değişmemiş olabilir. Bazıları mavi ekran hatası almış bazıları almamış olabilir. Lakin şu konuda hemfikir olalımki Windows 11 kesinlikle yarıda kalmış ve stabil çalışmıyan bir işletim sistemi. Microsoft bunu her defasında yapıyor Windows 10 da da aynısını yapmıştı işletim sistemini önce halka açık bitmemiş ve hatalı bir şekilde çıkarırlar ve hataları hızlı çözülsün diye insanları deney faresi olarak kullanırlar. Yani gidip de bende stabil çalıştı, Windows 11 stabil, Windows 11 denenir iyi çalışıyor diyenlere inanıp sakın olaki Windows 11'e ne yükseltin ne de format atın. Dediğim gibi aradan 1-2 yıl rahat geçmesi gerekiyor stabil olabilmesi için. Atıyorum bende de arayüz çok hızlıydı ama oyundaki FPS'imi mahvetti sizde tam terside olabilir bende hiçbir oyunu açmadı GTA 5'i virüs olarak algıladı oyun orijinal olmasına rağmen GTA 5'den önce Social Club'ı virüs olarak algıladı gidip Windows Defender'dan karantinada tek tek her şeyine izin vermek zorunda kaldım. Valorant Vanguard hata verdi ve çalıştırmadı, oynadığım güncel oyunlarda oyun kendi kendine defalarca kapandı. Bunlar karşılaştığım yüzlerce sorundan sadece birkaçı. Bu stabil kullanılabilir diyen arkadaşların kafa yapısını anlamıyorum ne stabil? Stabil ne demek stabil demek bir şeyin kimin kullandığı fark etmeksizin herkeste aynı sonuç vermesidir. Adamlara diyoruz ki bizde böyle böyle değişik hatalar var buna rağmen stabil diye hala dolananlar var arkadaşlar bir şey hakkında kesin bilgi sahibi olmadan lütfen kafa karışıklığı yaratmayın bariz bir şekilde bozuk ve stabil olmayan bir işletim sistemine sen burada stabil dersen yarın bir gün biri bunu görüp format atar ve mağdur olun lütfen bilinçli olalım.

Arkadaşlar konuyu açan kişi olarak tekrardan söylüyorum bakın bazı arkadaşların oyun performansı daha da gelişmiş veya da bir şey değişmemiş olabilir. Bazıları mavi ekran hatası almış bazıları almamış olabilir. Lakin şu konuda hemfikir olalımki Windows 11 kesinlikle yarıda kalmış ve stabil çalışmıyan bir işletim sistemi. Microsoft bunu her defasında yapıyor Windows 10 da da aynısını yapmıştı işletim sistemini önce halka açık bitmemiş ve hatalı bir şekilde çıkarırlar ve hataları hızlı çözülsün diye insanları deney faresi olarak kullanırlar. Yani gidip de bende stabil çalıştı, Windows 11 stabil, Windows 11 denenir iyi çalışıyor diyenlere inanıp sakın olaki Windows 11'e ne yükseltin ne de format atın. Dediğim gibi aradan 1-2 yıl rahat geçmesi gerekiyor stabil olabilmesi için. Atıyorum bende de arayüz çok hızlıydı ama oyundaki FPS'imi mahvetti sizde tam terside olabilir bende hiçbir oyunu açmadı GTA 5'i virüs olarak algıladı oyun orijinal olmasına rağmen GTA 5'den önce Social Club'ı virüs olarak algıladı gidip Windows Defender'dan karantinada tek tek her şeyine izin vermek zorunda kaldım. Valorant Vanguard hata verdi ve çalıştırmadı, oynadığım güncel oyunlarda oyun kendi kendine defalarca kapandı. Bunlar karşılaştığım yüzlerce sorundan sadece birkaçı. Bu stabil kullanılabilir diyen arkadaşların kafa yapısını anlamıyorum ne stabil? Stabil ne demek stabil demek bir şeyin kimin kullandığı fark etmeksizin herkeste aynı sonuç vermesidir. Adamlara diyoruz ki bizde böyle böyle değişik hatalar var buna rağmen stabil diye hala dolananlar var arkadaşlar bir şey hakkında kesin bilgi sahibi olmadan lütfen kafa karışıklığı yaratmayın bariz bir şekilde bozuk ve stabil olmayan bir işletim sistemine sen burada stabil dersen yarın bir gün biri bunu görüp format atar ve mağdur olun lütfen bilinçli olalım.
21H2 sürümü dediğiniz gibi bozuk bir sürüm. Fakat 22H2 sürümü yine bir Windows 10 kadar stabil olmasa da 21H2 sürümüne göre çok daha stabil ve sorunsuz. Ben 22H2 kullanıyorum, bazı ufak hatalar dışında hiç sorun yaşamıyorum.

21H2 sürümünde epey bug ile karşılaştım. Hatta bazı saçma hatalar da vardı. 22H2'de ise bu hataların çoğu gitmiş.

Eğer oyunlar kapanıyorsa en son NVIDIA sürücüsü yerine 512.95 sürücüsünü kurun. 516.59 sürücüsünü yükleyince bende de bazı oyunlar çöküyordu. 512.95 sürücüsü sorunsuz.

