Windows 11'e ne zaman geçilmeli?

İki hafta kadar önce Windows 10 Home'dan 11 Home'a yükselttim. İlk izlenim olarak arayüz geliştirmesi, sistem sesleri, açılış-kapanış çok hoşuma gitti. Ancak kaldırılan bazı özellikleri görünce üzülmedim değil.
* Doğrudan görev çubuğuna bir kısayol ya da klasör sabitleme,
* Klasörden, arşivden, tarayıcıdan bir dosyayı çekip masaüstüne atma (en sağ alta götürüp masaüstüne direkt geçiş vasıtasıyla),
* Görev çubuğunun boyutunu küçültme. Şu an için kayıt defteri eklemesi ile yapılabiliyor ama sonuç pek hoş değil...
* Sağ tık menüsündeki seçeneklerin bir çoğunun "diğer seçenekler" diye bir bölüme taşınması. Yine kayıt defteri ile düzeltilebiliyor ama isteğe bağlı olması gerekiyor idi.
Yukarıdakiler hayatî özellikler değil evet, ama benim işimi gerçekten kolaylaştıran şeylerdendi. İnşâAllah tez vakitte geri getirirler. Onun dışında herhangi bir oyun ve uygulamada sorun çıkmadı. Dahası, laptopım bi' tık hızlandı sanki. Açılışı ve saire. Ama bunları -kaldırılan özellikleri- önceden görebilsem 11'e geçer miydim, sanırım hayır. Şu an için işime yarayan ek bir özellik göremedim. Hatta "Android için Windows alt sistemi" adlı özellik için de Windows 11 Pro gerekiyormuş, yeni öğrendim...

Sonuç: Sürprizbozan'daki özellikler sizin için önemliyse geçmeyin, bekleyin. Aynı arayüzü birkaç tweak ile Windows 10'a uygulayabilirsiniz. Yazdıkça "madem öyle, ben neden geçtim ki" diyorum nedense... Yine de laptop hızlandı gibi. Memnunum herhalde 👌

Windows 11'e tavsiye edilen zaman sürüm 22H2 çıktıktan sonra. Çünkü RTM sürümde yaşanan bir çok sorun düzelmiş oluyor. Yine de erken deneyimlemek istiyorsanız şimdi de geçebilirsiniz.

Hocam Microsoft, Windows 10'u öldürmeye başladı. 10 22H2 Release Preview'de neredeyse hiçbir şey değişmemiş.
Zaten gerek yok ki. Bu uzucu bir şey, kabul ediyorum ancak Windows 10 oturmuş bir işletim sistemi. Hatta o kadar oturmuş ki Microsoft bile Windows 11'in temelini Windows 10'dan almış. Windows 11'i arayüzsel yenilik ekleyip sunup, halkın onune surduler. Kaldı ki Steam donanım anketleri de bu makyajlamayı da halkın benimsemeyip, Windows 10'da kalan kullanıcılardan gosteriyor bize.

Windows 11'in bu kadar az sorun çıkarmasının sebebi de (buglar hariç) Windows 10'la çok benzer olmaları zaten.

Şahsen Windows 12 de devrimsel yenilikler ile çıkmazsa geçmeyi dusunmuyorum. Android uygulama desteği, DirectStorage gibi yenilikler Windows 10 ile gelecekti. Son dakika masadan Windows 11 kararı çıkmış gibi gozukuyor ki kâr amaçlı bir karardı. O da tutmadı. Hemen de ekip kurdular Windows 12 için zaten.

Windows 11, Windows 10 çıktığından berri beklenen bir sürüm, her gün Community'de "Windows 11 ne zaman çıkıyor, Windows 11 gelecek mi?" diye sorular var. Windows 11, "Windows 10'un makyajlanmış hali", "Windows 10X'in başka bir isimle geri dönüşü" ya da kendi başına farklı bir işletim sistemi olarak yorumlanabilir. Yine geliştirici sürüm (IS Derlemesi 25174.1000) yapısında ve RTM sürümlerinde NT 10.0 olarak geçiyor. Bu Windows 11'in Windows 10'un bir sürümü olduğunu gösterebilir. Masadan Windows 11 kararının çıkma nedenleri, Microsoft'un yeni Windows çıkarma denemeleri, Windows 10'un temel desteğini son bulması; uzun süre destek te kalması, beğeni gören Windows Core OS ve Windows 10X'te ki özellikler diye sayılabilir.

Hocam Microsoft, Windows 10'u öldürmeye başladı. 10 22H2 Release Preview'de neredeyse hiçbir şey değişmemiş.

Microsoft, Windows 10 için olması gerekeni yapıyor. Yani neden Windows 10'a yeni özellikler getirip Windows 11'e geçişleri yavaşlatsın ki, böyle bir şey yapmak anlamsız ve Windows 11'e geçişi zora sokabilir. Zaten sistemlerin yarısından fazlası gereklilikleri ya karşılamıyor ya da istenenler kapalı, Bir de Windows 10'a yeni özelliklerin eklenmesi Windows 11'de ki kullanıcıların Windows 10'a kaymasına neden olabilir. Microsoft, Windows 11'e Windows 10'dan daha fazla özen gösteriyor ki Windows 11 bizim dikkatimizi çeksin ve biz Windows 11 geçelim diye. Microsoft gibi şirketlerin zaten hepsi (hatalı bir sürüm olmadığı sürece) kullanıcıların yeni bir sürümü kullanmasını ister.

20H1'den sonra gelen Windows 10 özellik isimli güncellemeler, Windows 10'a aylık gelen toplu güncelleme özelliğini taşır ve yapı numarasını yükseltmeye odaklanır.

Windows 11, Windows 10 çıktığından berri beklenen bir sürüm, her gün Community'de "Windows 11 ne zaman çıkıyor, Windows 11 gelecek mi?" diye sorular var. Windows 11, "Windows 10'un makyajlanmış hali", "Windows 10X'in başka bir isimle geri dönüşü" ya da kendi başına farklı bir işletim sistemi olarak yorumlanabilir. Yine geliştirici sürüm (ıs derlemesi 25174.1000) yapısında ve RTM sürümlerinde NT 10.0 olarak geçiyor. Bu Windows 11'in Windows 10'un bir sürümü olduğunu gösterebilir. Masadan Windows 11 kararının çıkma nedenleri, Microsoft'un yeni Windows çıkarma denemeleri, Windows 10'un temel desteğini son bulması; uzun süre destek te kalması, beğeni gören Windows Core OS ve Windows 10X'te ki özellikler diye sayılabilir.

Microsoft, Windows 10 için olması gerekeni yapıyor. Yani neden Windows 10'a yeni özellikler getirip Windows 11'e geçişleri yavaşlatsın ki, böyle bir şey yapmak anlamsız ve Windows 11'e geçişi zora sokabilir. Zaten sistemlerin yarısından fazlası gereklilikleri ya karşılamıyor ya da istenenler kapalı, bir de Windows 10'a yeni özelliklerin eklenmesi Windows 11'de ki kullanıcıların Windows 10'a kaymasına neden olabilir? Microsoft, Windows 11'e Windows 10'dan daha fazla özen gösteriyor ki Windows 11 bizim dikkatimizi çeksin ve biz Windows 11 geçelim diye. Microsoft gibi şirketlerin zaten hepsi (hatalı bir sürüm olmadığı sürece) kullanıcıların yeni bir sürümü kullanmasını ister.

20H1'den sonra gelen Windows 10 özellik isimli güncellemeler, Windows 10'a aylık gelen toplu güncelleme özelliğini taşır ve yapı numarasını yükseltmeye odaklanır.

Ben Microsoft'un o hamlesine değil de, Windows 10'u sevmediğim için 11 kullanıyorum sırf. Hemde tasarımını daha çok seviyorum desem yalan olmaz.

Ben Microsoft'un o hamlesine değil de, Windows 10'u sevmediğim için 11 kullanıyorum sırf. Hemde tasarımını daha çok seviyorum desem yalan olmaz.

Bende Windows 11'i daha modern ve daha tutarlı tasarımı (örneğin: Yeni Media Player, yeniden tasarlanan paint, yeniden tasarlanan not defteri ve yeniden tasarlanan ayarlar uygulaması) olduğundan dolayı ve bilgisayarlarımın hepsi tamamen Windows 11 desteklediğinden dolayı Windows 11 kullanıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı