Windows 7 Check Disk yapamıyor...

Ender Çabuker

Kilopat
Merhabalar,

Kod:
Cannot open volume for direct access. Autochk cannot run due to an error caused by a recently installed software package.
Disk check error 766f6c756d652e63 3f1

Son zamanlarda pek çok kişi yaşamış bu sorunu arattıktan sonra gördüm. Clean boot yapmak ya da memory diagnostic ile çözemedim ben.
Nasıl kurtulabilirim bu durumdan ?

Teşekkürler

Epey bir araştırma yaptım. Çözümler şu şekilde:

• AVG Free'yi silip yeniden kurdum denmiş.* Güncel sürümü: AVG AntiVirus Free 2013 - CNET Download.com
  • Bir başka kullanıcıda HP systems management app soruna neden oluyormuş, silince düzelmiş.
  • Bir başka kullanıcıda Norton Internet Security bu soruna neden oluyormuş.
  • Bir diğerinde Norton 360
  • Yine Kaspersky Pure V2 de bu soruna neden oluyormuş.
  • Bir kullanıcının Sabit Diskinin arızalı olduğu ortaya çıkmış. Diki değiştirince sorun gitmiş.

*
1. Güvenlik yazılımını silin.2. Bir sonraki açılış için chkdsk görevlendirmesi yapın.
3. Bilgisayarı yeniden başlatın.
4. CHKDSK çalışıp sorunları giderecektir.
5. AVG'yi yeniden kurun.

Bir başka çözüm ise şu şekilde:

Windows 7 kurulum DVD'sini takıyorsunuz ve "Bilgisayarı Onar" diyorsunuz. Daha sonra başlangıç onarma diyorsunuz. Bu esnada diskte birçok işlem yapılıyor ve işlem bitince rapor vs veriliyor. Artık bilgisayarı yeniden başlatıp komut satırından veya bir sonraki başlattan gerçekleşecek şekilde chkdsk çalıştırabiliyorsunuz.

Bir diğer çözüm:

1. msconfig'i açıyorsunuz.
  2. Genel sekmesinden "Seçmeli Başlangıç" deyip alttan "Başlangıç Öğelerini Yükle" seçeneğindeki işareti kaldırıyorsunuz.
  3. Şimdi Hizmetler sekmesine geçip burada sol alttan "Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" dedikten sonra "Tümünü devre dışı bırak" butonuna tıklıyorsunuz.
  4. Uygula ve Tamam dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda chkdsk'in sorunsuz çalışması gerek.

Bir çözüm daha:

Windows 7 kurulum DVD'sini takıyorsunuz ve "Bilgisayarı Onar" diyorsunuz. Komut satırını açıp şu kodu giriyorsunuz:

Kod:
chkdsk /f /r c:

Dikkat: Burada Windows her zaman C sürücüsünde olmayabiliyor. Windows hangi sürücüde gözüküyorsa o harfi girip tarama yaptırmanız gerek.

Sorunun bir başka nedeni olarak sabit diskin başında yer alan 100 MB boyutundaki alanın taranamaması gösteriliyor. Bir kullanıcı bu birime Disk Yönetimi kısmından harf atamış. Ardından bu birime sağ tıklayıp Özellikler'den chkdsk çalıştırmak istemiş. Sistem sürücünün çıkarılması (dismount) gerektiğini söylemiş. Evet deyip sürücü çıkarılınca chkdsk çalışmış ve sorunlar ortadan kalkmış. İşlem bitiminde sürücüye atanan harfin silinmesi gerekiyormuş.

BIOS'taki SATA ayarı:

Bir kullanıcı da SATA ayarından RAID'i devre dışı bırakmış ve sorun çözülmüş.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı