Windows 7/8.1 USB bellekten kurma soruları

Makaleler
13
Arkadaşlar işletim sistemi yüklemede kafam çok karışık. Şöyle öncelikle DVD'den windows 7 format ve kurma yapabiliyorum. Fakat USB bellekte kafamda soru işaretleri var. Bunları madde halinde sorup sizden cevap bakliyorum. Şimdiden teşekkürler.
  1. İşletim sistemini (windows7/8) USB belleğe yüklerken kaç GB USB bellek olmalıdır?
  2. USB 3.0 mı yoksa USB 2.0 mı kullanmalıyım? Benim anakartım 3.0 desteklemiyor.
  3. Sistemim şu şekilde; anakart Asus P5G41TMLX. İşlemci İntel Pentıum Dual Core E5500. Sizce bu sistem USB bellekten windows7/8 kurmayı kabul eder mi?
  4. DVD'de var olan windows 7/8 dosyalarını nasıl USB belleğe atabilirim?
  5. ISO dosyası nedir?
  6. İmaj dosyası nedir?
  7. USB bellek içerisinde başka programlar ve dosyalar olup bunlarla beraber aynı USB belleğe windows 7/8 dosyalarını atarsam sorun olur mu? Yoksa bütün dosyaları silip sadece windows dosyalarını mı yüklemek zorundayım?

Son düzenleme:
Benimde işlemcim intel pentium ama win 8 i kurucam bugün allahın izniyle :D (iman power) :D Neyse bi konu var win 8 intel pentimyum işlemciyi canlandırıyor diye yani bi'şey olmaz merak etme. Bi'de Technopat'ın usb'ye iso yazma videosu vardı kardeşim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
ImgBurn gibi programlarla Windows CD'sini ISO kalıbına dönüştürebilir daha sonra "Windows 7 USB/DVD Download Tool" ile bu ISO dosyasını USB belleğe aktarabilirsin. İşlem tamamlandıktan sonra BIOS'dan boot Menu'den USB bellegini ilk sıraya alıp bilgisayarını yeniden başlatarak yada USB belleğin içine girip Setup.exe'yi çalıştırarak yüklemeye başlayabilirsin.
USB bellek en az 4 GB olmalı.

Önümüzdeki ay iki tane USB bellek alacağım. O zaman deneyeceğim. Şuan bir tane USB var ama içinde program olduğu için kullanamıyorum. Mesela bende windows 7 DVD'si var. Şimdi bu DVD'deki dosyaları nasıl ISO'ya dönüştüreceğim?
Ekran Alıntısı.JPG

ImgBurn programını kurup "Create image file from disk" seçeneğini seçip gerekli ayarlamaları yaparak, Windows CD'sini ISO kalıbına dönüştürebilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. 4gb yeterlidir.
2. Fark etmez. İstersen usb 1.0 bile kullanabilirsin.
3. Evet kabul eder.
4. Önce Windows 7 usb DVD download tool adlı programı indir. Daha sonra iso dosyası seçim yerinde DVD de olan kurulum dosyasını seç.
5. ISO, bir CD ya da DVD üzerinde bulunan tüm bilgilerin tıpatıp saklanabildiği, açılışta başlatma özelliklerinin (bootable) korunabildiği bir arşiv biçimidir.
6. Bir nevi yedekleme işlemidir. Farklı platformalar arasındaki veri yedeklemesi dyebiliriz.
7. Silmen gerekir. Zaten Windows 7 usb DVD download tool, yüklemeyi yaparken sizi uyarır. Usb bellekteki herşey silinecektir diye.

Şunu da belirtmekte fayda var. Kurulumu yaparken bir kere bilgisayara reset atar. O reset sırasında flash diski çıkarmanız gerek yada boot sırasında HDD'ye öncelik vermeniz gerek. Yoksa tekrar usb den boot olacağı için tekrar format atma işlemi başlar. Eğer çıkarmayı unutursanız, ekran üzerinden bilgisayarı yeniden başlat deyip, bu sırada usb belleği çıkarabilirsiniz.

1. En az 8 GB USB bellek olmalıdır. Bazı 4 GB bellekler yetmiyor maalesef. Yeterse 4 GB da olur.
  2. USB 3.0 desteği yoksa 2.0 kullanacaksın.
  3. Kabul eder, hatta 64 bit bile kurabilirsin.
  4. DVD'nin Ashampoo gibi programlarla imajını alırsın ki hiç tavsiye etmiyorum. Doğrudan buradan indir.
  5. ISO bir diskin kalıp dosyasıdır. İlla disk olmasına da gerek yok. Disk olmadan da ISO oluşturabilirsin.
  6. İmaj ise örneğin; bir DVD'nin olduğu gibi sabit diskte saklanmasıdır. DVD veya herhangi bir şeyin imajını alırsın, saklarsın.
  7. Tüm dosyaları silmen gerek.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı