Windows 7 format atarken 0x000000A5 hatası

qRazieL

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Bilgisayarımda orijinal yazılım kullanmak istediğim için Windows 7 Professional sürümünü kurmak istemiştim. Birazda değişiklik istediğimden Windows 7 ye dönmek istedim daha sade bir yapı olarak gördüğüm için ve lisansımın olması da bu kararı almamı sağladı. Ama ne yaparsam yapıyım Usb belleğimden Boot ekranına bir türlü geçemedim. Resimdeki hata sürekli karşıma çıktı.

IMG_3577.JPG

Kullanmış olduğum donanım:

-Asus PRIME B350M-K (Bios sürümüm Asus'un yayınlamış olduğu 2018/09/14 tarihli 4023 numaralı en güncel versiyonu)
-Ryzen™ 3 2200G APU with Radeon™ Vega 8 Graphics
-ASUS GeForce GTX1050
-GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL15
-Toshiba OCZ TR200 240GB (Ek olarak WD Blue 500GB 2.5 Inc HDD)

Şimdi diyeceksiniz bu sisteme neden Windows 10 değil diye onuda şöyle açıklayayım. Windows 10 uzun bir süredir kullanıyorum zaten bilgisayarı kurcalamayı seven her gün aynı şeyler görmekten sıkılan biriyim ve Windows 10 dan bezmiş biriyim artık. Daha öncesinde Windows Embedded 8.1 Industry Pro sürümünü kullandım ne uygulamalar var ne bir şey sade bir sürümdü. Ama işlemcim desteklemediği için sürekli eksik bir sürücü olması hoşuma gitmiyordu. Windows 10'da da Windows 8.1'in bu sürümü gibi bir sürümünü bulamadığım için ve Windows 7'de sürücü desteğininde olmasından dolayı bu yöne merak saldım. Çözüm önerileriniz ve yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Bilgisayarımda orijinal yazılım kullanmak istediğim için Windows 7 Professional sürümünü kurmak istemiştim. Birazda değişiklik istediğimden Windows 7 ye dönmek istedim daha sade bir yapı olarak gördüğüm için ve lisansımın olması da bu kararı almamı sağladı. Ama ne yaparsam yapıyım Usb belleğimden Boot ekranına bir türlü geçemedim. Resimdeki hata sürekli karşıma çıktı.

Eki Görüntüle 337497

Kullanmış olduğum donanım:

-Asus PRIME B350M-K (Bios sürümüm Asus'un yayınlamış olduğu 2018/09/14 tarihli 4023 numaralı en güncel versiyonu)
-Ryzen™ 3 2200G APU with Radeon™ Vega 8 Graphics
-ASUS GeForce GTX1050
-GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL15
-Toshiba OCZ TR200 240GB (Ek olarak WD Blue 500GB 2.5 Inc HDD)

Şimdi diyeceksiniz bu sisteme neden Windows 10 değil diye onuda şöyle açıklayayım. Windows 10 uzun bir süredir kullanıyorum zaten bilgisayarı kurcalamayı seven her gün aynı şeyler görmekten sıkılan biriyim ve Windows 10 dan bezmiş biriyim artık. Daha öncesinde Windows Embedded 8.1 Industry Pro sürümünü kullandım ne uygulamalar var ne bir şey sade bir sürümdü. Ama işlemcim desteklemediği için sürekli eksik bir sürücü olması hoşuma gitmiyordu. Windows 10'da da Windows 8.1'in bu sürümü gibi bir sürümünü bulamadığım için ve Windows 7'de sürücü desteğininde olmasından dolayı bu yöne merak saldım. Çözüm önerileriniz ve yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Windows 10 olur anca o sisteme hocam uygulamaları kaldırabilirsiz.

Windows 10 olur anca o sisteme hocam uygulamaları kaldırabilirsiz.
Bunun bende farkındayım yazımda da belirtim Windows 10 istemediğimi farklı bir arayış içindeyim diyebiliriz. Basite kaçarsak zaten Windows 10 LTSB sürümlerinde uygulama vb. yok ama lisansımda yok korsanda kullanmak istemiyorum. (Key satın alma imkanımda yok malesef zaten elimde Windows 7 Home Basic ve Professional, Windows 10 Home, Windows Embedded 8.1 Industry Pro anahtarları mevcut.) Elimde olan imkanlarla hem farklılık olsun hemde lisanslı bir sistem olsun diye bu konuyu açtım.

Bunun bende farkındayım yazımda da belirtim Windows 10 istemediğimi farklı bir arayış içindeyim diyebiliriz. Basite kaçarsak zaten Windows 10 LTSB sürümlerinde uygulama vb. yok ama lisansımda yok korsanda kullanmak istemiyorum. (Key satın alma imkanımda yok malesef zaten elimde Windows 7 Home Basic ve Professional, Windows 10 Home, Windows Embedded 8.1 Industry Pro anahtarları mevcut.) Elimde olan imkanlarla hem farklılık olsun hemde lisanslı bir sistem olsun diye bu konuyu açtım.
Sanal sistem kullanın tam ekran yapın gerçeği gibi oluyor öyle kullanın diğer sistemleri.

Yorumun ve önerin için teşekkür ederim. Konu hakkında çözüm önerisi olan diğer arkadaşlarında yorumları gelene kadar geçici bir çözüm olabilir.
En iyi çözüm bu olur hocam işlemcin yeni olduğu için 10'dan aşağı sürüm kabul etmez. Sanal sistem kur tam ekran yap oyun oynamak dışında istediğini yaparsın.

Verilen hata sanırım kayıt defterleri girdilerinin birbirlerine girmesi ile oluşan bir hata.

Şunu deneyin:

CD veya USB takın. Yükleme ekranında Shift+F10 yapın. Komut sistemi açılacaktır aşağıdaki satırları girin. Boot ekranı ilerlerken bu hata düzelebilir.

bootsect.exe /nt60 sys /force

Verilen hata sanırım kayıt defterleri girdilerinin birbirlerine girmesi ile oluşan bir hata.

Şunu deneyin:

CD veya USB takın. Yükleme ekranında Shift+F10 yapın. Komut sistemi açılacaktır aşağıdaki satırları girin. Boot ekranı ilerlerken bu hata düzelebilir.
Sorun şu ki ön yüklemeyi hiç yapmıyor. Boot menüden Usb seçtiğimde Windows 7'nin Boot logosu animasyonu geleceği sırada bilgisayar yeniden başlıyor ve resimdeki hata çıkıyor.

Bu sisteme 7 olmaz. Zorlamanın manası yok. İlla 7 kullanmak istersen elindeki sistemi satıp biraz daha eski bir sistem alın.
Doğrusu dalga geçer gibi bir yorum yazmanıza gerek yoktu. Bu sisteme olmadığının bende farkındayım. Bir çözüm yolu var mıdır düşüncesiyle konu açıp bilen birilerinin yorum atmasını bekliyorum konuyu açtığımdan beri. İlla Windows 7 olsun diyecek olsam zaten buraya bu konuyu açmazdım ve bu sistemi toplamaktansa daha eski bir sistem toplardım bu bilgisayarı toplarken. Elimdeki donanımda neler yapabileceğimi keşfetmek olsun farklılıklar olsun birazda nostalji olsun diye farklı bir arayışa girdim sadece.

Geri
Yukarı