Çözüldü Windows 3.1'e nasıl Türkçe klavye desteği eklenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

The User 0

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP Laptop 15-da1083nt
Intel Core i5-8265U @ 1.60GHz
Intel UHD Graphics 620
NVidia GeForce MX130
WD NVMe 480GB
A-Data 8GB CL17 2400MHz
HP 22es 1080p 60Hz
HyperX PulseFire Raid
Meslek
Öğrenci
Öncelikle "Yahu ne işin var Windows 3.1 ile arkadaş?" diyeceğinizi tahmin ettiğim için şimdiden söyleyeyim, geçen gün internette gezerken eski Windows'lar ile alakalı bir video gördüm ve sadece denemek istedim. Dosbox üzerine Windows 3.1 kurdum. Peki ben buna nasıl Türkçe klavye desteği ekleyebilirim? Denetim masasında Türkçe yok maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Windows'da nasıl yapılıyor bilmiyorum fakat FreeDos'da AUTOEXEC.BAT dosyasına şu komutları ekleyerek yapıyorum:

display con=(ega,,1)
mode con codepage prepare=((857) \DOS\ega.cpx) > NUL
mode con codepage select=857 > NUL
keyb tr,,\DOS\KEYBRD2.SYS

\DOS ile başlayanlar yol ifadesi kendi yoluna göre değiştirebilirsin.

Eğer Windows'da çalışmıyorsa sende bulunmayan ya da eski olduğu için farklı parametre yapısına sahip olup çalışmayan bir komut varsa FreeDos'un sitesinden indirip deneyebilirsin.
FreeDOS'ta zaten Türkçe klavye desteği var ama ben şu anda FreeDOS üzerinden değil, DOSBox üzerinden işlem yapıyorum. Ayrıca DOSBox da Türkçe karakter destekliyor fakat sadece Windows 3.1 desteklemiyor. Windows 3.1 ayrı işletim sistemi değil, DOS sistemler için arayüz sadece. MS-DOS yok yani. Bende normal terminal Türkçe karakterleri destekliyor ama grafik arayüz desteklemiyor. Sorunum bu.
Düzenleme: Şimdi indirdiğim siteye bir daha baktım, en aşağıda Türkçe varmış. Onu indiriyorum şimdi. Olursa linki paylaşıp çözüm olarak işaretlerim.
Buradan Türkçe indirip kurunca düzeldi: Windows 3.0 / 3.1 3.1
Windows'da nasıl yapılıyor bilmiyorum fakat FreeDos'da AUTOEXEC.BAT dosyasına şu komutları ekleyerek yapıyorum:

display con=(ega,,1)

Eğer Windows'da çalışmıyorsa sende bulunmayan ya da eski olduğu için farklı parametre yapısına sahip olup çalışmayan bir komut varsa FreeDos'un sitesinden indirip deneyebilirsin.

display con=(ega,,1)

FreeDOS'ta zaten Türkçe klavye desteği var ama ben şu anda FreeDOS üzerinden değil, DOSBox üzerinden işlem yapıyorum. Ayrıca DOSBox da Türkçe karakter destekliyor fakat sadece Windows 3.1 desteklemiyor. Windows 3.1 ayrı işletim sistemi değil, DOS sistemler için arayüz sadece. MS-DOS yok yani. Bende normal terminal Türkçe karakterleri destekliyor ama grafik arayüz desteklemiyor. Sorunum bu.
Düzenleme: Şimdi indirdiğim siteye bir daha baktım, en aşağıda Türkçe varmış. Onu indiriyorum şimdi. Olursa linki paylaşıp çözüm olarak işaretlerim.
Buradan Türkçe indirip kurunca düzeldi: Windows 3.0 / 3.1 3.1

Son düzenleme:
Çözüm
Öncelikle "yahu ne işin var Windows 3.1 ile arkadaş?" diyeceğinizi tahmin ettiğim için şimdiden söyleyeyim, geçen gün internette gezerken eski Windows'lar ile alakalı bir video gördüm ve sadece denemek istedim. Dosbox üzerine Windows 3.1 kurdum. Peki ben buna nasıl Türkçe klavye desteği ekleyebilirim? Denetim masasında Türkçe yok maalesef.

Win 95 de bile Türkçe F geldi :D

Yeni konular

Geri
Yukarı