Windows 11'in Windows 10'a göre çok daha özensiz olması

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. 3 gün önce sistemime SanDisk Ultra 3D SATA 500 GB SSD taktım. Ondan sonra ise bir süredir kullanmadığım ve bilgisayarda alan olmadığı için harici diskime attığım Windows 10 Pro 21H2 x64 yüklü sanal makinemi SanDisk Ultra 3D SSD'ye attım. Sonra ise sanal makineyi çalıştırıp en son güncellemeleri yükledim. Zaten makineyi açar açmaz yine "Windows 11'e yükseltin" ekranı çıktı. Ben de "Windows 10'da kal" dedim ve Windows 10'u açtım. Sonra ise güncellemeleri yaptım ve Windows 10'da vakit geçirdim. Bunun sonucunda ise Windows 11'in nasıl bir özensizliğe kurban gittiğini gördüm.

İlk olarak Windows 10'da görev çubuğuna küçültülmüş bir uygulamanın üstüne geldiğinizde uygulamanın ön izlemesi bir animasyon ile geliyor. Windows 11'de ise çat diye ekrana geliyor. Yani animasyon falan yok.

İkinci sinir bozucu nokta ise Windows 10'da tarih ve saatin olduğu kısma tıklayınca açılan pencerede saat, dakika ve saniyeyi görebiliyorduk;
1 - tarih ve saat - windows 10.png

Fakat Windows 11'de bu kaldırıldı;
1 - tarih ve saat - windows 11.png

Üçüncü nokta ise Windows 10'da yer alan birçok görev çubuğu özelliğinin Windows 11'de olmaması. Windows 10'da görev çubuğunda program ikonlarının yanında program başlıklarının da yazmasını sağlayabiliyorduk;
2 - görev çubuğu program isimleri - windows 10.png

Bununla birlikte görev çubuğunu ekranın sol, sağ ve üst taraflarına da koyabiliyorduk. Üstelik bunu yapınca tüm Windows animasyonları da görev çubuğunun olduğu konuma göre kendini ayarlıyordu. Bir de Windows 10'da görev çubuğu simgelerini küçük yapabiliyorduk ve Windows 95/98/2000/XP/Vista görev çubuğu ile aynı boyutlarda olmasını sağlayabiliyorduk.
Windows 11'de ise bahsettiğim bu görev çubuğu özelliklerinin hepsi kaldırıldı. Görev çubuğu sadece altta yer alabiliyor, uygulama başlıkları gösterilemiyor, görev çubuğu simgeleri küçük yapılamıyor. Görev çubuğu animasyonları ise sadece görev çubuğunun altta yer aldığı durum baz alınarak yapılmış. Görev çubuğunu kayıt defteri ayarları ile üste alsanız bile tıkladığınız menüler yine alttan çıkıyor.

Dördüncü olarak Windows 10'da görev çubuğunda sürükle bırak yer alırken Windows 11'de bu özellik yok. Birçok insan da bundan çokça şikayet ediyor. Windows 11 22H2 güncellemesi ile elbette Windows 11'e de sürükle bırak gelecek. Fakat Microsoft, madem ilk sürümün (21H2) bu kadar tamamlanmamış bir halde olduğunu biliyorsun, peki buna rağmen niye piyasaya sürmekte ısrar ediyorsun ve 2022 yılının (bu yıl) ortalarına veya sonuna ertelemiyorsun?

Ek olarak Windows 11'de yuvarlak köşeler ağırlıklı olarak kullanılmış. Bence bu Windows 10'daki sivri köşeli tasarıma göre daha hoş görünüyor. Fakat Windows 11'de Windows 10'daki Başlat menüsünün Windows 11 tasarım dili ile güncellenmiş hali kullanılsaydı bence daha iyi olurdu. Çünkü Windows 11'deki Başlat menüsü ilk başta çekici gelse de şu an baktığımda Windows 10'un Başlat menüsünün nispeten eski bir tasarım diline rağmen daha iyi olduğunu görüyorum. Bir de Windows 11'in tasarım diline sahip olsaydı Windows 11'de yer alan Başlat menüsünden çok daha güzel olurdu. Tabii ki bu benim görüşüm. Sizin düşünceniz farklı olabilir.

Windows 11 ile gelen yeni arayüz çoğunlukla bir ek katman olarak eklenmiş. Bu ek katmanı kayıt defteri ayarı ile kapatınca sistem tamamen Windows 10 görünümüne dönüyor. Fakat Başlat menüsü çalışmıyor. Fakat ExplorerPatcher isimli bir araç ile Windows 11'in görünümü tamamen Windows 10 görünümüne çevrilebiliyor. Üstelik Başlat menüsü de Windows 10'daki Başlat menüsü ile değiştirilebiliyor.

Yani Windows 11 aslında en erken 2022'nin ortalarında çıkması gereken fakat sırf donanım üreticileri baskı kurduğu için tamamlanmadan çıkan bir Windows sürümü oldu. Microsoft keşke Windows 11'in Insider testini en azından 2022'nin ortalarına kadar devam ettirseydi ve sonra piyasaya sürseydi demeden duramıyorum.

Sizce de Windows 11 özensiz bir işletim sistemi değil mi? Sizce de Windows 11'in bu yıla ertelenmesi gerekmiyor mu? Ayrıca konu hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

Merhaba arkadaşlar. 3 gün önce sistemime SanDisk Ultra 3D SATA 500 GB SSD taktım. Ondan sonra ise bir süredir kullanmadığım ve bilgisayarda alan olmadığı için harici diskime attığım Windows 10 Pro 21H2 x64 yüklü sanal makinemi SanDisk Ultra 3D SSD'ye attım. Sonra ise sanal makineyi çalıştırıp en son güncellemeleri yükledim. Zaten makineyi açar açmaz yine "Windows 11'e yükseltin" ekranı çıktı. Ben de "Windows 10'da kal" dedim ve Windows 10'u açtım. Sonra ise güncellemeleri yaptım ve Windows 10'da vakit geçirdim. Bunun sonucunda ise Windows 11'in nasıl bir özensizliğe kurban gittiğini gördüm.

İlk olarak Windows 10'da görev çubuğuna küçültülmüş bir uygulamanın üstüne geldiğinizde uygulamanın ön izlemesi bir animasyon ile geliyor. Windows 11'de ise çat diye ekrana geliyor. Yani animasyon falan yok.

İkinci sinir bozucu nokta ise Windows 10'da tarih ve saatin olduğu kısma tıklayınca açılan pencerede saat, dakika ve saniyeyi görebiliyorduk;
Eki Görüntüle 1382976

Fakat Windows 11'de bu kaldırıldı;
Eki Görüntüle 1382978

Üçüncü nokta ise Windows 10'da yer alan birçok görev çubuğu özelliğinin Windows 11'de olmaması. Windows 10'da görev çubuğunda program ikonlarının yanında program başlıklarının da yazmasını sağlayabiliyorduk;
Eki Görüntüle 1382983
Bununla birlikte görev çubuğunu ekranın sol, sağ ve üst taraflarına da koyabiliyorduk. Üstelik bunu yapınca tüm Windows animasyonları da görev çubuğunun olduğu konuma göre kendini ayarlıyordu. Bir de Windows 10'da görev çubuğu simgelerini küçük yapabiliyorduk ve Windows 95/98/2000/XP/Vista görev çubuğu ile aynı boyutlarda olmasını sağlayabiliyorduk.
Windows 11'de ise bahsettiğim bu görev çubuğu özelliklerinin hepsi kaldırıldı. Görev çubuğu sadece altta yer alabiliyor, uygulama başlıkları gösterilemiyor, görev çubuğu simgeleri küçük yapılamıyor. Görev çubuğu animasyonları ise sadece görev çubuğunun altta yer aldığı durum baz alınarak yapılmış. Görev çubuğunu kayıt defteri ayarları ile üste alsanız bile tıkladığınız menüler yine alttan çıkıyor.

Dördüncü olarak Windows 10'da görev çubuğunda sürükle bırak yer alırken Windows 11'de bu özellik yok. Birçok insan da bundan çokça şikayet ediyor. Windows 11 22H2 güncellemesi ile elbette Windows 11'e de sürükle bırak gelecek. Fakat Microsoft, madem ilk sürümün (21H2) bu kadar tamamlanmamış bir halde olduğunu biliyorsun, peki buna rağmen niye piyasaya sürmekte ısrar ediyorsun ve 2022 yılının (bu yıl) ortalarına veya sonuna ertelemiyorsun?

Ek olarak Windows 11'de yuvarlak köşeler ağırlıklı olarak kullanılmış. Bence bu Windows 10'daki sivri köşeli tasarıma göre daha hoş görünüyor. Fakat Windows 11'de Windows 10'daki Başlat menüsünün Windows 11 tasarım dili ile güncellenmiş hali kullanılsaydı bence daha iyi olurdu. Çünkü Windows 11'deki Başlat menüsü ilk başta çekici gelse de şu an baktığımda Windows 10'un Başlat menüsünün nispeten eski bir tasarım diline rağmen daha iyi olduğunu görüyorum. Bir de Windows 11'in tasarım diline sahip olsaydı Windows 11'de yer alan Başlat menüsünden çok daha güzel olurdu. Tabii ki bu benim görüşüm. Sizin düşünceniz farklı olabilir.

Windows 11 ile gelen yeni arayüz çoğunlukla bir ek katman olarak eklenmiş. Bu ek katmanı kayıt defteri ayarı ile kapatınca sistem tamamen Windows 10 görünümüne dönüyor. Fakat Başlat menüsü çalışmıyor. Fakat ExplorerPatcher isimli bir araç ile Windows 11'in görünümü tamamen Windows 10 görünümüne çevrilebiliyor. Üstelik Başlat menüsü de Windows 10'daki Başlat menüsü ile değiştirilebiliyor.

Yani Windows 11 aslında en erken 2022'nin ortalarında çıkması gereken fakat sırf donanım üreticileri baskı kurduğu için tamamlanmadan çıkan bir Windows sürümü oldu. Microsoft keşke Windows 11'in Insider testini en azından 2022'nin ortalarına kadar devam ettirseydi ve sonra piyasaya sürseydi demeden duramıyorum.

Sizce de Windows 11 özensiz bir işletim sistemi değil mi? Sizce de Windows 11'in bu yıla ertelenmesi gerekmiyor mu? Ayrıca konu hakkındaki yorumlarınız nelerdir?
Yazının bir kısmını okudum şunları söyleyebilirim W10 kaç senelik bir sistem herşeyi oturmuş herhangi bir problemi olmayan bir sürüm. W11 daha yeni sayılır ve şuan hala gelişmekte olan bir sürüm. İlerleyen zamanlarda eksikleri gidererek gayet iyi bir hale geleceğiniz düşünüyorum.

Düşündüklerimin neredeyse aynısını düşünmüşsünüz hocam. Başlat menüsünü ben de hiç sevmiyorum. Windows 10'daki menü kullanılsa ve kutucuklara yuvarlatılmış köşeler ekleseler çok daha güzel olurdu.

Intel 12.nesilin E ve P çekirdekleri Windows 11 de daha iyi çalıştıklarını duydum, her ne kadar Windows 10 güzel olsa da, PC'nin işlemcisini yükseltince Windows 11'e geçeceğiz gibi duruyor.

Intel 12. nesil işlemcilerin içinde yer alan Efficiency (verimlilik) ve Performance (performans) çekirdeklerinin Windows 11'de daha iyi çalıştıklarını duydum. Her ne kadar Windows 10 güzel olsa da PC'nin işlemcisini yükseltince Windows 11'e geçeceğiz gibi duruyor.
Bu da yine Microsoft'un suçu. Microsoft, Windows 11 ile bu özelliği getirirken Windows 10'a da mümkün ise bir yama ile, mümkün değilse Vibranium geliştirme dalını baz alan yeni bir büyük güncelleme ile bu özelliği Windows 10'a da getirebilirdi. Mesela 19041 yapısı Windows 10 20H1 (Vibranium) tabanının baz RTM yapısı. Fakat yine Vibranium dalında yer alan 19100 yapısı mevcut. Bu yapı Windows 10 Team Edition sürümüne özel ve Team Edition için deneysel özellik testleri için kullanılıyor. Bence Microsoft aynı şeyi normal Windows 10 için de yapabilirdi ve Vibranium dalını baz alan yeni bir ana yapı getirerek 12. nesil işlemciler ile tam uyumluluk sağlayabilirdi. Buna Thread Director özellik desteği de dahil. Ancak para makinesi para saydığı için bu yapılmıyor.
Yazının bir kısmını okudum ve şunları söyleyebilirim. Windows 10 kaç senelik, her şeyi oturmuş ve herhangi bir problemi olmayan bir Windows sürümü. Windows 11 ise daha yeni sayılır ve şu anda hala gelişmekte olan bir sürüm. İlerleyen zamanlarda eksikleri giderilerek gayet iyi bir hale geleceğini düşünüyorum.
Dediğiniz doğru. Windows 10 ilk olarak 2015'te çıktı. O günden bugüne bir sürü özellik güncellemesi ve hata düzeltmesi aldı. Bugünkü durumu ise gerçekten çok güzel. Elbette Linux dağıtımları kadar hafif ve hızlı değil, o yüzden SSD ve en az 4 GB RAM şart. Fakat gayet güzel bir hale geldi. Bugün artık Windows 10 üçüncü XP (veya ikinci Windows 7) oldu. İkinci XP ise Windows 7 idi. O da aynı XP gibi inanılmaz tuttu ve uzun süre kullanıldı. Şimdi ise Windows 10 yeni XP oldu.

Ancak Microsoft da Windows 11'i geçen yılın sonunda piyasaya sürmek yerine en az 1 yıl daha Insider programında test edebilirdi. Mesela Windows 10'un ilk Insider testi 2014'ün Ekim ayında başladı. 2015'in Temmuz ayına kadar da Insider testi devam etti ve sonra Windows 10 çıktı. Yani 9 aylık bir Insider test sürecinden geçti. Bazı eksikleri olsa da oldukça iyi bir çıkış yaptı. Eksikleri de 1511 sürümü ile büyük oranda azaldı ve 1607 sürümü ile tamamen giderildi.
Windows 11'in Insider testi ise 28 Haziran 2021'de başladı. Sonra ise 5 Ekim 2021'de Windows 11 çıktı. Yani sadece 3 ay + 1 hafta (toplam 99 gün) Insider programında test edildi. Bu süre ise Windows 10'un Insider test süresinden neredeyse 3 kat daha kısa! Microsoft, Windows 11'i yeni donanımlar ile birlikte bitmeden piyasaya sürmüştür, açık ve net.

Demek ki Microsoft'un bir iyi bir kötü Windows sürümü yaptığı teorisi doğruymuş. Söze şöyle açıklamak istiyorum;
  1. Windows 98, iyi.
  2. Windows Me, kötü.
  3. Windows XP, iyi.
  4. Windows Vista, kötü.
  5. Windows 7, iyi.
  6. Windows 8/8.1, kötü.
  7. Windows 10, iyi.
  8. Windows 11, kötü.
Yani Windows 98'den beri son kullanıcılar için çıkan Windows sürümlerinde "Bir iyi, bir kötü sürüm" yolu izlenmiş. Bunu görebiliyoruz. İleride Windows 12 de geliştirilmeye başlanırsa umarım iyi bir Windows sürümü olur. Yoksa bu yol bozulmuş olacak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı