Çözüm Windows 11'e geçtikten sonra undervolt stabilitesi bozulması ve çözümü

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CHiBLaST

Kilopat
Daha fazla  
İşlemci
i7-8750H
Merhaba değerli forum üyeleri,

Sizlere yaşadığım bir problemi ve çözümünü söyleyeceğim.
Sorunu yaşadığım bilgisayarın modeli ve işlemcisi: MSI GP63 Leopard 8rf, i7-8750H

Problem: Windows 11'e geçtikten sonra ThrottleStop'ta eski undervolt ayarlarında stabilite bozulması.
Problemi detaylandırırsam Windows 10 kullanırken boşta veya yükte fark etmeksizin stabil 0,155 mvluk undervolt değerimin Windows 11'e geçtikten sonra yükteyken 0,145 mv, boştayken 0,060 mv olması. Bu değerlerin üstünde undervolt yaptığımda bilgisayar çöküyor. Ayrıca MSI laptopların Advanced BIOS'unu bilen bilir, optimized voltage diye bir ayar var ve bu ayar işlemciye otomatik 0,070 mv undervolt uyguluyor. Bu ayar Windows 10 da çalışırken Windows 11'e geçince bozuldu.

Çözümü: Arkadaşlar BIOS'u tekrar yüklemeniz gerekiyor. Benim BIOS'um en güncel sürümdeydi aynı sürümü üstüne yükledim düzeldi. Fakat optimized voltage ayarını ne yapıp edip çalıştıramadım. Ama bilgisayarım 0,155 mvluk undervoltta çökmüyor. Hem boşta hem yükte stabil 0,155. Undervoltlu ve stok TS bench değerlerini atıyorum aradaki performans farkı gayet belirgin.

Undervoltsuz tam güç (77-78 Watt kadar güç çekebiliyor)

UVsiz maks güç.png

Undervoltlu tam güç (Genelde 59-63 Watt arası)

UVli maks güç.png

Undervoltsuz 45 Watt limitinde işlemci hızı (%100 yükte 3.06 GHz)

UVsiz 45w.png

Undervoltlu 45 Watt limitinde işlemci hızı (%100 yükte 3.48 GHz, aynı güçte %13 civarı daha fazla performans)

UVli 45w.png

Hocam zor bir durum. Çözüm bilmiyorum ancak laptop ile ilgili böyle problemleri gördükçe iyi ki her zaman masaüstü sevdalışıymışım diyorum. Kolay gelsin. Umarım çözersiniz.

Hocam zor bir durum. Çözüm bilmiyorum ancak laptop ile ilgili böyle problemleri gördükçe iyi ki her zaman masaüstü sevdalışıymışım diyorum. Kolay gelsin. Umarım çözersiniz.

Hocam sorunun çözümünden zaten bahsettim. Sadece optimized voltage ayarını çalıştıramadım o kadar.

Geri
Yukarı