Ayrıca Microsoft hesabınız ile Windows Insider programına katılıp Windows Insider ISO sayfasından 22621.1 sürümüne ait ISO dosyası indirip bir de öyle format atmayı deneyin. Ayrıca tüm sürücülerin güncel sürümlerini kurun. Bunu da üreticinin sitesinden indirerek yapın. Ayrıca mümkün olduğunca temel (olmazsa olmaz) yazılımlar ve oynadığınız oyunlar haricinde bir yazılım kurmamaya çalışın. Eğer yine sorunlar oluyorsa o zaman Windows 11'e ve Microsoft'a istediğiniz kadar sövebilirsiniz.

22000 yapısından ben de pek memnun değildim. Sadece yeni arayüz güzeldi. Onun dışında çok sorunluydu. Birçok yerde de Windows 10, hatta Windows 8'den kalma arayüzler vardı. Bu yüzden de 22621.1 yapısı yayınlandığı gibi 22H2 Yapı 22621.1 yapısına geçtim. Sonra ise tertemiz bir format attım. Şu anda birkaç ufak hata dışında gayet memnunum.

Fakat yine de bir Windows 10 kadar sorunsuz değil elbette. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Windows 11 henüz yeni bir işletim sistemi. Bu nedenle hatalar olabiliyor. Eğer Windows 11'de sorunlar yaşıyorsanız direkt Windows 10'a dönmek yerine sorunları Microsoft'a ve yazılım ve donanım üreticilerine bildirin. Bu sayede tüm sorunlar adım adım giderilecektir. Eğer Windows 11'de çok bug var diye Windows 10'a dönerseniz geri bildirim alamayacakları için sorunları çözmeleri daha uzun sürecektir. Bu nedenle ben her zaman yeni bir Windows sürümü çıkacağı zaman onun Beta sürümünü kuruyorum ve sorunları Microsoft'a bildiriyorum. Gerçekten de epey işe yarıyor.

21H2 sürümü dediğiniz gibi bozuk bir sürüm. Fakat 22H2 sürümü yine bir Windows 10 kadar stabil olmasa da 21H2 sürümüne göre çok daha stabil ve sorunsuz. Ben 22H2 kullanıyorum, bazı ufak hatalar dışında hiç sorun yaşamıyorum.

21H2 sürümünde epey bug ile karşılaştım. Hatta bazı saçma hatalar da vardı. 22H2'de ise bu hataların çoğu gitmiş.

Eğer oyunlar kapanıyorsa en son NVIDIA sürücüsü yerine 512.95 sürücüsünü kurun. 516.59 sürücüsünü yükleyince bende de bazı oyunlar çöküyordu. 512.95 sürücüsü sorunsuz.

Ayrıca Microsoft hesabınız ile Windows Insider programına katılıp Windows Insider ISO sayfasından 22621.1 sürümüne ait ISO dosyası indirip bir de öyle format atmayı deneyin. Ayrıca tüm sürücülerin güncel sürümlerini kurun. Bunu da üreticinin sitesinden indirerek yapın. Ayrıca mümkün olduğunca temel (olmazsa olmaz) yazılımlar ve oynadığınız oyunlar haricinde bir yazılım kurmamaya çalışın. Eğer yine sorunlar oluyorsa o zaman Windows 11'e ve Microsoft'a istediğiniz kadar sövebilirsiniz.

22000 yapısından ben de pek memnun değildim. Sadece yeni arayüz güzeldi. Onun dışında çok sorunluydu. Birçok yerde de Windows 10, hatta Windows 8'den kalma arayüzler vardı. Bu yüzden de 22621.1 yapısı yayınlandığı gibi 22H2 yapı 22621.1 yapısına geçtim. Sonra ise tertemiz bir format attım. Şu anda birkaç ufak hata dışında gayet memnunum.

Fakat yine de bir Windows 10 kadar sorunsuz değil elbette. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Windows 11 henüz yeni bir işletim sistemi. Bu nedenle hatalar olabiliyor. Eğer Windows 11'de sorunlar yaşıyorsanız direkt Windows 10'a dönmek yerine sorunları Microsoft'a ve yazılım ve donanım üreticilerine bildirin. Bu sayede tüm sorunlar adım adım giderilecektir. Eğer Windows 11'de çok bug var diye Windows 10'a dönerseniz geri bildirim alamayacakları için sorunları çözmeleri daha uzun sürecektir. Bu nedenle ben her zaman yeni bir Windows sürümü çıkacağı zaman onun beta sürümünü kuruyorum ve sorunları Microsoft'a bildiriyorum. Gerçekten de epey işe yarıyor.

Hocam bende 22H2 kullanıyorum ve en az 5 tane küçük hatayla karşılaştım ve bildirdim 1 hafta sonra gelen toplu güncellemeler ile o sorunlarda gitti örneğin sizin Kaspersky programının hata vermesi gibi @yusuf6554

O sorun bende de çıktı bildirdim ve cozume ulaştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı