Windows 15-20 saniyeliğine donuyor

Deniz Utku

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarım yaklaşık 3 senedir sürekli olarak Windows kullanırken 15-20 saniyeliğine donduktan sonra düzeliyor ve bu sorun her 5 dakikada bir tekrarlanıyor. Ve oyun oynarken hiç böyle bir sorunla karşılaşmıyorum.

Bu sorun yaşandığından beri işlemcimi, anakartımı ve ekran kartımı değiştirdim. Ancak sorun hiçbir şekilde düzelmedi. Defalarca format attım, bilgisayarın içini temizledim, işlemcinin termal macununu yeniledim ancak hiçbiri çözüm olamadı.

Yani buradan anlıyorum ki sorun ya RAM'de,ya diskte,ya da güç kaynağında.

Sizden istediğim bu sorunu çözmemde bana yardımcı olmanız ve sorunun tam olarak hangi parçada olduğunu öğrenmemi sağlamanız.

Yardımlarınızı bekliyorum.

İşlemci: AMD FX 8320 8 Çekirdek 3.20 GHz
Ekran Kartı: AMD RX 570
RAM: 2X4 8 GB RAM
Anakart: AMD 970A-G43
SSD: Kingston 60GB V300 Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma 450MB / Yazma 450MB)
HDD: 2 TB

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle HDD'de olduğunu düşünüyorum. Ram'dede olabilir. Ram'de olup olmadığını sizin sistemde bulmak kolay, önce birini çıkartın. Sorun çözülmezse diğerini çıkartın. O da olmazsa Ram slotlarını çaprazlama olarak tekrar bu işlemi deneyin. Bunun sonucunda problem giderilemediyse RAM'de problem yok demektir. HDD için ise, çeşitli harddisk tarayıcılara başvurabilirsiniz. SSD'de HDD kadar suçlu olabilir.

Büyük ihtimalle HDD'de olduğunu düşünüyorum. Ram'dede olabilir. Ram'de olup olmadığını sizin sistemde bulmak kolay, önce birini çıkartın. Sorun çözülmezse diğerini çıkartın. O da olmazsa Ram slotlarını çaprazlama olarak tekrar bu işlemi deneyin. Bunun sonucunda problem giderilemediyse RAM'de problem yok demektir. HDD için ise, çeşitli harddisk tarayıcılara başvurabilirsiniz. SSD'de HDD kadar suçlu olabilir.
Dediklerinizi aynen yaptım ve sorun büyük ihtimal Ram'lerde. Peki Ram'leri düzeltebileceğim bir yol var mı yoksa yeni Ram almak şart mı ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı