Windows 11'i beğendiniz mi?

Microsoft yavaş yavaş UWP'nin sonunu getiriyor. Eğer UWP Dosya Gezgini ve UWP Edge gelmez ise Windows artık kullanılamaz.
UWP ne kadar modern bir platform olsa da büyük çaplı programların UWP'ye asla geçeceğini sanmıyorum. Çünkü UWP'de yetki kısıtlamaları mevcut. Eğer yazılacak olan uygulama bazı özel yetkiler istiyorsa UWP'ye geçirmek zorlaşabiliyor. Mesela tamamen UWP tabanlı bir uygulamaya sağ tıklayıp "Daha fazla" seçeneğine tıklayınca "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği çıkmıyor. Fakat Microsoft Store'dan indirilmiş veya normal olarak kurulmuş bir masaüstü uygulamasına sağ tıklayıp "Daha fazla" seçeneğine tıklayınca "Yönetici olarak çalıştır" diye bir seçenek çıkıyor.

Ayrıca UWP sadece Windows 10 ve 11'de destekleniyor. Windows 7/8/8.1'de UWP'nin hiç desteklenmemesini geçtim Windows Server 2016/2019/2022'de Microsoft Store gelmiyor, uygulamaların Sideloading ile kurulması gerekiyor.

Bunun dışında yavaş yavaş modern uygulamalar için UWP gereksinimi de oldukça azalıyor. Gün geçtikçe masaüstü uygulamalarına da modern komponentler geliyor. Microsoft'un bununla ilgili en büyük kütüphane projesi ise Project Reunion olarak geçiyor. Bu kütüphane ile modern masaüstü uygulamaları yapılabiliyor. Şu an için henüz 0.8 sürümünde fakat ileride 1.0 sürümü de çıkacak.

Yani uzun lafın kısası UWP, hiçbir şekilde geleceğin uygulama sektörünü tamamen ele geçiremeyecek.

Son düzenleme:
Şu ana kadar ki en iyi Windows. ISO dosyası sızdığı gün Recep Baltaş canlı yayın yaptığı esnada ISO dosyasını indirip tüm sistemlerime kurdum ana makinem dahil. Tek kelime ile muhteşem ama tam sürümde bayağı bir değişiklik olacak orası kesin geçmiş sürümlerde olduğu gibi.
Ancak tek sevmediğim bu konu var sevgili ms, şu denetim masasını kaldırın artık yahu bir sistem de iki tane ayarlar var biri normal ayarlar biri de Denetim Masası böyle saçma şey mi var :D bir de karanlık moda alınca hala karanlık gözükmeyen yerler var onların düzeltilmesi gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı